پورتال حقوقی متین فر

تارنمای رسمی محمدرضا متین فر : کارشناس ارشد حقوق خصوصی ، مشاور ، پژوهشگر و تحلیلگر مسائل حقوقی

به سامانه ثبت نام خرید بن کارت یارانه ای کتاب دانشجویان خوش آمدید

قبل از ثبت نام لطفا راهنمای ذیل را به دقت مطالعه کنید

اطلاعیه شماره 2

بسیار مهم

به اطلاع می­رساند بر اساس هماهنگی­های به عمل آمده فهرست دانشجویان دانشگاه­های تحت پوشش وزارت علوم، وزارت بهداشت، دانشگاه علمی کاربردی و حوزه های علمیه به همراه کد دانشجویی و کدملی در اختیار سامانه قرار گرفته است و بن اختصاصی صرفا بر اساس  این لیست اختصاصی داده شده است. لذا چانچه شماره دانشجویی شما در سامانه تأیید نشد لطفاً به امور دانشجویی دانشگاه خود مراجعه نمایید.

علیرغم پیگیری­های بسیار، دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه پیام نور تا این لحظه فهرست مذکور را در اختیار این سامانه قرار نداده ­اند. به محض وصول اسامی، دانشجویان این دانشگاه­ها نیز می­توانند ثبت­ نام نمایند.

اطلاعیه شماره 1

با تشکر از دانشجویانی که در ثبت نام آزمایشی مشارکت کردند به اطلاع می رساند  ثبت نام  اصلی جهت پرداخت پول و انتخاب شعبه دریافت کارت،  روز 29 فروردین ماه از ساعت 14 آغاز می شود. دانشجویانی که در دوره آزمایشی در سایت عضو شده اند نیاز به عضویت مجدد ندارند و فقط برای پرداخت سهم دانشجو باید از تاریخ 29 فروردین مراجعه کنند. عضویت در سامانه برای ثبت نام اصلی مجددا  در 29 فروردین باز می شود.

دانشجویان عزیز باید نام و نام خانوادگی خود را به فارسی وارد نمایند و چنانچه به لاتین وارد کرده اند باید به حساب کاربری خود وارد شده و ویرایش نمایند در غیر این صورت از سامانه حذف خواهند شد.

ایمیل معتبر: ایمیل مورد استفاده باید حتما( بسیار مهم) معتبر بوده و درست وارد سامانه شود چرا که قابل ویرایش و عوض کردن نیست و برای ورود به سامانه و فراموشی رمزورود یا دیگر اطلاعات مورد نیاز است. عواقب وارد کردن ایمیل اشتباه به عهده دانشجو است.

مرورگر: دانشجویان عزیز هنگام ثبت نام از مرورگر موزیلا یا کروم یا اکسپلرور 9 به بعد استفاده کنید.

کارت دانشجویی و کارت ملی: داشتن این دو کارت الزامی و واجب است و بدون آن نمی توان بن دریافت کرد.

با تشکر


برای رفع نواقص با ذکر مشکل و شماره دانشجویی و شماره ملی  فقط از طریق ایمیل با ما در تماس باشید. از تماس تلفنی خودداری فرمایید.

bon@tibf.ir

tibfiran@tibf.ir

tibftehran@tibf.ir

راهنمای ثبت نام و خرید بن کارت دانشجویی

 معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در راستای سیاستهای ترویج کتاب و کتابخوانی و حمایت از نشر کشور،  هر ساله در ایام برپایی نمایشگاه بین المللی کتاب تهران کارت ویژه خرید یارانه ای کتاب را در اختیار دانشجویان عزیز قرار می دهد. در بیست و هشتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران نیز این کارت با شرایط ذیل در اختیار دانشجویان قرار می گیرد:

بن کارت دانشجویی صرفاً ویژه دانشجویان دانشگاهها و مراکز آموزش عالی و طلاب علوم دینی است.

زمان ثبت نام:  از 29 فروردین  تا قبل از برگزاری نمایشگاه و از طریق سامانه ثبت نام  بن کارت دانشجویی به آدرس  bon.tibf.ir است.

زمان توزیع کارت از تاریخ 13 اردیبهشت 1394 تا پایان نمایشگاه 26 اردیبهشت است.

تحویل کارت: متقاضیان پس از ثبت نام و تأیید هویت و پرداخت سهم دانشجو (به صورت اینترنتی) برای دریافت بن کارت می‌بایست شخصا و صرفاً به شعبه‌ای که در زمان ثبت نام انتخاب نموده‌اند مراجعه کرده و از مراجعه به شعب دیگر خودداری نمایند. تاکید می شود کارت فقط به شخص متقاضی تحویل داده می شود و لا غیر.

مدارک لازم هنگام دریافت کارت عبارتند از کارت دانشجویی یا طلبگی معتبر، کارت ملی و شماره رهگیری ثبت‌نام در سامانه. مدارک دیگر مانند شناسنامه یا گواهینامه مورد قبول نمی باشد.

هر دانشجو مجاز به دریافت یک کارت الکترونیکی یارانه‌ای کتاب است.

اعتبار موجود در کارت‌ها 800،000 هزار ریال است که 400،000 هزار ریال آن به عنوان یارانه کتاب توسط معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و معادل آن نیز توسط شخص دریافت کننده کارت به صورت اینترنتی پرداخت می‌شود.

یارانه پرداختی برای خرید کتاب از بیست و هشتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران است. کارتهای ویژه خرید فقط در مدت برگزاری نمایشگاه اعتبار داشته و از طریق دستگاههای کارت خوان داخل غرفه ناشران  قابل استفاده است.

اسامی دانشگاهها: چنانچه نام واحد دانشگاهی شما در لیست وجود ندارد، بویژه دانشگاههای جدید التاسیس، عنوان دقیق را به آدرسbon@tibf.ir ایمیل کنید.

دانشگاه پیام نور: دانشجویان واحدهای پیام نور در شهرستانها نام واحد مرکز استان خود را به عنوان دانشگاه محل تحصیل انتخاب کنند. مثلا دانشجویان واحد ایرانشهر باید دانشگاه پیام نور سیستان و بلوچستان را انتخاب نمایند.

دانشگاه علمی کاربردی: تمام مراکز باید مرکز استان را انتخاب کنند مانند واحدهای پیام نور.

دانشگاه فنی حرفه ای: همه واحدها باید دانشگاه فنی و حرفه ای را بع عنوان نام دانشگاه محل تحصیل انتخاب کنند.

دانشگاه فرهنگیان: همه واحدها باید دانشگاه فرهنگیان را نام دانشگاه محل تحصیل انتخاب کنند.

نحوه ثبت نام در سایت: اول: عضو شوید دوم: وارد حساب کاربری تان شوید و خرید بن را انجام دهید.

ورود اطلاعات غلط: چنانچه اطلاعات اشتباه وارد کنید، مثلا شماره دانشجویی، می توانید وارد پروفایل خود شده و ویرایش نمایید.

ایمیل معتبر: ایمیل مورد استفاده باید حتما( بسیار مهم) معتبر بوده و درست وارد سامانه شود چرا که قابل ویرایش و عوض کردن نیست و برای ورود به سامانه و فراموشی رمزورود یا دیگر اطلاعات مورد نیاز است. عواقب وارد کردن ایمیل اشتباه به عهده دانشجو است.

فراموشی رمز عبور: چنانچه رمز عبور را فراموش کردید از قسمت فراموشی رمز عبور آن را بازیابی کنید. موقع چک کردن ایمیل چنانچه لینک مورد نظر را دریافت نکردید لطفا اسپم را نیز نگاه کنید.

ورود   عضویت


برچسب‌ها: ثبت نام بن کتاب
نوشته شده در تاريخ شنبه ۱۳۹۴/۰۱/۲۹ توسط محمدرضا متین فر
بدین وسیله به اطلاع کلیه متقاضیان استخدام در دستگاه های اجرایی کشور می رساند، وزارت امور اقتصادی و دارایی، دیوان عدالت اداری، سازمان امور مالیاتی کشور، سازمان پزشکی قانونی کشور، سازمان ثبت احوال کشور، سازمان دامپزشکی کشور، سازمان سنجش آموزش کشور، سازمان ملی بهره وری ایران، سازمان هواپیمایی کشوری، مرکز اورژانس تهران، استانداری خراسان شمالی و برخی از دستگاه های اجرایی استان، سازمان علمی تحقیقاتی وابسته به نهاد ریاست جمهوری، نیروی انسانی مورد نیاز خود را طبق مفاد قانون مدیریت خدمات کشوری و در چارچوب دستورالعمل نحوه برگزاری امتحان عمومی و تخصصی برای بکارگیری افراد واجد شرایط در دستگاه های اجرایی موضوع بخشنامه شماره 9757/93/200 مورخ 19/7/1393 و سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور (تبدیل وضع مربیان حق التدریس موضوع مصوبه شماره 122218/ت50947هـ مورخ 17/10/1393 هیئت محترم وزیران)، از محل مجوزهای استخدامی مأخوذه، از طریق برگزاری آزمون مشترک استحدام مینماید . 

از محل مجوزهای استخدامی مأخوذه، از طریق برگزاری آزمون مشترک فراگیر به صورت کتبی توسط سازمان سنجش آموزش کشور (به عنوان موسسه مجری) و با نظارت سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور در سال 1394 و طی مراحل گزینش بصورت پیمانی تأمین خواهند نمود.

متقاضیان می توانند برای مطالعه شرایط و ضوابط استخدام هر یک از دستگاه های اجرایی مذکور، نحوه و زمان ثبت نام، از روز دوشنبه 10/1/1394 لغایت 17/1/1394 به آدرس www.Sanjesh.org مراجعه نمایند. توضيحات بيشتر در خصوص ضوابط و شرايط هر يك از دستگاهها و تاريخ برگزاري آزمون در دفترچه راهنماي آزمون و اطلاعيه ثبت نامي كه در تاريخ 10/1/94 منتشر خواهد شد، درج مي گردد.
ضمناَ چنانچه علاوه بر دستگاه های اجرایی فوق، دستگاه دیگری اضافه گردد، اسامی نهایی دستگاه های متقاضی استخدام در اطلاعیه مذکور درج خواهد شد.

سازمان مديريت و برنامه ريزي كشور


برچسب‌ها: استخدام آزمون فراگیر کشوری
نوشته شده در تاريخ دوشنبه ۱۳۹۴/۰۱/۱۰ توسط محمدرضا متین فر

بوی باران، بوی سبزه، بوی خاک
شاخه‌های شسته، باران‌خورده پاک
آسمانِ آبی و ابر سپید
برگ‌های سبز بید

عطر نرگس، رفص باد
نغمۀ شوق پرستوهای شاد
خلوتِ گرم کبوترهای مست

نرم‌نرمک می‌‌رسد اینک بهار
خوش به‌حالِ روزگار


برچسب‌ها: نرم‌نرمک می‌‌رسد اینک بهار
نوشته شده در تاريخ یکشنبه ۱۳۹۴/۰۱/۰۲ توسط محمدرضا متین فر

اضافه خدمت غیبت سربازان در حال خدمت و کسانی که تا ۲۲ بهمن ۱۳۹۳ درخواست اعزام به خدمتشان را ثبت کنند بخشیده می شود

این بخشش شامل تبعات غیبت مانند محرومیت از معافیت تحصیلی ، کفالت ، استخدام و … نمی شود

 

به گزارش پایگاه خبری پلیس سرهنگ رحمان علیدوست معاون احضار واعزام سازمان وظیفه عمومی ناجا بیان داشت: اضافه خدمت سه تا شش ماهه سربازانی که در حال خدمت هستند و یا تا تاریخ بیست و دوم بهمن ماه ۹۳ برای انجام خدمت دوره ضرورت از طریق دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی پلیس +۱۰ اقدام نمایند، بطور کامل بخشیده می شود.

وی افزود: ملاک بخشش اضافه خدمت، تاریخ ثبت درخواست اعزام به خدمت تا تاریخ بیست ودوم بهمن ماه ۹۳ می باشد و در صورت ثبت درخواست می بایست در تاریخ مشخص شده به خدمت اعزام شوند.

این مقام مسئول خاطر نشان کرد: بخشش اضافه خدمت صرفا مربوط به اضافه خدمت سنواتی و دفترچه ای است وتبعات غیبت همچنان باقی است لذا این دسته از سربازان بواسطه بخشش اضافه خدمتشان، مجاز به بهره مندی از معافیت هایی که یکی از شرایط آن ، نداشتن غیبت است از قبیل :معافیت تحصیلی، کفالت ، استخدام و…. نمی باشند.


برچسب‌ها: اضافه خدمت غیبت سربازان در حال خدمت و کسانی که تا
نوشته شده در تاريخ سه شنبه ۱۳۹۳/۱۱/۲۱ توسط محمدرضا متین فر
حاج محمد اسماعیل دولابی می گوید:
...صبر کن خدا در را باز میکند. تنها، نشستن و مودب بودن کار شماست . اما باز کردن یا باز نکردن در با اوست . اختیاری نیست! هر وقت دیدی تاخیر افتاد پشت در بایست . مبادا بروی و بگویی چیزی نمیدهند . با هنر و فهمت تا پشت در برو . در را محکم نزنی . یا اصلا در نزن .صاحبخانه خودش میداند، انجا بنشین . 
شبی که حضرت زهرا را میخواستند دفن کنند اصحاب حضرت امیر پشت در آمدند تا کمک کنند . حضرت امیر امام حسن را فرستاد که پشت در صدای گریه می آید، ببین کیست ؟ امام حسن گفت اصحابند، گریه میکنند که در را باز کنید داخل بیاییم . حضرت فرمود بگو بروند اول اذان بیایند تشییع جنازه کنند . 
اینها رفتند اما یکی ماند و نرفت. همانجا نشست . نتوانست برود . یک دقیقه بعد حضرت امیر دیدند هنوز صدای گریه می آید فرمودند پسرم مگر نگفتی بروند؟! عرض کرد چرا ، دو مرتبه دم در رفت و فرمود چرا نرفتی ؟ گفت : پای رفتن نداشتم ... حضرت امیر گفتند : بگو بیاید داخل.
ببین که کمی پشت در ایستادن خوب است . به اشاره ملتفت باش. از یکسال، پنج سال پشت در ایستادن نترس. پشت در بهترین جاست .


برچسب‌ها: حاج محمد اسماعیل دولابی می گوید
نوشته شده در تاريخ جمعه ۱۳۹۳/۱۰/۱۲ توسط محمدرضا متین فر

روز دانشجو را به تو تبریک نمی گویم
تو را به این روز تبریک می گویم
که این روز بی تو ، و بی حس “ آرمان خواهی ”
و “ ایمانت به حق طلبی ” ، وجودی بی معناست . . .


برچسب‌ها: روز دانشجو را به تو تبریک نمی گویم تو را به این رو, و بی حس “ آرمان خواهی ” و “ ایمانت به حق طلبی ”, وجودی بی معناست
نوشته شده در تاريخ یکشنبه ۱۳۹۳/۰۹/۱۶ توسط محمدرضا متین فر
 

ایام شهادت سید و سالار شهیدان حضرا ابا عبدالله الحسین بر شیعیان آن حضرت تسلیت باد


برچسب‌ها: ایام شهادت سید و سالار شهیدان حضرا ابا عبدالله الح
نوشته شده در تاريخ دوشنبه ۱۳۹۳/۰۸/۱۲ توسط محمدرضا متین فر
حق عضویت اعضای کتابخانه ملی ایران اعلام شد

حق عضویت کتابخانه ملی ایران برای استفاده از خدمات ۳ ماه مبلغ ۱۰ هزار تومان، ۶ ماهه ۲۰ هزار تومان و یکساله ۳۰ هزار تومان اعلام شد.

 
 

سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برای عدم خراب شدن وجهه این کتابخانه به عنوان «قرائت خانه» تلاش کرده است تا در عضویت کتابخانه ملی تنها از افراد دارای مدرک کارشناسی ارشد و دکتری و به نوعی محققان و پژوهشگران عضو بپذیرد.

به همین منظور کتابخانه ملی ایران عضویت های یک تا سه ساله خود را به سه ماهه، شش ماهه و یکساله کاهش داده است تا هر فرد فراخور نیازش به استفاده از خدمات این کتابخانه بپردازد.

افرادی که دانشجوی رشته کارشناسی ارشد و دکتری هستند و علاوه بر آن محققان و پژوهشگران برای عضویت در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران باید برای عضویت سه ماهه مبلغ 10 هزار تومان، شش ماهه مبلغ 20 هزار تومان و یکساله 30 هزار تومان حق عضویت پرداخت کنند که در گذشته این حق عضویت برای همه اعضای این کتابخانه 10 هزار تومان بوده است.

بر اساس این گزارش، شرایط لازم جهت عضویت در کتابخانه ملی ایران در ذیل آورده شده است:

ماده 3- شرایط لازم جهت عضویت در کتابخانه ملی

حداقل شرایط لازم تحصیلی برای عضویت در کتابخانه ملی، اشتغال به تحصیل در مقطع کارشناسی، ارشد، ناپیوسته٬ سطح سه حوزه و نیز دکترای حرفه ای و کارشناسی­ ارشد پیوسته از ترم نه به بالا است.

همچنین افراد ذیل می­­ توانند با حداقل مدرک پیش دانشگاهی (دیپلم قدیم) از خدمات سازمان استفاده کنند:

3 - 1- پدیدآورندگان کتب و مقالات علمی و تخصصی

تبصره - تنها پدیدآورندگانی می توانند بدون برخورداری ازحداقل اشتغال به تحصیل در مقطع تحصیلی کارشناسی­ ارشد به عضویت پذیرفته شوند که کتاب علمی - تخصصی تألیف کرده باشند و یا مقاله آنها در یکی از مجلات علمی با درجه ISI ٬ علمی - پژوهشی یا علمی - ترویجی چاپ شده باشد و یا در یکی از کنفرانس­های بین المللی ارائه شده باشد.

2 - 3-  نخبگان

3 - 3- مخترعان

3 - 4 - حافظان کل قرآن کریم

5 - 3 - اهدا کنندگان مجموعه های نفیس به سازمان اسناد و کتابخانه ملی و اعضاء درجه یک خانواده آنها

6 - 3 - دارندگان مدرک درجه یک٬ دو و سه هنری با تائید از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

7 - 3 - جانبازان و ایثارگران

تبصره: اعضای درجه یک خانواده شهدا٬ جانبازان و ایثارگران می توانند با حداقل مدرک لیسانس از خدمات سازمان بهره مند شوند.

8 - 3 - معلولین جسمی، حرکتی٬ نابینایان٬ کم بینایان و ناشنوایان

9 - 3 - قهرمانان ورزشی ملی و جهانی

10 - 3 - بازنشستگان دولت

11 - 3 -  کارکنان و بازنشستگان سازمان (اعم از رسمی، پیمانی و قراردادی) و خانواده درجه یک آنان

تبصره - اعتبار کارت عضویت همکاران رسمی٬ پیمانی و قراردادی و خانواده های درجه یک آنها به مدت پنج سال در نظر گرفته می شود.(فارس)


برچسب‌ها: حق عضویت اعضای کتابخانه ملی ایران اعلام شد
نوشته شده در تاريخ سه شنبه ۱۳۹۳/۰۷/۲۲ توسط محمدرضا متین فر

زمان دقیق مراسم ختم استاد ناصر کاتوزیان :

 

مراسم ختم استاد کاتوزیان روز یکشنبه مورخ ۱۳۹۳/۶/۱۶ از ساعت ۱۷تا ۱۹ در مسجد دانشگاه تهران برگزار میگردد .

 

همچنین مراسمی در روز سه شنبه مورخ ۱۳۹۳/۶/۱۸ از ساعت ۱۷ الی ۱۹ در سالن مرحوم جلالی نائینی کانون وکلای دادگستری مرکز به نشانی : میدان آرژانتین ، ابتدای خیابان زاگرس ، پلاک ۳ برگزار میگردد .

 

شایان ذکر است؛ در روز دوشنبه مورخ ۱۳۹۳/۶/۱۷ از ساعت ۱۶ الی ۱۸ نیز مراسمی در سالن میلاد شهرداری کرج به نشانی : کرج ، جهانشهر ، مقابل استانداری به میزبانی کانون وکلای دادگستری البرز منعقد خواهد شد .


برچسب‌ها: زمان دقیق مراسم ختم استاد ناصر کاتوزیان
نوشته شده در تاريخ شنبه ۱۳۹۳/۰۶/۱۵ توسط محمدرضا متین فر

RIMBAUD
Ophélie

I

Sur l'onde calme et noire où dorment les étoiles
La blanche Ophélia flotte comme un grand lys,
Flotte très lentement, couchée en ses longs voiles ...
- On entend dans les bois lointains des hallalis.


Voici plus de mille ans que la triste Ophélie
Passe, fantôme blanc, sur le long fleuve noir;
Voici plus de mille ans que sa douce folie
Murmure sa romance à la brise du soir.


Le vent baise ses seins et déploie en corolle
Ses grands voiles bercés mollement par les eaux;
Les saules frissonnants pleurent sur son épaule,
Sur son grand front rêveur s'inclinent les roseaux.


Les nénuphars froissés soupirent autour d'elle;
Elle éveille parfois, dans un aune qui dort,
Quelque nid, d'où s'échappe un petit frisson d'aile:
- Un chant mystérieux tombe des astres d'or.


II

O pâle Ophélia! belle comme la neige!
Oui, tu mourus, enfant, par un fleuve emporté!
- C'est que les vents tombant des grands monts de Norwège
T'avaient parlé tout bas de l'âpre liberté;


C'est qu'un souffle, tordant ta grande chevelure,
A ton esprit rêveur portait d'étranges bruits;
Que ton coeur écoutait le chant de la Nature
Dans les plaintes de l'arbre et les soupirs des nuits;


C'est que la voix des mers folles, immense râle,
Brisait ton sein d'enfant, trop humain et trop doux;
C'est qu'un matin d'avril, un beau cavalier pâle,
Un pauvre fou, s'assit muet à tes genoux!


Ciel! Amour! Liberté! Quel rêve, ô pauvre Folle!
Tu te fondais à lui comme une neige au feu:
Tes grandes visions étranglaient ta parole
- Et l'Infini terrible effara ton oeil bleu!


III

- Et le Poète dit qu'aux rayons des étoiles
Tu viens chercher, la nuit, les fleurs que tu cueillis,
Et qu'il a vu sur l'eau, couchée en ses longs voiles,
La blanche Ophélia flotter, comme un grand lys.


Arthur Rimbaud (1854 - 1891), Poésies (1895), Ophélie (1870

نوشته شده در تاريخ شنبه ۱۳۹۳/۰۶/۱۵ توسط محمدرضا متین فر
نوشته شده در تاريخ یکشنبه ۱۳۹۳/۰۶/۰۹ توسط محمدرضا متین فر

سن پدر برای معافیت کفالت تنها فرزند پسر از ۶۵ به ۷۰ سال افزایش یافت

رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا، با تاکید بر اینکه در اصل قانون معافیت کفالت پدر تغییری ایجاد نشده، گفت : با توجه به بررسی های اداره بهداشت نیروهای مسلح، کبر سن، ۷۰ سالگی تشخیص داده شده لذا از این پس، مشمولان غیرغایبی که پدرشان به سن ۷۰ سالگی رسیده و تنها فرزند ذکور خانواده هستند، می توانند از این معافیت بهره مند شوند.


برچسب‌ها: سن پدر برای معافیت کفالت تنها فرزند پسر از ۶۵ به ۷
ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ سه شنبه ۱۳۹۳/۰۴/۱۰ توسط محمدرضا متین فر
الزامات موتور سواری در جاده قانون

ایمن نیست، 25 درصد از آمار مرگ و میر "در قسمت تصادف‌ها" را تشکیل می‌دهند؛ می‌گویند 6 برابر خودرو آلودگی هوایی و 2برابر آن، آلودگی صوتی ایجاد می‌کنند. روی دو چرخ می‌روند و علاوه بر اسم آنها که موتورسیکلت است، گاهی به ارابه‌های مرگ هم تشبیه می‌شوند. در کشور ما برای این وسایل که بخش زیادی از حمل و نقل انسانی و باری را انجام می‌دهد قوانین زیادی تدوین و اجرایی شده است، قوانین که راکبان گاهی به دلیل ناآگاهی از آن و در اکثر موارد به خاطر زیرپا گذاشتن قوانین، وسیله نقله و حتی جان و سلامتی خود را از دست می‌دهند. این بسته حقوقی را با دقت بخوانید.


برچسب‌ها: الزامات موتور سواری در جاده قانون
ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ یکشنبه ۱۳۹۳/۰۴/۰۸ توسط محمدرضا متین فر
سیری در قوانین و مقررات گردشگری

تابستان از راه رسید و درس و مدرسه و دانشگاه تمام شد. بعد از ماه مبارک رمضان فرصتی حاصل شود که خانواده‌ها با فراغ بال و خیال راحت می‌توانند راهی سفر به اقصا نقاط ایران شوند و مدتی از زندگی شهری فاصله بگیرند. خیالتان نباشد، بیست و چند سال قبل قانونی 12 ماده‌ای تصویب شد تا زمانی که قصد سفر کردید امکاناتی باشد تا به شما خوش بگذرد. در ضمن براساس این قانون که نام «توسعه صنعت ایرانگردی و جهانگردی» را برای آن انتخاب کرده‌اند و کلی باید و نباید را مقرر کرده‌اند تا این بخش از کشور که باید ارزآور و درآمدزا باشد سروسامانی بگیرد. در ابتدای مطلب این را بدانید که باز هم پای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در میان است. شاید پایان این مطلب به جای سفر تصمیم بگیرید که شرایط سفر برای دیگران را آسان‌تر کنید.
مثل هر بار دیگر بعد از همین اول کار بدانید که منظور از ایرانگردی و جهانگردی چیست؟ این موضوع در ماده یک قانون توسعه صنعت ایرانگردی و جهانگردی مصوب 1375 به طور کامل توضیح داده شده است و برابر آن هر نوع مسافرت انفرادی یا گروهی که بیش از 24 ساعت باشد را ایرانگردی یا جهانگردی می‌دانند البته برای آن یک شرط در نظر گرفته اند و اینکه این سفر نباید با هدف کسب درآمد و کار باشد.
در قانون همه دستگاه‌های پای کار آمده‌اند تا سیاست‌های این سفر را تعیین کنند. برای رسیدن به این هدف شورای عالی ایرانگردی و جهانگردی تشکیل شده است و معاون اول رئیس جمهور ،وزرای فرهنگ و ارشاد اسلامی، امور خارجه، امور اقتصادی و دارایی، فرهنگ و آموزش عالی، راه و‌ترابری و کشور در آن عضویت دارند. البته وظایف این شورا از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تهیه می‌شود و هیات وزیران باید آن را تصویب کند. 


برچسب‌ها: سیری در قوانین و مقررات گردشگری
ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ یکشنبه ۱۳۹۳/۰۴/۰۸ توسط محمدرضا متین فر
عدالت در تاریخ تمدن انسانی قدیمی‌ترین اصطلاح حقوقی است، به طوری که این اصل و قواعد آن عنصر اصلی و ضروری برای تکامل و توسعه علم حقوق است و این در حالی است که دین مبین اسلام به استقرار عدالت توجه خاص مبذول داشته اشت.
به گزارش خبرنگار حقوقی قضایی باشگاه خبرنگاران، قبل از آنکه اندیشه قانون و مفهوم آن پدید آید فکر عدالت و قواعد آن مورد نظر قرار گرفته است بنابراین عدالت در تاریخ تمدن انسانی قدیمی‌ترین اصطلاح حقوقی است. 
 
اسنادی که در حفریات مصر و از مقبره مردگان به دست آمده به کرات از عدالت نام برده شده و سعادت آدمی را وابسته به آن دانسته‌اند. 
 
در یونان قدیم سقراط، افلاطون و ارسطو اولین تحقیقات خود را متوجه عدالت کردند و این در حالی است که پیشرفت علم حقوق در روم قدیم از عدالت شروع شده و با آن پایان گرفته است به طوری که در مجموعه قوانین ژوستینین امپراطور روم در تعریف از عدالت چنین آمده "عدالت عبارت است از: نیت ثابت و دائمی به اینکه باید به هر کس آنچه را که به وی تعلق دارد رد کرد." 
 
اولپین قاضی و دانشمند رومی که در قرن سوم میلادی می‌زیسته اصول حقوقی را چنین تعریف می‌کند "اصول حقوقی عبارت است از : زندگی با شرافت، زیان نرساندن به دیگری، رد کردن به هرکس آنچه را که به وی تعلق دارد." 
 
دین اسلام به استقرار عدالت توجه خاص مبذول داشته و قاضی را موظف ساخته که به دادگری حکم دهد، همین‌طور از مطالعه در عقاید دانشمندان و متفکرین و از تحقیق و تفحص در قسمت‌های عملی حقوق مشخص می‌شود که اصل عدالت و قواعد آن عنصر اصلی و ضروری برای تکامل و توسعه علم حقوق است. 
 
دوام بر بقای جماعات انسانی منوط به وجود عدالت و فعلیت یافتن آن در امور مردم است چرا که آسایش در هر اجتماعی و سعادت و خوشبختی انسان وابسته به عدالت است و در هر جامعه هر مقداری از عدالت تحقق یابد همان اندازه آسایش و امنیت در میان مردم ظاهر می‌شود. 

برچسب‌ها: قدیمی‌ترین اصطلاح حقوقی چیست
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه ۱۳۹۳/۰۱/۲۰ توسط محمدرضا متین فر

نرم نرمك ميرسد اينك بهار...

 

 


عطر نرگس رقص باد

نغمه شوق پرستو های شاد

خلوت گرم کبوترهای مست

 نرم نرمک می رسد اینک بهار

خوش به حال روزگار

عید نوروز مبارکبرچسب‌ها: عید نوروز مبارک
نوشته شده در تاريخ سه شنبه ۱۳۹۲/۱۲/۲۷ توسط محمدرضا متین فر
آیت‌الله صدیقی در مسجد اعظم اهواز (۹۲/۱۲/۱۵):
احساس می‌کنیم طوفان‌هایی در پیش داریم و ما این را از زیارت رفتن‌های رهبری متوجه می‌شویم. ایشان در سه هفته اخیر سه بار به مشهد و دو بار به جمکران رفته‌اند جهت توسل. 

در پی انتشار گسترده مطلبی مبنی بر تشرفات مکرر مقام معظم رهبری در سه هفته اخیر به مشهد و جمکران و انتساب این مطلب به استاد بزرگوار آیت الله صدیقی امام جمعه موقت تهران، به اطلاع می رساند مطالب ایشان تحریف شده و آنچه که مورد تأیید ایشان بوده، توسلات مقام معظم رهبری و التزام ایشان به تشرف به مسجد مقدس جمکران و مشهدالرضا در مقاطع حساس می باشد. امید است اصحاب رسانه در انتقال مطالب ، با التزام به اصل امانت داری، موجبات تشویش اذهان عمومی را فراهم نسازند.

دفتر آیت الله صدیقی

امام جمعه موقت تهران

http://sadighi.ir/index.aspx?pid=99&ArticleID=47950

برچسب‌ها: آیت‌الله صدیقی در مسجد اعظم اهواز, ۹۲, ۱۲, ۱۵, احساس می‌کنیم طوفان‌هایی در پیش داریم
نوشته شده در تاريخ شنبه ۱۳۹۲/۱۲/۱۷ توسط محمدرضا متین فر
مقررات قدیمی معضل مدیریت حمل‌ونقل

گروه حقوقی- پاییز و زمستان ترافیک بیشتر به چشم‌ می‌آید. افسردگی زمستانی در کنار منظره تهران خاکستری و دودآلود دل را پر از غم می‌کند. سال‌های سال‌ در مورد این مشکل صحبت شده است اما کافیست نگاهی به آلودگی هوای تهران بیندازیم تا متوجه شویم که نتیجه این حرف‌ها هیچ بوده است.

در بررسی معضل ترافیک، به عنوان یکی از عوامل آلودگی هوا، برخی به قوانین و مقررات شهرداری نظر دارند و قدمت این قوانین و دور شدن آنها از واقعیت‌های زندگی کنونی را یکی از دلایل بحران پیش‌آمده می‌دانند.


برچسب‌ها: مقررات قدیمی معضل مدیریت حمل‌ونقل
ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ پنجشنبه ۱۳۹۲/۰۹/۰۷ توسط محمدرضا متین فر

«ثروتمندان ستاره». این جمله شاید بهترین تعبیر باشد برای افرادی که نه بازیگر و خواننده بودند و نه فوتبالیست اما ناگهان به ستاره های پر حریف حدیث جامعه تبدیل شدند و در هر محفل و ...

«ثروتمندان ستاره». این جمله شاید بهترین تعبیر باشد برای افرادی که نه بازیگر و خواننده بودند و نه فوتبالیست اما ناگهان به ستاره های پر حریف حدیث جامعه تبدیل شدند و در هر محفل و جمعی نام آن ها شنیده می شد. ثروتمندانی که الزاما متمول ترین افراد جامعه نیستند اما کلیشه های مرسوم را دور ریختند و از این که به تیتر یک روزنامه ها و صحبت های روز تبدیل شوند ابایی نداشتند.

علی انصاری، بابک زنجانی، حسین هدایتی، حسین ثابت، شهرام شفیع زاده، پهلوان مقدم و شهرام جزایری. این ۸ نفر بازیکنان پر سر و صدا تیم ثروتمندان ستاره کشور هستند. در این میان البته شهرام جزایری علاقه ای به رسانه ای کردن فعالیت های خود نداشت اما اتفاقات و حاشیه ها او را روی موج شناخته شدن قرار داد.دقیقا خلاف جهت عملکرد بابک زنجانی، حسین هدایتی و علی انصاری که هیچ گاه نه تنها ثروت خود را انکار نکردند بلکه با ایجاد موج های رسانه ای تلاش می کردند تا بیش از پیش بر سر زبان ها باشند. هر کدام از این سه نفر بعدها اما راه های متفاوتی در پیش گرفتند.


برچسب‌ها: میلیاردرهای ایرانی را بشناسید, عکس
ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ یکشنبه ۱۳۹۲/۰۹/۰۳ توسط محمدرضا متین فر
نگاهی حقوقی به فعالیت هیات‌های مذهبی

گروه حقوقی- نباید دایره حقوق آن قدر گسترده شود که در همه امور جامعه سرک بکشد. با اینکه دایره قوانین و مقررات باید محدود به امور لازم و ضروری باشد، در عمل تنظیم مقررات مربوط به امور مختلف جامعه باعث شده است که کمتر موضوعی وجود داشته باشد که قانون یا مقرره‌ای در مورد آن تصویب نشده باشد یا اینکه حقوق برای آن راهکار و توصیه‌هایی نداشته باشد.

محرم نیز جزو شئون مذهبی ما شیعیان است؛عظمت عزاداری ایام محرم و شرکت عموم مردم در این مراسم باعث شده است که موضوع از زاویه قانونی و حقوقی نیز مورد توجه قرار گیرد. یکی از موضوعاتی که جای بررسی دارد ساماندهی هیات‌های عزاداری است.


در کنار برگزاری پرشکوه ایام عزاداری امام سوم شیعیان، در چند روز اخیر، رسانه‌ها اخباری را در مورد برخی انحرافات در برگزاری مراسم محرم منتشر کردند که جای حیرت داشت. از جمله آنها اسامی عجیبی بود که برای برخی هیات‌های عزاداری انتخاب شده بود. این اتفاقات موضوع ساماندهی هیات‌های مذهبی را بار دیگر مورد توجه قرار می‌دهد.

ساماندهی عزاداری ایام محرم، از گذشته‌های دور، بدون دخالت دولت، با مدیریت هیات‌های مذهبی انجام می‌شده که به‌صورت خودجوش و متشکل از معتمدان محلی به برنامه‌ریزی مراسم عزاداری می‌پرداخته‌اند. این هیات‌ها هم‌اکنون نیز با همان نفوذ و اختیار در ایام محرم فعال هستند با این تفاوت که اکنون، نهادهایی نیز در این باره به فعالیت مشغول است. 

یک کارشناس حقوق عمومی در این خصوص می‌گوید: در صورتی که ارتباط مناسبی میان هیات‌های مردمی مذهبی و سازمان‌های دولتی مربوط ایجاد شود، ظرفیت‌های فراوانی به فعلیت خواهد رسید. هیات‌ها ظرفیت بسیار بالایی دارند که به آن توجه نشده است؛ در حقیقت می‌توان آنها را نوعی سازمان مردم‌نهاد خاص و مقطعی دانست که در ایام سوگواری و مراسم مذهبی فعال می‌شوند. 

سید محمدحسین تفضلی خاطرنشان می‌کند: اگر سازمان مردم‌نهاد را به صورت کلی، سازمانی بدانیم که مستقیما بخشی از ساختار دولت محسوب نمی‌شود، اما نقش بسیار مهمی به عنوان واسطه بین مردم و قوای حاکم و حتی خود جامعه ایفا می‌کند، بنابراین می‌توانیم هیات‌های مذهبی را نوعی سازمان مردم‌نهاد به شمار آوریم که از گروهی از ارادتمندان ائمه‌اطهار(ع) تشکیل می‌شود و برای اداره امور مربوط به عزاداری امام حسین (ع) فعالیت می‌کنند. با این تعریف، بیشتر به اهمیت و جایگاه هیات‌های مذهبی آگاه می‌شویم. 

این کارشناس حقوقی می‌گوید: آنچه در خصوص برخی انحرافات در دوران عزاداری محرم گفته می‌شود می‌تواند به آسانی از طریق خود این تشکل‌های مردمی برطرف شود. این موضوع برای اولین بار نیست که مطرح می‌شود. پیش از این، بارها، تلاش‌هایی برای ثبت و ساماندهی هیات‌های مذهبی انجام شده است. سازمان تبلیغات اسلامی نیز در این خصوص فعالیت‌های انجام داده و این تلاش‌ها در جریان است. وی ادامه می‌دهد: اداره کل تشکل‌هاي ديني، بخشي از معاونت امور فرهنگي و تبليغ سازمان تبليغات اسلامي است که وظيفه سازماندهي و نظارت بر فعاليت هیات‌‌های را بر عهده دارد. سازمان تبلیغات اسلامی، با احراز حداقلی از شرایط، اقدام به ثبت هیات‌های مذهبی می‌کند.

تفضلی در خصوص رابطه بین دولت و سازمان‌های مردم‌نهاد توضیح می‌دهد: انتظار می‌رود که نقش دولت بسیار محدود و در حد نظارت و هدایت باشد که در خصوص هیات‌های مذهبی نیز باید چنین سیاستی وجود داشته باشد. این هدایت و نظارت، در رفع انحرافات و کژی‌های برخی هیات‌ها در برگزاری مراسم سوگواری می‌تواند موثر باشد.

ظرفیت بزرگی در این زمینه وجود دارد که با فعال شدن آن، می‌توان مطمئن بود اقداماتی که در مبارزه با خرافات می‌شود، زیربنایی و ادامه‌دار باشد و نه موقتی و مقطعی. با وجود این، مشکلاتی نیز به چشم می‌خورد؛ وجود ده‌ها هزار از هیئت در کشور، دشواري وظيفه اين اداره کل را به خوبي نشان مي‌دهد، زيرا اولا اين تشکل‌ها به لحاظ فرهنگي يکسان نيستند و از سوی دیگر، مردم‌نهاد هستند و اگر با ظرافت و دقت خاص با آنها رفتار نشود، يا متلاشي مي‌شوند يا شور و تحرک ناشي از مردمي بودنشان از بين مي‌رود. 

اکنون در عمل، کار ساماندهی هیات‌های مذهبی در سازمان تبلیغات اسلامی شروع شده و در جریان است اما برای آنکه ظرفیت‌های این سازمان‌ها محقق شود، نیاز به جدیت و برنامه‌ریزی ویژه است. این ظرفیت بخصوص در مبارزه با انحرافات و آفات عزاداری ایام محرم، اهمیت ویژه‌ای دارد. 


ظرفیت‌های رسانه‌ای مساجد

یک کارشناس حقوق فرهنگی نیز به ظرفیت‌های مساجد به عنوان رسانه اشاره می‌کند و می‌گوید: انقلاب اسلامی ایران از مسجد آغاز شد، در مساجد تقویت شد و دوام و بقای آن در مساجد تضمین می‌شود. مسجد رسانه‌ تاثیرگذار در نظام جمهوری اسلامی ایران است و از آن بالاتر، آن را رسانه اسلام نام گذاشته‌اند. رسانه‌های نوپدید، نه‌تنها نتوانسته‌اند این رسانه را کم‌اثر کنند بلکه، آن را تکمیل کرده‌اند. منبر وعظ و خطابه، در ایام سوگواری امام حسین(ع) مورد استقبال و توجه بیشتری نیز قرار می‌گیرد و قدرت این رسانه بیشتر و بیشتر می‌شود. 

محسن داوری توضیح می‌دهد: رسانه یک واسطه عینی و عملی در فرآیند برقراری ارتباط به شمار می‌رود و وسیله‌ای برای نقل و انتقال اطلاعات است. بر اساس تعاریفی که از رسانه می‌شود، می‌توان مسجد و منبر و وعظ و خطابه را به عنوان رسانه شناخت. این رسانه در اسلام و در کشور ما تاثیر ویژه دارد و در ماه محرم، توجه به این رسانه دوچندان می‌شود. شهید مطهری گام‌های آغازین را در معرفی منبر به عنوان «رکنی از ارکان اجتماعی و دینی» برداشت. او سال‏ها قبل از پیروزی انقلاب در آغاز یکی از منبرهای خود گفت: موضوع سخن امشب و فرداشب، خطابه و منبر است. شهید مطهری به جایگاه رسانه مسجد، واقف بود و پس از وی نیز، بر این مهم بسیار تاکید شده است. 

در حال حاضر هر سال در ابتدای محرم، تعداد زیادی از روحانیان برای برپاکردن باشکوه‌تر ایام عزاداری امام حسین(ع) رهسپار مناطق مختلف کشور می‌شوند و بدین ترتیب هر سال پیام عاشورا از رسانه مسجد تکرار می‌شود تا در عمق جان شیعیان جلا یابد.


ویژگی‌های پیام مساجد

اما چه چیز در مسجد وجود دارد که آن را تبدیل به یک رسانه متمایز و اثرگذار می‌کند؟ داوری در پاسخ به این سوال توضیح می‌دهد: مسجد را یکی از موثرترین رسانه‌های آیینی می‌دانند که می‌تواند به عنوان رسانه اصلی جریان‌ها و اتفاقات بزرگ قرار گیرد چرا که در این رسانه فرستنده پیام دارای وجاهت دینی متاثر از جایگاه سنتی و الهی مسجد و دارای اعتبار است؛ یعنی منبع پیام به ذات خود معتبر است و گیرنده آن به واسطه وجاهت منبع و اعتباری که برای آن قائل است درصد بسیار بالایی از سخنان منبری را قبول می‌کند. به همین دلیل، رسانه مسجد هرچند ممکن است طیف وسیعی از مخاطبان را از نظر تعداد در بر نگیرد، از عمق نفوذ بالایی برخوردار است. از سوی دیگر، ضعف محدود بودن دایره مخاطب، با کمک دیگر رسانه‌ها جبران و بدین ترتیب کارکرد یک رسانه با دیگر رسانه‌ها تکمیل می‌شود. نکته دیگری که می‌توان در مورد رسانه مسجد برشمرد، کنترل و توجه به بازخوردهای مخاطبان است. این رسانه این امکان را برای فرستنده پیام فراهم کند و ارایه پیام را تغییر دهد. بدین ترتیب با توجه به شرایط و بازخوردهای گیرنده پیام، شکل و قالب تغییر می‌کند. همین ویژگی مسجد و برجسته‌تر شدن آن در ایام محرم است که باعث شده از آن به عنوان عنصر بقا و دوام اسلام یاد شود. 

این کارشناس حقوق فرهنگی در پایان اضافه می‌کند: هر چند ممكن است چنين تلقی شود كه با وجود وسايل ارتباط جمعی پيشرفته امروزى، اين نقش مساجد، اهميت قبلی خود را از دست داده است ولی گسترش مساجد در تمامی نقاط شهری و روستايی از يك ‌سو و از سوی ديگر،‌ حرمت، ‌قداست و معنويت خاصی كه مسجد نزد مسلمانان دارد، سبب شده است تا مساجد نقش مهم و غير قابل انكار خود را در اين كاركرد ايفا كنند.


برچسب‌ها: نگاهی حقوقی به فعالیت هیات‌های مذهبی
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه ۱۳۹۲/۰۸/۱۵ توسط محمدرضا متین فر
اعلام فراخوان همایش «جایگاه ادیان الهی در نظام‌های حقوقی»

فراخوان مقالات همایش ملی «جایگاه ادیان الهی در نظام‌های حقوقی» که قرار است از سوی سازمان بسیج حقوقدانان تهران بزرگ برگزارشود، منتشر شد.

 محورهای اصلی همایش ملی جایگاه ادیان الهی در نظام‌های حقوقی شامل «حمایت‌های حقوق بشری از ادیان الهی»، «حمایت از ادیان الهی از منظر فلسفه حقوق»، «حمایت از ادیان الهی در منابع دینی» و «حمایت از ادیان الهی در حقوق داخلی و بین‌المللی» است. مهلت ارسال آثار به این جشنواره تا 25 آذر ماه اعلام شده و استادان، حقوقدانان، پژوهشگران حوزوی و دانشگاهی برای ارسال مقاله دعوت شده‌اند. این همایش با همکاری دانشگاه امام صادق (ع)، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، وزارت ارشاد و ... همزمان با هفته پژوهش (آذر ماه) برگزار می‌شود.


برچسب‌ها: اعلام فراخوان همایش «جایگاه ادیان الهی در نظام‌های
نوشته شده در تاريخ پنجشنبه ۱۳۹۲/۰۶/۲۸ توسط محمدرضا متین فر
راه اندازی تلویزیون اینترنتی از دهه فجر

مدیرعامل شرکت سروش رسانه از راه اندازی سرویس IP مدیا و عرضه این خدمات در فاز نخست به 150 هزار نفر از دهه فجر امسال خبر داد و گفت: تا پایان امسال تلویزیون اینترنتی در تهران و 6 شهر بزرگ کشور فعال می‌شود.

مجید زاهدی وش در گفت‌وگو با مهر اظهار داشت: محتوای قابل استفاده در سرویس IP مدیا به دلیل جایگاه حقوقی و انحصاری سازمان صدا و سیما در اختیار سروش رسانه است که قابل واگذاری نیست اما آنچه که مربوط به سرمایه گذاری و ایجاد بسترهای زیرساختی و مخابراتی برای دسترسی مشترکان به این فناوری است واگذار شده است. وی با بیان اینکه سرویس IP مدیا با استفاده از ست آپ باکس و داشتن یک خط اینترنت ADSL قابل استفاده است، قیمت پایه استفاده از خدمات تلویزیون اینترنتی را به ازای هر مشترک ماهانه 15 هزار تومان عنوان کرد.


برچسب‌ها: راه اندازی تلویزیون اینترنتی از دهه فجر
نوشته شده در تاريخ پنجشنبه ۱۳۹۲/۰۶/۱۴ توسط محمدرضا متین فر
معاون هماهنگي و ارتباطات وزير دادگستري گفت: با توجه به سوابق درخشاني که مرتضي بختياري در حوزه قضايي دارد هم براي رياست سازمان بازرسي و هم براي رياست ديوان محاسبات مناسب است.
به گزارش خبرنگار حقوقي قضايي باشگاه خبرنگاران، سيدعلي رئيس‌الساداتي در آخرين نشست خبري وزير دادگستري در جمع خبرنگاران اظهار داشت: مهم‌ترين نقطه قوت وزارت بختياري پويايي 3 کنوانسيون حقوق کودک،‌مبارزه با فساد و مالکيت معنوي بود.

معاون هماهنگي و ارتباطات وزير دادگستري، معرفي حجت‌الاسلام و المسلمين مصطفي پورمحمدي به عنوان وزير دادگستري به مجلس را گزينه‌اي شايسته‌اي دانست و گفت: وي فردي تشكيلاتي، برنامه‌ريز و داراي سوابق ارزشمند قضايي است.

وي با تاکيد بر اينکه پورمحمدي از ظرفيت دولت به نفع قوه قضاييه استفاده کرد، ‌گفت: حجت‌الاسلام پورمحمدي به دليل اينکه هم در قوه مجريه و هم در قوه مقننه کار مديريتي کرده و مي‌تواند در تصدي وزارت دادگستري موفق باشد.

رئيس‌الساداتي در پاسخ به اينکه چه پستي به بختياري واگذار شده است گفت: نمي‌دانم اما وي با توجه به سوابق درخشاني که در حوزه قضايي دارد هم براي رياست سازمان بازرسي و هم براي رياست ديوان محاسبات مناسب است.

معاون هماهنگي و ارتباطات وزير دادگستري در رابطه با طرح افزايش اختيارات وزير دادگستري نيز خاطرنشان کرد: اميد مي‌رود که با وجود استفاده حجت‌الاسلام پورمحمدي از ظرفيت وزارت دادگستري اين طرح به تصويب برسد.


برچسب‌ها: بختياري براي رياست ديوان محاسبات و سازمان بازرسي م
نوشته شده در تاريخ سه شنبه ۱۳۹۲/۰۵/۲۲ توسط محمدرضا متین فر
معاون پارلماني وزير دادگستري، عضو كارگروه تعيين مصاديق محتوي مجرمانه ، عضو كميسيون اجرائي شوراي عالي اجراي سياست‌هاي كلي اصل 44 قانون اساسي، عضو شوراي عالي سياست گذاري امضاء الكترونيك بخشی از سوابق "عبدالعلی میرکوهی" به عنوان یکی از گزینه های احتمالی وزارت دادگستری کابینه یازدهم است.
به گزارش خبرنگار حقوقي قضايي باشگاه خبرنگاران، "عبدالعلي ميرکوهي" متولد 1333،‌ صادره از گرمسار يکي از گزينه‌هاي اصلي وزارت دادگستري در دولت يازدهم است. 

از سوابق اجرايي وی می توان به قاضي (داديار) دادسراي اهواز، رئيس دادگاه صلح مستقل طالقان،‌ داديار دادسراي كرج،  معاون دادستان كرج، دادستان عمومي شهرستان شهريار، رئيس دادگستري شهريار، معاون قضائي دادگستري استان تهران، رئيس كل دادگاه‌هاي عمومي و انقلاب تهران، عضو معاون ديوان عالي كشور، رئيس شوراي انتظامي نظام صنفي رايانه‌اي كشور، عضو كارگروه تعيين مصاديق محتوي مجرمانه (موضوع ماده 21 قانون جرائم رايانه اي)، عضو كميسيون اجرائي شوراي عالي اجراي سياست‌هاي كلي اصل 44 قانون اساسي، عضو شواراي عالي سياست گذاري امضاء الكترونيك اشاره کرد.

عبدالعلي ميركوهي كه سابقه پژوهش با موضوع دادگاه كيفري بين‌المللي، پليس اينترپل، مسئوليتهاي مدني قهري و قراردادي و پول شويي دارد ، در تهيه و تدوين 60 فقره توافقنامه‌هاي همكاري قضايي در امور كيفري و مدني و تجاري و استرداد مجرمين نقش موثري داشته است. 

وي همچنين در سال 1379 به عنوان قاضي نمونه كشوري در چهارمين جشنواره شهيد رجائي، در سال 1380 به عنوان مدير نمونه دادگستري استان تهران، در سال 1378 به عنوان مدير نمونه استاني به علت جديت و اهتمام در ارتقاء كيفيت امور قضايي استان تهران و به عنوان دادستان نمونه انتخاب شده است. 

میرکوهی در سال 92 نيز بر اساس اصل 129 قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران و به پاس تلاش‌هاي صادقانه در عرصه قضا و بسط و گسترش عدل در كشور مفتخر به دريافت نشان درجه سه عدالت شد.

گفتني است در سايت‌ها و خبرگزاري‌هاي معتبر از "عبدالعلی میرکوهی"  به عنوان گزينه احتمالي وزارت دادگستری كابينه يازدهم ياد مي‌شود، خبري كه هنوز از هيچ يك از منابع رسمي تأييد نشده است.

برچسب‌ها: گزینه احتمالی وزارت دادگستری کابینه یازدهم, عبدالعلي ميرکوهي, کیست
نوشته شده در تاريخ پنجشنبه ۱۳۹۲/۰۵/۱۰ توسط محمدرضا متین فر
به دنبال قرارداد ۱۹۳۷ برلن و طبق قوانین حمل و نقل هوایی بین المللی پرواز، مومیایی کردن جسد در صورت انتقال از یک کشور به کشور دیگر اجباری اعلام شده است.
به گزارش خبرنگار حقوقي قضايي باشگاه خبرنگاران،‌ مومیایی کردن در بسیاری از فرهنگ‌ها انجام شده  و یکی از اولین فرایندهای جراحی و اعمال جراحیست که انسان آن را به انجام رسانده است، در دوران باستان شاید تنها فرهنگ دنیای قدیم که مومیایی را به بالاترین حد آن رساند مصر باستان بود که فرایند موميايي کردن را توسعه داد. 

برچسب‌ها: کدام جسدها در ایران مومیایی می شوند
ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ یکشنبه ۱۳۹۲/۰۵/۰۶ توسط محمدرضا متین فر
بسم الله الرحمن الرحیم
به نام خداوند بخشانده مهربان

اَللّهُمَّ اِنّى اَفْتَتِحُ الثَّنآءَ بِحَمْدِكَ،
خدايا من ستايش را بوسيله حمد تو مى گشايم

وَاَنْتَ مُسَدِّدٌ لِلصَّوابِ بِمَّنِكَ،

و تويى كه به نعمت بخشى خود بندگان را به درستى وادارى


برچسب‌ها: دعای افتتاح به مناسبت آغاز ماه رمضان
ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه ۱۳۹۲/۰۴/۱۹ توسط محمدرضا متین فر

تصاویر: مقایسه چهره زنان در ۳۸ کشور جهان

دو روان‌شناس تجربی با تحلیل رایانه‌ای تصاویر هزاران زن در سراسر زمین توانسته‌اند چهره معمول زنان ۳۸ کشور را استخراج کنند.

به گزارش انتخاب به نقل از خبرآنلاین ؛ لیزا دی‌بروین و بن جونز، دو روان‌شناس تجربی هستند که آزمایشگاه تحقیقات چهره را در موسسه علوم اعصاب و روانشناسی دانشگاه گلاسکو، اسکاتلند اداره می‌کنند. آن‌ها با راه‌اندازی وب‌سایت faceresearch.org، واکنش مردم را به تصاویر چهره‌های مختلف بررسی می‌کنند تا بتوانند از راز جذاب بودن یا نبودن چهره انسان‌ها پرده بردارند. 

تصاویری که در این گزارش تصویری ملاحظه می‌کنید، حاصل پردازش نرم‌افزاری هزاران تصویر از زنان ۳۸ ملیت جهان است. دی‌بروین و جونز با نوشتن نرم‌افزاری خاص توانسته‌اند چهره متوسط زنان این ۳۸ کشور را با مقایسه تصاویر مختلف استخراج کرده و در ده گروه اروپای مرکزی، اروپای غربی، اروپای شرقی، مدیترانه، آمریکای جنوبی، آفریقا، خاورمیانه، جنوب آسیا، شرق آسیا و اقیانوسیه تقسیم بندی کنند. آن‌طور که به نظر می‌رسد، حاصل کار با واقعیت اختلاف زیادی ندارد. 

برچسب‌ها: تصاویر, مقایسه چهره زنان در ۳۸ کشور جهان
ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ یکشنبه ۱۳۹۲/۰۴/۱۶ توسط محمدرضا متین فر
اجرای آزمایشی اینترنت رایگان در اتوبوسرانی‌ تهران

مدیرعامل شرکت اتوبوسرانی تهران از راه‌اندازی خط اینترنت در داخل اتوبوس‌های یکی از خطوط اتوبوسرانی پایتخت خبر داد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، پیمان سنندجی افزود: برای نخستین بار در کشور، اتوبوس‌های یکی از خطوط اتوبوسرانی تهران (شهید برادی - پایانه علم و صنعت) که حدود 5/10 کیلومتر طول دارد و بخش قابل توجهی از مسافران آن را دانشجویان تشکیل می‌دهند، به اینترنت مجهز شده‌است و از امروز مسافران می‌توانند در داخل این اتوبوس‌ها به طور رایگان از اینترنت استفاده کنند. وی با بیان اینکه تجهیز اتوبوس‌های این خط به اینترنت به صورت آزمایشی اجرا می‌شود، ادامه داد : مسافران به وسیله تبلت، گوشی‌های تلفن، لپ‌تاپ می‌توانند در داخل اتوبوس‌های این خط از اینترنت بهره‌مند شوند


برچسب‌ها: اجرای آزمایشی اینترنت رایگان در اتوبوسرانی‌ تهران
نوشته شده در تاريخ شنبه ۱۳۹۲/۰۴/۱۵ توسط محمدرضا متین فر
مدرسه‌ای برای آدم بزرگ‌ها

گروه اجتماعی‌– چند سالی است که سازمان ثبت احوال نسبت به افزایش سن ازدواج هشدار می‌دهد و این موضوع را به عنوان یک خطر تلقی می‌کند. این در حالی است که آموزش و پرورش مخالف حضور افراد متأهل در کنار دانش‌آموزان مجرد است و همین اتفاق باعث تعویق ازدواج و ترک تحصیل متأهل‌ها شده است البته متولیان آموزشی کشور تأسیس مدرسه‌هایی برای متأهلان را راهکار رفع این مشکل می‌دانند.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی در این باره به «حمایت» می‌گوید: مدرسه متأهلان برای اجرای طرح خانواده پایدار تأسیس شده است و افراد متأهلی که در این مدرسه‌ها تحصیل می‌کنند در درس خواندن موفق‌تر از سایر دانش‌آموزان هستند. 

«محمدتقی فخریان» خاطرنشان می‌کند: اکنون 500 دانش‌آموز در این مدرسه‌ها در حال تحصیل هستند و بررسی‌ها نشان می‌دهد این طرح موفق بوده است.


راه‌اندازی مدرسه متأهلان

از آنجایی که نیازهای دانش‌آموزان متأهل با مجرد در سن پایین بسیار متفاوت است بنابراین باید ازآموزش‌ها و مشاوره‌های مختلفی بهره‌مند شوند بنابراین برخی‌ها معتقدند که بهتر است این افراد در شیفتی جداگانه مشغول به تحصیل باشندو بعضی استان‌ها نیز مدرسه‌های جدا ویژه متأهلان تأسیس کرده‌اند.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی در این زمینه می‌گوید: در مشهد، کاشمر و نیشابور دبیرستان ویژه دانش‌آموزان متأهل تاسیس شده است. وی با بیان این که این مدرسه‌ها در اجرای طرح خانواده پایدار تاسیس شده است ،ادامه می‌دهد: افراد متأهلی که در این مدرسه‌ها تحصیل می‌کنند در درس خواندن موفق‌تر از سایر دانش‌آموزان هستند.


مادران باسواد و فرزندان موفق

مادران نقش مهمی در تربیت فرزندان ایفا می‌کنند به طوری که هر چه آگاهی آنان بیشتر باشد می‌توانند بچه‌های موفق‌تری را به جامعه تقدیم کنند. یک جامعه شناس در گفت‌وگو با «حمایت» بیان می‌کند: در سال‌های اخیر میانگین سنی دختران برای ازدواج به 26 سال رسیده است که علاقه به ادامه تحصیل از عوامل مهم در افزایش سن ازدواج محسوب می‌شود.

«علی احمدبیگی» خاطرنشان می‌کند: یکی از مشکلات این است، افرادی که در سن پایین ازدواج می‌کنند نمی‌توانند در مدرسه‌های روزانه ادامه تحصیل دهند این افراد نیز مانند سایر مردم نیازمند آموزش هستند بنابراین مدرسه ویژه متأهلان می‌تواند از این فرصت برای آموزش دادن در این زمینه استفاده کند.

وی تصریح می‌کند: بسیاری از مسئولان اعلام می‌کنند که از ازدواج در سن دبیرستان خوشحال می‌شوند اما هنوز در همه جای کشور زمینه ادامه تحصیل افراد متأهل از سوی مسئولان ایجاد نشده است، به طوری که این افراد مجبورند در مدرسه‌های شبانه روزی ادامه تحصیل دهند.

بررسی‌ آماری ارگان‌های مختلف در کشور نشان داده است که مادران باسواد در تربیت فرزندان خود موفق‌تر عمل می‌کنند اما به هر حال باید مراقب بود که ادامه تحصیل تأثیر بیشتری روی سن ازدواج نداشته باشد. 

احمدبیگی درباره سن مناسب ازدواج نیز می‌گوید: سن ازدواج در هر فردی متفاوت است، اما باید به این نکته توجه کنیم که هر یک از ما تغییراتی در رفتارهای خود داریم که هر وقت به ثبات برسد می‌توان آن زمان را سن مناسب برای ازدواج اعلام کرد. بعد از بیست سالگی و قبل از رسیدن به 30سالگی، بهترین زمان برای قرار گرفتن در یک زندگی متأهلی است.


آموزش‌های خاص برای دانش‌آموزان متأهل

در دوره‌های گذشته کسانی که بدلیل کسب نمره‌های پایین توانایی ادامه تحصیل در مدرسه‌های روزانه نداشتند به مدرسه‌های شبانه روزی یا بزرگ‌سالان می‌رفتند؛ در این مدرسه‌ها نیز جو حاکم، تمایل رقابت را میان دانش‌آموز از بین می‌برد به طوری که بسیاری از افراد برای ادامه تحصیلات خود بی‌انگیزه می‌شدند، البته این موضوع همه گیر نیست و برخی از دانش‌آموزان این دوره‌ها تحصیلات خود را تا سن بالا پیش می‌بردند. یک روان شناس در گفت‌وگو با «حمایت» در این باره بیان می‌کند: با تأسیس دبیرستان‌های دختران متأهل، آنان به جای رفتن به مدرسه‌های شبانه‌روزی که برایشان به تنبیه شباهت داشت، روانه مدرسه‌های ویژه متأهلان می‌شوند.

«علی امیری» ادامه می‌دهد: اگرچه برای کاهش سن ازدواج، تأسیس مدرسه ویژه متأهلان اقدامی ارزشمند است اما این مدرسه‌ها ،هم خیلی دیر مورد توجه قرار گرفته‌اند و هم فقط در استان خراسان رضوی اجرایی شده است. البته در این مدرسه‌ها باید آموزش‌های مهارت زندگی، راهکارهای زندگی بهتر و روش‌های تربیت فرزند نیز اضافه شود.

این روان شناس بیان می‌کند: در مدرسه بزرگ‌سالان بدلیل این که افراد در سنین مختلف حضور دارند ممکن است به درس خواندن اهمیت زیادی ندهند بنابراین کسانی که کم سن هستند تمایلی به ادامه تحصیل در این مکان‌ها راندارند.


برچسب‌ها: مدرسه‌ای برای آدم بزرگ‌ها
نوشته شده در تاريخ شنبه ۱۳۹۲/۰۳/۲۵ توسط محمدرضا متین فر
نوشته شده در تاريخ سه شنبه ۱۳۹۲/۰۲/۲۴ توسط محمدرضا متین فر

زیبایی های شب اول ماه رجب از زبان آیت الله مجتبی تهرانی  

دین و اندیشه - بررسی احادیث درباره ماه رجب از نگاه آیت الله مجتبی تهرانی.

رُوِیَ عَنْ عَلیٍّ علیه السّلام قال :

مَا کَانَ اللهُ لِیَفْتَحَ عَلی عَبْدٍ بَابَ الْشُّکْرِ وَ یُغْلِقَ عَنْهُ بَابَ الزِّیَادَۀِ وَلا لِیَفْتَحَ عَلی عَبْدٍ بَابَ الدُّعاءِ و یُغْلِقَ عَنْهُ بَابَ الاِجَابَۀِ وَلا لِیَفْتَحَ لِعَبْدٍ بَابَ التَّوْبَۀِ وَ یُغْلِقَ عَنْهُ بَابَ الْمَغْفِرَۀِ.

ترجمه حدیث: از امیرالمومنین(علیه السلام) منقول است که فرمودند: این‏چنین نیست که خداوند متعال درِ شکر را بر روی بنده‏ای بگشاید و از آن طرف باب زیادتیِ نعمت را بر روی او ببندد؛ و درِ دعا را بر روی بنده‏ای بگشاید و از آن طرف باب اجابت را بر روی او ببندد؛ و درِ توبه را بر روی بنده‏ای بگشاید و از آن طرف باب مغفرت و آمرزش را بر روی او ببندد.

شرح حدیث: امیرمؤمنان علی (علیه السلام) فرمودند: «مَا کَانَ اللهُ لِیَفْتَحَ عَلی عَبْدٍ بَابَ الْشُّکْرِ وَ یُغْلِقَ عَنْهُ بَابَ الزِّیَادَۀ»؛ این‏طور نیست که خداوند درِ شکر را بر روی بنده‏ای بگشاید و از آن طرف باب زیادتی را نعمت را بر روی او ببندد. آن‏گاه که خداوند امر می کند شکرگذارِ من باش، وقتی بنده ستایش و ثنا و حمد او را به جای آورد، خداوند درِ زیادتی نعمت را بر روی او می گشاید. همچنان‏که در آیه شریفه می-فرماید: «لَإِنْ شَکَرْتُمْ لَأَزِیدَنَّکُمْ». اگر شکرگذارى کنید، (نعمت خود را) بر شما خواهم افزود.

«وَلا لِیَفْتَحَ عَلی عَبْدٍ بَابَ الدُّعاءِ و یُغْلِقَ عَنْهُ بَابَ الاِجَابَۀِ»؛ این‏طور نیست که خداوند درِ دعا و مسألت را بر روی عبد بگشاید و از آن طرف درِ اجابت و پاسخ مثبت را بر روی او ببندد. خدا این‏طور نیست که بگوید «بخواه»، بعد وقتی بنده درخواست کرد، خدا او را محروم کند. در آیه شریفه می فرماید: «اُدْعوُنِی اَسْتَجِبْ لَکُمْ». مرا بخوانید تا شما را اجابت کنم.‏

«وَلا لِیَفْتَحَ لِعَبْدٍ بَابَ التَّوْبَۀِ وَ یُغْلِقَ عَنْهُ بَابَ الْمَغْفِرَۀِ»؛ خداوند این‏طور نیست که از سویی درِ توبه را بر روی بنده‏اش بگشاید، ولی از آن طرف درِ مغفرت و آمرزش را بر روی او ببندد. خدا این‏طور نیست که بگوید «معذرت بخواه»، ولی عذر بنده را نپذیرد. در قرآن کریم می فرماید: «وَ تُوبُوا إِلَى اللَّهِ جَمیعاً». همگى به درگاه خدا توبه کنید. هنگامی که خود او خطاب می کند «تُوبُوا» آیا می خواهد توبه را قبول نکند؟!

در اینجا علی (علیه السّلام) بین سه چیز با سه چیز دیگر تلازم درست می کند: 1- بین شکر و زیادتی نعمت 2- بین دعا و اجابت 3- بین توبه و مغفرت؛ و این سه یعنی «شکرگذاری و دعا کردن و توبه کردن» از ناحیه خداوند آمده و او امر کرده پس پی‏آمدش این است که حال که این درها را باز کرده باید آن درها را هم باز کند.

رجب، ماه دعا و استغفار و توبه

این جملاتِ علی (علیه السلام) در این روایت بود. اما به علّت اینکه امشب به حسب ظاهر شب اوّل ماه رجب است، تذکّری عرض می کنم. در بین ماه‏های سال، ماه رجب از ماه‏هایی است که اختصاص دارد به همین مسائلی که در روایت اشاره شد؛ یعنی دعا و استغفار و توبه.

در روایتی امام صادق (صلوات الله علیه) از پیغمبر اکرم (صلّی الله علیه و آله) نقل می فرماید که آن حضرت فرمودند : «رَجَبٌ شَهْرُ الِاسْتِغْفَارِ لِأُمَّتِی أَکْثِرُوا فِیهِ مِنَ الِاسْتِغْفَارِ فَإِنَّهُ غَفُورٌ رَحِیمٌ». ماه رجب ماه استغفار امّت من است. پس در این ماه بسیار طلب آمرزش کنید که خداوند آمرزنده و مهربان است. در مورد این ماه وارد شده است که بسیار بگویید: «اَسْتَغْفِرُالله وَ اَسْئَلُهُ التَّوبَة».

همچنین از آن حضرت نقل شده که فرمودند: «مَنِ اسْتَغْفَرَ اللَّهَ فِی رَجَبٍ وَ سَأَلَهُ التَّوْبَةَ سَبْعِینَ مَرَّةً بِالْغَدَاةِ وَ سَبْعِینَ مَرَّةً بِالْعَشِیِّ یَقُولُ أَسْتَغْفِرُ اللَّهَ وَ أَتُوبُ إِلَیْهِ فَإِذَا بَلَغَ تَمَامَ سَبْعِینَ مَرَّةً رَفَعَ یَدَیْهِ وَ قَالَ اللَّهُمَّ اغْفِرْ لِی وَ تُبْ عَلَیَّ فَإِنْ مَاتَ فِی رَجَب مَاتَ مَرْضِیّاً عَنْهُ وَ لَا تَمَسُّهُ النَّارُ بِبَرَکَةِ رَجَبٍ ‏».

یعنی کسی که در ماه رجب هفتاد مرتبه در هنگام طلوع آفتاب و هفتاد مرتبه در هنگام غروب آفتاب بگوید: «أَسْتَغْفِرُ اللَّهَ وَ أَتُوبُ إِلَیْهِ» و سپس دستها را بلند کند و بگوید: «اللَّهُمَّ اغْفِرْ لِی وَ تُبْ عَلَیَّ»، اگر در ماه رجب بمیرد خدا از او راضی باشد و به برکت ماه رجب آتش او را مسّ نکند.

فضیلت شب اول ماه رجب

همین‏ها است که در تمام روابط مادی و معنوی برای ما گره گشا است. این ایام را غنیمت بشمرید. بخصوص امشب را که شب اوّل ماه رجب است. در روایتی امام صادق (علیه‏السلام) فرمودند که براى امیرالمؤمنین علی (علیه‏السّلام)) شگفت‏انگیز بود که در چهار شب از ایام سال بی‏کار بماند (و عبادت نکند) و آن چهار شب عبارت بودند از شب اوّل ماه رجب، شب نیمه شعبان، شب عید فطر و شب عید قربان. بنابر این، این شب‏ها اختصاص دارد به دعا و اجابت دعا.

لذا می خواستم به دوستان سفارش کنم که امشب را از دست ندهید. امشب شبی است که باید هر لحظه-اش را غنیمت بشمارید. همه ما گرفتاریم؛ من بعید می دانم کسی در اینجا باشد که بگوید من گرفتاری ندارم. اگر بگوید گرفتاری ندارم یا شوخی کرده یا نعوذبالله دروغ می گوید. همه ما گرفتاریم. حالا گره‏گشا کیست؟ خداست. بهترین موقعیت هم در دست شماست. در روایت علی(علیه‏السلام) هم ملاحظه کردید که فرمایش حضرت کاملاً بر طبق آیات قرآن بود. شکرش را بکن، نعمتش را اضافه می کند. امشب از او تقاضا کن، جوابت را می دهد. از آن‏طرف هم از خطاهایت استغفار کن، خداوند پوزشت را هم می‏پذیرد، ان‏شاءالله.


برچسب‌ها: زیبایی های شب اول ماه رجب از زبان آیت الله مجتبی ت
نوشته شده در تاريخ یکشنبه ۱۳۹۲/۰۲/۲۲ توسط محمدرضا متین فر

برچسب‌ها: Court
نوشته شده در تاريخ شنبه ۱۳۹۲/۰۲/۲۱ توسط محمدرضا متین فر

مناطق شهرداري

منطقه 1 : تجريش - ميدان قدس - اول خيابان شهيد باهنر

منطقه 2 : سعادت آباد - بين ميدان كاج و ميدان سرو

منطقه 3 : شريعتي- پايين تر از حسينيه ارشاد- مقابل دانشگاه آزاد

منطقه 4 : ميدان رسالت- خيابان هنگام- نبش خيابان فردوس55

منطقه 5 : فلكه دوم صادقيه- خيابان آيت الله كاشاني- ايستگاه حسن آباد

منطقه 6 : يوسف آباد- ميدان كلانتري

منطقه 7 : خيابان شريعتي- مقابل مخابرات - خيابان شهيد قندي

منطقه 8 : ميدان نبوت

منطقه 9 : خيابان آزادي- نرسيده به چهارراه جيحون- جنب شركت زمزم- كوي مشعوف

منطقه 10 : خيابان آزادي - نرسيده به چهارراه جيحون- جنب شركت زمزم

منطقه 11 : ميدان قزوين- خيابان قزوين- جنب اداره راهنمايي و رانندگي

منطقه 12 : خيابان وحدت اسلامي- نبش خيابان شهيد فياض بخش

منطقه 13 : ميدان شهداء- ابتداي خيابان مجاهدين- جنب بانك ملي

منطقه 14 : خيابان پيروزي- خيابان شكوفه - خيابان عمريه - جنب پارك شكوفه

منطقه 15 : ميدان خراسان - خيابان خاوران - نرسيده به سه راه افسريه

منطقه 16 : نازي آباد - خيابان شهيد رجائي - ايستگاه ورزشگاه

منطقه 17 : ميدان ابوذر- مقابل بيمارستان ضيائيان

منطقه 18 : ابتداي جاده ساوه- جنب پمپ بنزين- سه راه شهرك وليعصر

منطقه 19 : خاني آباد نو - خيابان ميثاق - بلوار ميلاد

منطقه 20 : شهر ري - خيابان شهيد رجائي - ميدان شهرداري


برچسب‌ها: مناطق شهرداري
نوشته شده در تاريخ دوشنبه ۱۳۹۲/۰۲/۱۶ توسط محمدرضا متین فر

روش‌هایی برای موفقیت‌های مالی

برای شروع هر کار باید چیزهای ساده‌ای را که دانستنش مهم است، مرور کنیم؛ اگر دانش و توانمندی داشته باشیم مدیر خوبی هم هستیم. حتی هر کار گر می‌تواند در مجموعه کاری خود مدیریت کند و یک مدیر تولید خوب و کارآفرین باشد. ایجاد کار و کارآفرینی به نوعی هنر انجام کار و درآمد حاصل از آن بدون داشتن سرمایه زیاد است، کارآفرین با جذب منابع مالی بیرون از مجموعه کاری خود و تجمیع سرمایه دیگران توانایی مدیریتی خود را بروز می‌دهد. برای این کار دانستن چند اصل مهم است این اصول شامل صرفه‌جویی در تمام هزینه‌ها، به‌کار بردن منابع مالی بدون نیاز به سود بانکی بالا، استفاده مشارکت مالی دیگران، استفاده از منابع موجود کوچک و زود بازده و استفاده از نیروهای خوب و کارا، بازاریابی مناسب و قراردادهای خوب می شود. اکثر کارآفرینان ثروت و سرمایه عظیمی برای آغاز فعالیت ندارند بنابراین مجبور هستند با هر چه دارند یعنی سرمایه نسبتا اندک خود، کار را آغاز کنند. برای موفقیت در این راه جذب منابع مالی بیرونی و صرفه‌جویی معقول بهترین روش‌ها هستند. امکان یافتن سرمایه‌گذار یا گرفتن وام‌ها با بهره بالا وجود دارد اما هر چه کمتر از این نوع منابع مالی استفاده کنید،، بهتر است؛ زیرا در این حالت مجبور نیستید بهره بانکی بپردازید یا در مهلت مشخص پول را بازگردانید و نیز از ریسک مالی شما کاسته خواهد شد. ترتیبی دهید که با ارائه کیفیت و قیمت مناسب دیگران برای شما تبلیغ کنند. کار را با دادن آگهی در نشریات و بولتن‌های محلی و توزیع کارت‌های تبلیغی آغاز کنید. اولویت نخست تبلیغ در جایی است که مخاطبان اصلی شما حضور دارند. باید آن ابزارهای رسانه‌ای را که هواداران زیادی بین مخاطبان اصلی شما دارند، بیابید. بسیاری از کارشناسان معتقدند شرکت‌ها باید بخش بزرگی از سود خود را صرف تبلیغ کنند، این به معنای ولخرجی در تبلیغات یا تبلیغ در رسانه های کم طرفدار نیست، بلکه نوعی جذب مشتری و بالا بردن سود با فروش بیشتر است. از تخفیف دادن در سود نترسید سود کمتر و فروش بیشتر، در نهایت سود بیشتری را برایتان خواهد آورد امتحان کنید. آنچه بسیاری از کارآفرین‌ها نمی‌دانند این است که درباره هر چیز می‌توان مذاکره کرد. از هزینه‌های ثابت در خصوص تجهیزات تکنولوژیک و سرمایه‌ای گرفته تا صورت‌حساب‌هایی که برای شما در هزینه های جاری فرستاده می‌شود. صرفاً به این دلیل که روی صورت‌حساب‌ها نوشته شده قیمت مقطوع است، تصور نکنید که نمی‌توان چانه زد و تخفیف گرفت. این یک اصل است که شما نیز برای دیگران مشتری هستید و طالب دریافت خدمات مجدد، رضایت شما نیز ملاک مراجعه بعدی برای واحد ارائه دهنده خدمت است.


برچسب‌ها: روش‌هایی برای موفقیت‌های مالی
نوشته شده در تاريخ پنجشنبه ۱۳۹۲/۰۲/۰۵ توسط محمدرضا متین فر
بیمارستان های تهران

ردیف نام بیمارستان آدرس تلفن

۱- ۵۰۱ ارتش (منطقه ۶) خیابان فاطمی غربی –خ اعتمادزاده –بالاتراز سفارت پاکستان ۵-۸۸۰۲۸۹۳۱

۲- ۵۰۲ ارتش(منطقه ۷) خیابان طالقانی – چهارراه بهار ۳-۸۸۸۲۸۰۰۱

۳- ۵۰۳ ارتش (منطقه ۹) خیابان آزادی –خیابان استاد معین- تقاطع مالک اشتر ۶-۹۵۲۷۴۵

۴- ۵۰۴ ارتش (منطقه۷) خیابان دکتر شریعتی –خیابان قدوسی ۸۸۴۰۲۰۱۳و۸۸۴۰۵۲۱۵

۵- ۵۰۵ ارتش (منطقه ۱) چهارراه مینی سیتی-سه راه ازگل-انتهای بلوار اوشان ۲۲۴۴۵۸۹۶و۲۲۴۴۳۸۹۷

۶- ۵۰۶ ارتش (منطقه ۱۴) میدان شهید کلاهدوز-ابتدای بزرگراه افسریه ۳-۳۳۱۹۰۳۸۱

۷- ۱۵ خرداد (منطقه ۶) کریم خان زند – آبان جنوبی ۹-۸۸۹۰۲۱۵۵

۸- ۱۷ شهریور (منطقه ۱۳) میدان امام حسین –خ دماوند – نبش خیابان هوایی ۷۷۸۳۲۷۰۰و۷۷۸۱۰۸۴۰

۹ -آبان (منطقه ۶) خیابان کریم خان زند-خیابان آبان جنوبی ۹-۸۸۹۰۲۷۸۵

۱۰- آپادانا (منطقه ۶) خیابان سپهبد قرنی – نرسیده به کریم خان ۹-۸۸۸۳۷۰۴۵

۱۱- آراد ( منطقه ۷) چهارراه بهار – خیابان سمیه ۶-۷۷۶۰۱۰۰۱

۱۲- آریا (منطقه ۶) خیابان وصال شیرازی –نبش بلوار کشاورز ۸۸۹۶۷۱۸۱

۱۳- آزادی (زایشگاه منطقه۵) خیابان آزادی – خیابان میمنت ۹-۶۶۰۰۱۱۴۶

۱۴- آسیا (منطقه ۶) خیابان بخارست – روبروی دانشکده اقتصادعلامه طباطبایی ۸۰-۸۸۷۳۱۹۷۸

۱۵- آیت اله طالقانی (منطقه۱) اوین – جنب دانشگاه علوم پزشکی ۷۰-۲۲۴۰۳۵۶۱

۱۶- آیت اله کاشانی (منطقه۱۶)* خیابان خزانه بخارایی –فلکه دوم خزانه ۵۵۳۱۱۸۳۲و۴۰۵۵۱۱۳۵

۱۷- اختر ( منطقه ۱) خیابان شریعتی – پل رومی- کوچه آذر ۲۲۶۱۷۶۱و۲۲۶۳۰۰۸

۱۸- اسماعیلی (روانی) منطقه ۱۱ میدان انقلاب – جمالزاده جنوبی ۷-۶۶۹۲۴۲۱۴

۱۹- اقبال (زایشگاه)منطقه ۱۰ خیابان آذربایجان – بین رودکی و نواب ۹۵۳۴۹۵و۹۵۵۰۱۱

۲۰- اکبرآبادی (منطقه ۱۲) خیابان مولوی – ایستگاه باغ فردوس ۵۵۶۳۹۸۸۸و۵۵۶۰۶۰۳۴

۲۱- البرز (منطقه ۶) خیابان انقلاب –خ وصال شیرازی –نرسیده به خ بزرگمهر ۶۶۴۶۷۵۶۳و۴-۶۶۴۶۹۰۷۳

۲۲- الوند ( منطقه ۱۱) خیابان حافظ – چهارراه عزیزخان ۷-۶۶۷۰۴۰۵۱

۲۳- امام حسین (منطقه ۷) میدان امام حسین – خیابان (شهید مدنی ) نظام آباد ۵-۷۷۵۵۸۰۰۱

۲۴- امام خمینی (منطقه ۶) خیابان باقرخان – مجتمع بیمارستان امام خمینی ۹-۶۶۳۵۰۶۱

۲۵- امید ( منطقه ۱۱) چهارراه امیر اکرم – خیابان نوفل لوشاتو ۴-۶۶۷۰۶۱۶۱

۲۶- امیراعلم (منطقه ۱۲) خیابان سعدی شمالی ۵-۶۶۷۰۸۱۰۳

۲۷- امیرالمومنین (منطقه ۲) خیابان ستارخان – خیابان نیایش ۹-۶۶۵۱۵۰۰۱

۲۸- امیرالمومنین (منطقه ۱۶) انتهای نازی آباد-جنب درب غربی پارک سردار جنگل-خ ش شیرمحمدی ۲-۵۵۵۸۲۳۱و۵۵۵۵۵۷۰

۲۹- انستیتو کانسر بیمارستان امام خمینی (منطقه ۶) انتهای بلوار کشاورز – مجتمع امام خمینی ۶۶۹۳۱۴۴۴

۳۰- ایران ( منطقه ۱۲) خیابان سعیدی هدایت – خیابان تنکابن ۴-۷۷۵۲۸۷۳۱

۳۱- ایرانشهر (منطقه ۷) خیابان شریعتی –نرسیده به طالقانی – خیابان جواد کارگر ۹-۷۷۶۰۸۰۶۱

۳۲- ایرانمهر (منطقه ۳) خیابان شریعتی – دوراهی قلهک ۱۰-۲۲۰۰۹۰۷۱

۳۳- بابک (زایشگاه )منطقه۱۰ خیابان آذربایجان – خیابان کارون – چهارراه طوس ۶۶۰۱۳۸۰۰و۶۶۰۱۹۷۰۳

۳۴- بانک ملی ایران(منطقه۱۲) خ فردوسی –مقابل کوچه شیروانی-ادارات مرکزی بانک ملی ۹-۳۳۱۱۱۳۹۱

۳۵- باهر (منطقه ۱۱) خیابان جمهوری – خیابان شیخ هادی ۶-۶۶۴۶۲۳۶۳

۳۶- بقیه اله الاعظم (منطقه ۳) خیابان ونک –خیابان ملاصدرا –بعد از چهارراه شیخ بهایی ۲۱۵۱

۳۷- بوعلی (منطقه ۱۳) میدان امام حسین – خیابان دماوند ۹-۳۳۳۴۸۰۳۶

۳۸- بهارلو (منطقه ۱۱) میدان راه آهن –خیابان انبار نفت – نبش میدان بهداری ۵۵۶۴۴۴۰۰و۵۵۶۴۵۰۰۳

۳۹- بهرامی (منطقه ۷) میدان امام حسین – خیابان دماوند – خیابان قاسم آباد ۷۷۵۴۷۰۷۱و۴-۷۷۵۴۷۹۷۱

۴۰- پارس (منطقه ۶) بلوار کشاورز – جنب ساختمان ساسان ۹-۸۸۹۶۰۰۵۱

۴۱- پاسارگاد (منطقه ۷) خ شریعتی – بین سه راه طالقانی و خ انقلاب نرسیده به سمیه ۷۷۵۰۲۶۵۸و۷۷۵۰۳۶۰۰

۴۲- پاستورنو (منطقه ۶) خ عباس آباد –خیابان بخارست – نبش خیابان هشتم ۷-۸۸۷۳۴۵۵۱

۴۳- تختی (کودکان)منطقه ۱۶ خیابان شوش شرقی ۵۵۱۲۴۰۴۰

۴۴- توانبخشی معلولین ذهنی تهران (منطقه ۱) خیابان شریعتی – بالاتر از پل صدر – شماره ۱۶۴۱ ۲۲۲۳۴۹۸۳

۴۵- توحید(سوانح سوختگی شماره ۲ ) (منطقه ۶) خیابان توحید – نرسیده به چهارراه فرصت شیرازی ۶۶۹۲۷۵۵۰و۶۶۹۲۷۰۴۳

۴۶- تهران ( منطقه ۶) خیابان کریم خان زند – خیابان مدیر ۵-۸۸۸۲۱۰۲۱

۴۷- تهرانپارس (منطقه ۴) فلکه سوم تهرانپارس ۴-۷۷۸۸۴۶۹۰

۴۸- تهران کلینیک (منطقه ۶) خیابان قائم مقام فراهانی –جنب سفارت اندونزی ۴-۸۸۷۱۲۹۳۱

۴۹- جم ( منطقه ۶) خیابان استاد مطهری – خیابان فجر ۶-۸۸۸۳۳۱۳۳

۵۰- جماران (قلب )منطقه ۱ میدان جماران – خیابان شهید حسنی کیا ۹-۲۲۲۹۰۲۰۴

۵۱- جواهری ( منطقه ۳) خیابان دکتر شریعتی –بالاتر از قلهک –خیابان زرگنده ۲۲۶۰۰۰۲و۲۲۶۱۰۱۶

۵۲- چشم پزشکی پیامبران (خیریه) منطقه ۵ فلکه دوم صادقیه –خیابان آیت اله کاشانی – بلوار ابوذر ۴۱-۴۴۰۷۹۱۳۱و۵-۴۰۶۹۰۴۴

۵۳- حسینیه ارشاد (منطقه ۹) جاده قدیم کرج –کیلومتر ۱۷ روبروی شهرک کلویسه ۶۶۰۲۶۵۹۳

۵۴- حضرت زینب (س) منطقه ۶ خیابان سمیه – تقاطع فرصت ۷-۸۸۸۴۳۹۷۵

۵۵- خاتم الانبیاء (منطقه ۳) خیابان ولیعصر – خیابان رشید یاسمی ۹-۸۸۷۹۷۷۵۱

۵۶- خانواده (ارتش) منطقه ۷ خیابان شریعتی – سه راه طالقانی – خیابان کاج ۸-۷۷۶۰۳۰۷۶

۵۷ دادگستری (منطقه ۱۲) میدان فردوسی – خیابان پارس ۵-۶۶۷۰۱۱۵۲

۵۸ دکتر سپیر (منطقه ۱۲) میدان بهارستان –بطرف سرچشمه –نرسیده به چهارراه سیروس ۱-۳۳۵۵۰۰۰

۵۹ دکتر شریعتی (منطقه ۶) خیابان کارگر شمالی-خ جلال آل احمد-روبروی خاک شناسی ۹-۸۸۰۲۶۰۰۱

۶۰ دکتر مسیح دانشوری نیاوران – خیابان شهید باهنر – دارآباد ۹-۲۲۸۰۳۵۵۰

۶۱ دکتر معیری (منطقه ۱۲)* خیابان مجاهدین اسلام ۱۱-۷۷۵۳۵۱۱۰

۶۲ دی ( منطقه ۳) خیابان ولیعصر – خیابان توانیر ۹-۸۸۷۸۵۸۱۱

۶۳ رازی (روانی)منطقه ۲۰ شهر ری – امین آباد ۹-۳۳۹۸۱۲۲۰

۶۴ رازی (منطقه ۱۲) خیابان وحدت اسلامی ۳-۵۵۶۰۹۹۵۲

۶۵ رجایی (منطقه۳) خیابان ولیعصر – اول پارک ملت ۲۱۹۲۱

۶۶ رضایی (اعصاب و روان)م ۱ نیاوران – منظریه ۲-خیابان شهید ابراهیمی ۲۲۲۸۴۸۵۰و۲۲۲۸۰۳۸۰

۶۷ روئین تن آرش (منطقه ۴) تهرانپارس – فلکه سوم – خ ۱۹۶ شرقی نرسیده به فلکه پروین ۵-۷۷۸۸۷۷۳۴

۶۸ روزبه (منطقه ۱۱) خیابان کارگر جنوبی بین میدان قزوین و چهارراه لشگر ۵-۵۵۴۹۱۵۱

۶۹ ساسان (منطقه ۶) بلوار کشاورز ۹-۸۸۹۶۵۱۷۰

۷۰ سانترال شماره ۱(منطقه ۶) خیابان باقرخان روبروی بیمارستان امام خمینی ۹-۶۶۹۳۸۰۸۱

۷۱ سجاد (منطقه ۶) خیابان دکتر فاطمی خیابان چهل ستون اولین ساختمان ۸۸۹۵۷۳۹۱و۸۹۵۷۱۵۷

۷۲ سوم شعبان (منطقه ۱۲) خیابان ری خیابان رضوی ۹-۳۳۱۲۹۱۱۱

۷۳ سینا (منطقه ۱۲) خیابان امام خمینی – میدان ۳۱ شهریور ۹-۶۶۷۰۱۰۴۱

۷۴ شرکت نفت (منطقه ۱۲) خیابان حافظ چهارراه عزیزخان ۹-۶۶۷۰۰۰۲۱

۷۵ شفا یحیائیان (منطقه ۱۲) میدان شهدا خیابان مجاهدین ۹-۳۳۱۲۰۰۷۶

۷۶ شهید فیاض بخش (منطقه ۱۸) * خیابان خلیج جنب ویتانا ۵۰-۶۶۰۲۷۶۴۵

۷۷ شهدای تجریش (منطقه ۱) میدان تجریش خیابان شهرداری ۹-۲۲۷۱۸۰۰۱

۷۸ شهدای هفت تیر (منطقه ۲۰) شهرری خیابان شهید رجایی تقاطع خیابان شهرداری ۵۵۹۲۰۵۶۵و۵۵۹۰۹۰۵۱

۷۹ شهدای یافت آباد (منطقه ۱۸) یافت آباد خ الغدیر نرسیده به خیابان حسین باقری ۶۶۸۰۶۳۲۴

۸۰ شهریار (منطقه ۱۰) خیابان آذربایجان جنب خیابان کارون ۴-۶۶۸۷۵۳۶۱

۸۱ ش اشرفی اصفهانی (منطقه ۱۲) خیابان مولوی چهارراه مولوی ۵۵۶۳۵۲۵۲و۵۵۶۲۱۸۸۹

۸۲ ش دکتر چمران (منطقه۱) میدان نوبنیاد خیابان صنایع (اقدسیه ) ۵-۲۲۹۳۷۰۳۴

۸۳ ش دکتر لواسانی (منطقه ۴) * سه راه تهرانپارس جاده آبعلی ۵-۷۷۳۱۱۰۱۱

۸۴ ش شریعت رضوی (منطقه ۹)* مهرآباد جنوبی ۶۶۶۹۲۷۱۱و۶۶۶۹۲۸۷۸

۸۵ شهید فهمیده (منطقه ۱۱) خیابان هلال احمر بین نواب و عباسی ۱-۵۵۰۴۴۳۳۰

۸۶ ش لبافی نژاد (منطقه ۴) * خیابان پاسداران خ امیر ابراهیمی خ بوستان نهم ۱۸-۲۲۵۴۹۰۱۰

۸۷ ش مصطفی خمینی (م ۶) خیابان ایتالیا نرسیده به خیابان وصال شیرازی ۹-۸۸۹۰۶۱۳۰

۸۸ ش مطهری سوختگی (م ۳) خیابان ولیعصر بالاتر از میدان ونک خیابان رشید یاسمی ۶-۸۸۷۷۰۰۳۱

۸۹ صدر (منطقه ۶) * بلوار کریمخان خیابان به آفرین ۸۸۹۳۷۰۷۰ ، ۸۸۹۴۵۴۷۶ ، ۸۸۹۴۲۹۷۱ ، ۸۸۹۳۹۹۸۱

۹۰ ضیائیان (منطقه ۱۷) خیابان فلاح ۳۰ متری اباذر مقابل شهرداری منطقه ۱۷ ۷-۵۵۷۲۵۲۱۶

۹۱ طرفه ( منطقه ۱۲) میدان بهارستان خیابان بهارستان ۴-۷۷۵۳۰۰۹۱

۹۲ طوس ( منطقه ۶) خیابان استاد مطهری خیابان روح اله عبادی ۴-۸۸۷۱۴۸۹۱

۹۳ علی اصغر (منطقه ۳) خیابان دکتر شریعتی خیابان شهید دستگردی ۴-۲۲۲۲۲۰۳۱

۹۴ عیوض زاده (منطقه ۱۱) خیابان شیخ هادی بالاتر از جامی ۹-۵۵۴۰۰۰۵

۹۵ فارابی جدید (منطقه ۱۱) پایینتر از میدان قزوین ۹-۵۵۴۰۰۰۵

۹۶ فارابی چشم (منطقه ۱۱) میدان قزوین ۶-۵۵۴۴۹۴۱

۹۷ فاطمه (س) (منطقه ۶) یوسف آباد جنب پارک شفق ۷-۸۸۷۱۳۸۸۳

۹۸ فجر (منطقه ۱۳) خیابان پیروزی بن بست فجر جنب پادگان فجر ۸-۳۳۳۳۶۳۱۱

۹۹ فیروزآبادی (منطقه ۲۰) شهر ری فدائیان اسلام ۹-۵۵۹۰۲۰۶۳

۱۰۰ فیروزگر (منطقه ۶) خیابان ولیعصر خیابان ولدی خیابان به آفرین ۵-۶۶۴۶۷۹۰۱

۱۰۱ قمر بنی هاشم بزرگراه رسالت نرسیده به پل سیدخندان نبش خیابان ۱۳ ۸۸۶۰۱۹۲۶و۸۸۰۶۸۸۸۵

۱۰۲ کسری (منطقه ۳) میدان آرژانتین خیابان الوند ۱۹-۸۸۷۹۷۶۱۱

۱۰۳ کودکان (منطقه ۶) خیابان ولیعصر کوچه رحیم زاده ۶۶۴۶۴۴۲۵

۱۰۴ کیان ( منطقه ۳) خیابان دکتر شریعتی دوراهی قلهک ۲۲۶۳۸۳۸و۲۲۶۲۸۲۸

۱۰۵ لقمان حکیم (منطقه ۱۱) چهارراه لشگر چهارراه مخصوص ۹-۵۵۴۹۰۰۵

۱۰۶ لولاگر (منطقه ۱۰) خیابان خوش بین دامپزشکی و آذربایجان ۹۵۱۱۱۴و۹۵۵۰۰۰

۱۰۷ مادران (منطقه ۷) خیابان دکتر بهشتی میدان تختی خیابان مهناز کوی آریا وطنی ۸۸۷۵۶۴۴۴و۸۸۷۵۱۴۱۴

۱۰۸ مدائن (منطقه ۱۱) خیابان ولیعصر صبای جنوبی ۸-۶۶۴۰۵۷۰۵

۱۰۹ مدرس قلب (منطقه ۲) انتهای خیابان سعادت آباد ۵-۲۲۰۷۴۰۹۰

۱۱۰ مردم (منطقه ۱۴) میدان کلانتری خیابان کرمان ۳۳۳۴۸۲۶۸و۳۳۷۹۵۸۲۳

۱۱۱ مرکز طبی کودکان (م ۶) انتهای بلوار کشاورز خیابان شهید دکتر قریب ۳-۶۶۹۲۰۹۸۱

۱۱۲ مریم (منطقه ۱۶) خیابان شوش چهارراه خانی آباد ۵۵۶۲۱۴۴۳ – ۵۵۶۳۶۷۵۵

۱۱۳ مروستی (منطقه ۱۱) خیابان نوفل لوشاتو بالاتر از کوچه لولاگر ۵-۶۶۷۰۲۰۱۱

۱۱۴ مفرح (منطقه ۱۶) یاغچی آباد خیابان بهمنیار ۸-۵۵۳۱۱۹۲۵

۱۱۵ مفید (منطقه ۳) خیابان شریعتی روبروی حسینیه ارشاد ۳-۲۲۲۲۷۰۲۰

۱۱۶ -مهدیه (منطقه ۱۶) خیابان شوش شرقی خیابان شهرزاد خیابان منصور ۹-۵۵۳۱۴۹۲۷

۱۱۷ مهراد (منطقه ۷) خیابان مطهری خیابان میرعماد ۹-۸۸۷۴۷۴۰۱

۱۱۸ مهر (منطقه ۶) خیابان ولیعصر خیابان زرتشت غربی ۹-۸۸۹۶۰۰۸۰

۱۱۹ مهرگان (منطقه ۶) خیابان ولیعصر بالاتر از پارک ساعی ۸۸۷۷۱۰۰۰

۱۲۰ میلاد اتوبان همت روبروی شهرک غرب ۸-۸۸۹۷۸۲۷۱

۱۲۱ میرزا کوچک خان (م ۶) خیابان استاد نجات الهی نبش کوچه چهارم ۳-۸۸۹۰۷۰۶۱

۱۲۲ میمنت (منطقه ۱۰) خیابان آزادی نرسیده به جیحون خیابان میمنت ۹-۶۶۰۰۱۱۲۶

۱۲۳ نجمیه (منطقه ۱۱) خیابان حافظ نرسیده به چهارراه یوسف آباد ۶-۶۶۷۰۷۰۷۱

۱۲۴ نورافشار (منطقه ۱) نیاوران جمال آباد خیابان اکبر صبوری خیابان پانزدهم ۲-۲۲۲۸۰۴۴۱

۱۲۵ نورسعادت (منطقه ۱۲) ضلع جنوبی پارک شهر خیابان بهشت ۵۵۶۲۴۵۰۱و۵۵۶۳۷۲۲۲

۱۲۶ نیروی انتظامی شماره۱(م ۳) میدان ونک ۸-۸۸۷۷۰۰۹۳

۱۲۷ نیروی انتظامی شماره ۲ — ۷۷۵۳۰۰۰۱

۱۲۸ نیروی دریایی (منطقه ۴) خیابان پاسداران میدان هروی گلستان ۵ ۷-۲۲۵۴۹۰۹۶

۱۲۹ نیروی هوایی (منطقه ۱۵) بزرگراه بسیج مستضعفین نرسیده به سه راه تختی ۳۳۳۳۴۹۰۹۱

۱۳۰ واسعی (منطقه ۱۲) خیابان مجاهدین اسلام چهارراه آبسردار کوی سیمین ۷۷۵۳۷۰۰۹

۱۳۱ ولیعصر خیریه (منطقه ۱۶) خیابان خزانه بخارایی باغ آذری ۵۵۳۰۰۷۷۴و۵۵۳۰۹۹۴۵

۱۳۲ ولیعصر (منطقه ۶) خیابان باقرخان مجتمع درمانی بیمارستان امام خمینی ۶-۶۶۹۳۸۸۸۵

۱۳۳ هاشمی نژاد (منطقه ۳) بالاتر از میدان ونک خیابان والی نژاد ۵-۸۸۷۹۷۷۶۱

۱۳۴ هدایت ( منطقه ۳)* خیابان شریعتی خیابان هدایت ۶-۲۲۵۴۴۱۷۳

۱۳۵ هشترودیان ( منطقه ۶) خیابان شهید قره نی بالاتر از چهارراه طالقانی ۸-۸۸۸۲۴۸۱۷

۱۳۶ یاسر (منطقه ۱۱) خیابان حافظ خیابان جامی ۳-۶۶۷۰۲۱۰۲


برچسب‌ها: بیمارستان های تهران
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه ۱۳۹۲/۰۱/۰۷ توسط محمدرضا متین فر


يا مقلب القلوب و الابصار، يا مدبر اليل و النهار


یا محول الحول و الاحوال، حول حالنا الی احسن الحال


حلول سال نو و بهار پرطراوت را که نشانه قدرت لایزال الهی و تجدید حیات طبیعت است،


به تمامی شما عزیزان تبریک و تهنیت عرض می‌کنم و سالی سرشار از برکت، معنویت، موفقیت و سلامتی


را از درگاه خداوند متعال و سبحان برایتان آرزومندم


نوشته شده در تاريخ پنجشنبه ۱۳۹۲/۰۱/۰۱ توسط محمدرضا متین فر
تدابیر قضایی برای نوروزی ایمن
 
 
 گروه قضایی-سارا طالبی زاده: هرسال وقتی که تعطیلات نوروز از راه می رسد، مردم برای رفع خستگی‌های یک سال طولانی راهی سفر می‌شوند و البته کمی نگرانی از سارقان در کمین نشسته ،ته ذهن آنان باقی می‌ماند. با وجود آنکه آمارها در سال‌های اخیر گویای آن است که اقدام‌های پیشگیرانه قضایی جرایم را کاهش داده است، امسال نیز مقام‌های قضایی ضمن هشدار به مخلان امنیت و سارقان از هموطنان می خواهند که با خیال آسوده به سفر بروند.
 
دراین باره دادستان عمومی و انقلاب زاهدان خطاب به هموطنان اظهار می دارد: با توجه به فرا رسیدن نوروز باستانی و آغاز سفرهای نوروزی از دادستان‌های استان خواسته شده است تا جرایم مخاطره‌آمیز در ایام نوروز را شناسایی کنند تا مردم با خیال آسوده به سفر بروند.
محمد مرزیه می گوید: عمده نگرانی مردم سیستان و بلوچستان از سارقان و معتادان است که با راه‌اندازی اردوگاه ماده 16 در آینده نزدیک و جمع‌آوری معتادان و متکدیان بخش عمده ای از نگرانی مردم کاهش خواهد یافت.
دادستان عمومی و انقلاب زاهدان از مکاتبه با دانشگاه علوم پزشکی در مورد کشیک پزشک متخصص در ایام نوروزنیز خبر می دهد و بیان می دارد: متأسفانه در ایام نوروز بیمارستان‌ها از وجود پزشکان متخصص بی‌بهره هستند که نگرانی‌های زیادی را در بین مردم ایجاد کرده که با هماهنگی با دانشگاه علوم پزشکی در صدد کاهش این نگرانی هستیم.
برخورد قاطع با فروشندگان مواد محترقه
رییس کل دادگستری استان فارس هم در گفت و گو با «حمایت» و در تشریح فعالیت های در دستور کار برای ایام نوروز می گوید: گام اول برای پیشواز از نوروز در باره چهارشنبه آخر سال است. به طور حتم این نهاد قضایی با فروشندگان مواد محترقه برخورد جدی و قانونی خواهد کرد.
دکتر ذبیح الله خداییان ادامه می دهد : همچنین قرار است درایام نوروز به زندانیان سابقه دار و کسانی که بیم آن می رود که در این تعطیلات بواسطه مرخصی و یا اشتغال به کار، خطری را متوجه جامعه کنند مرخصی داده نشود.وی می افزاید: ماموران نیروی انتظامی هم نظارت بیشتری بر مجرمان سابقه دار خواهند داشت و البته برای تسهیل در امور شهروندان شعبه های کشیک دادسراها هم فعال خواهد بود.
این مقام قضایی استان فارس تصریح می کند: به طور حتم در این ایام از اجرای احکام تنش زا در جامعه خودداری
خواهد شد.
راه‌اندازی گشت‌های ویژه برای صیانت از اراضی ملی در ایام نوروز
رییس کل دادگستری استان اردبیل هم از ارایه خدمات در ایام نوروز خبرمی دهد. غلامعلی رضایی بااشاره به تجربه های قبل در ایام نوروز و تجاوز عده ای فرصت طلب به اراضی ملی از راه‌اندازی گشت‌های ویژه برای صیانت و حفاظت از این اراضی و منابع طبیعی اردبیل در ایام نوروز خبر می دهد و تصریح می کند: در سال‌های گذشته شاهد اقدام های غیرقانونی عده‌ای فرصت طلب در تجاوز به حقوق بیت‌المال در ایام تعطیلات بودیم ولی با راه‌اندازی پایگاه‌های سیار و گروه‌های ویژه با هرگونه تخریب احتمالی اراضی ملی و منابع طبیعی شدیدترین برخوردهای قانونی صورت خواهد گرفت.
وی با تاکید بر ضرورت حضور فعالانه قضات در تعطیلات نوروزی هم می افزاید: هر چند در این ایام محاکم وقت رسیدگی ندارند اما در مراجعی چون دادسراها لازم است قضات کشیک حضوری جدی و مستمر داشته باشند تا در امور قضایی مراجعان خللی ایجاد نشود.
رضایی با اشاره به تدابیر پیشگیرانه انجام شده برای تامین رفاه، آسایش و امنیت اهالی، مسافران و گردشگران در تعطیلات نوروز هم می گوید: در صورت وصول گزارش جرایم و یا شکایت قضات کشیک در استان با حساسیت و در سریع‌ترین زمان ممکن اقدام های لازم انجام خواهد شد.
لزوم همکاری سایر نهادها برای نظارت بیشتر
دادستان عمومی و انقلاب اهواز هم با اشاره به این موضوع که در حال کنترل مبادی ورودی خوزستان بویژه از سمت استان بوشهر برای جلوگیری از ورود مواد منفجره و محترقه به استان هستیم می گوید: برای کنترل ورود مواد محترقه آخرین چهارشنبه سال 91 بازرسی ها را در همه مراکز خرید و فروش و مبادی ورودی به خوزستان تشدید کرده ایم.
فرهاد افشار نیا در گفت و گو با «حمایت» می افزاید : همچنین از نهاد های دیگر از جمله نیروی انتظامی، سپاه و بسیج خواسته ایم که در زمینه کنترل امنیت شهرها در ایام نوروز مثل سال های قبل همکاری‌های لازم را انجام دهند تا هم مسافران نوروزی از سفر به این استان خاطره خوشی داشته باشند و هم همشهریان با خیال آسوده به سفر بروند. وی ادامه می دهد : برای فوریت های قضایی هم در هر روز 4 نیرو اعم از قاضی و بازپرس را بصورت کشیک در نظر گرفته ایم تا به شکایت‌های مردم و فوریت های قضایی رسیدگی کنند.
زندانیان جرایم امنیتی مرخصی نوروزی ندارند
رییس کل دادگستری استان سمنان هم در این باره اظهار می دارد: در ایام نوروز به زندانیان جرایم امنیتی و سرقت مرخصی داده نمی شود.احمد سیاوش پور با اشاره به فرارسیدن ایام نوروز می گوید: بازدید فوق العاده از زندان های استان و بررسی مسایل مربوط به اعطای مرخصی به زندانیان در این ایام ضروری است.
معاون قضايي ریيس کل دادگستري خراسان رضوي هم با اشاره به اينکه با جرايم خشن و خاص قاطعانه برخورد خواهيم کرد، می گوید: اگر کساني بخواهند در ايام خاص و يا چهارشنبه آخر سال، ايجاد بي نظمي و اخلال کنند؛ با برخورد جدي دستگاه قضايي روبه‌رو خواهند شد.حجت الاسلام فروتني ادامه می دهد:هم چنين در ايام نوروز، کشيک ويژه در دادسرا و دادگاه ها در سطح این استان وجود خواهد داشت.
 

برچسب‌ها: تدابیر قضایی برای نوروزی ایمن
نوشته شده در تاريخ یکشنبه ۱۳۹۱/۱۲/۱۳ توسط محمدرضا متین فر
كاربرد فناوري در عرصه حقوقي
 
امروزه پيشرفت بشر در همه عرصه‌ها نمود پيدا كرده است. از جمله مي‌توان به كاربرد روزافزون فناوري اطلاعات در حوزه حقوق اشاره كرد. برای مثال ايجاد قراردادهاي الكترونيكي كه در فضاي مجازي ثبت مي‌شوند يا خريد از فروشگاه‌هاي مجازي از طريق رايانه و اينترنت نمونه‌هایي از كاربرد فناوري در حوزه نظام حقوقي است. در كنار اين موضوع شاهد تولد مجموعه جرايم جديد تحت عنوان جرايم رايانه‌اي هستيم كه درماهيت متفاوت از جرايم سنتي واقع مي‌شوند. از ديگر مصاديق تاثيرگذاري فناوري بر حوزه‌هاي حقوقي بايد به ادله اثبات الكترونيكي اشاره كرد. احراز و كشف و تهيه اين ادله متفاوت از ادله اثبات دعواي سابق هستند. قانون‌گذار نيز براي عقب نماندن از اين تحولات به قانون‌گذاري در اين عرصه‌ها دست زده است. به عنوان نمونه قانون جرايم رايانه‌اي كه در سال 1388 به تصويب مجلس شوراي اسلامي رسيد، نمونه اين اقدامات قانون‌گذار است. در خصوص كاربرد فناوري اطلاعات در عرصه‌هاي حقوقي گفت‌وگويي را با دكتر مرتضي شهبازي‌نيا ترتيب داده‌ايم كه در پي خواهد آمد.

اساسا فناوري اطلاعات در نظام دادرسي مدني در موقعیت كنوني چه جايگاهي دارد؟
فناوري اطلاعات به طور كلي حقوق و قواعد سنتي را در شاخه‌هاي مختلف حتي در حوزه حقوق ماهوي مورد چالش قرار داده است. شاخه‌هاي مختلف حقوق ماهوي نظير حقوق تجارت، حقوق مدني و حقوق جزاي بين‌الملل تحت تاثير اين فناوري قرار گرفته است. برای مثال فرض كنيد كه در حوزه حقوق كيفري اركان مادي و معنوي جرايم جديدي كه به لحاظ اين فناوري اطلاعات به وجود آمده اند در نظام‌هاي حقوقي مختلف تعريف شده‌اند. برخي از جرايم بواسطه فناوري اطلاعات متحول شده‌اند. به فرض در همين حوزه حقوق جزا، در فضاي مجازي زماني كه صحبت از عنصر معنوي مي‌شود، ديگر سوءنيت مرتكب جرم مطرح نيست. به اين ترتيب خيلي از مفاهيم حقوقي دچار متفاوت، تحول و دگرگوني شده است. در اين فضا صحبت از كنترل متعارف است. اين‌كه شخص چه حد به طور متعارف بايد بر سيستم رايانه‌اي خود كنترل مي‌داشته و حال كه كنترل نداشته است، سوءنيت تلقي مي‌شود. اين نوع سوءنيت با آن مفهوم سوءنيت در حقوق جزاي سنتي بسيار متفاوت است. يا مثلا در حوزه حقوق جزاي بين‌الملل اساسا بحث‌هايي نظير اين‌كه جرم در كدام منطقه واقع شده است، در فضاي مجازي خيلي مبنا ندارد. حوزه حقوق خصوصي نيز با فناوري اطلاعات دچار تحول شده است. مثلا در ماده 2 اعلام شده است: «معاملات تجارتي از قرار ذيل است:
1-خريد يا تحصيل هرنوع مال منقول به قصد فروش يا اجاره اعم از اين‌كه تصرفاتي درآن شده يانشده باشد.
2- تصدي به حمل و نقل از راه خشكي يا آب يا هوا به هرنحوي كه باشد.
3- هرقسم عمليات دلالي يا حق‌العمل كاري (كميسيون) و يا عاملي و همچنين تصدي به هر نوع تاسيساتي كه براي انجام بعضي امور ايجاد مي‌شود، از قبيل تسهيل معاملات ملكي يا پيداكردن خدمه يا تهيه و رسانيدن ملزومات و ...
4- تاسيس و به كار انداختن هرقسم كارخانه مشروط براين‌كه براي رفع حوايج شخصي نباشد.
5- تصدي به عمليات حراجي.
6- تصدي به هرقسم نمايشگاه‌هاي عمومي.
7- هرقسم عمليات صرافي و بانكي.
8- معاملات برواتي اعم از اين‌كه بين تاجر يا غيرتاجر باشد.
9- عمليات بيمه بحري و غيربحري.
10- كشتي‌سازي و خريد و فروش كشتي وكشتي‌راني داخلي يا خارجي و معاملات راجعه به آنها».خيلي از اين مجموعه عملياتي كه در ماده فوق پيش‌بيني شده است، در فضاي سايبري رخ مي‌دهد. چه بسا قواعد موجود در حقوق سنتي خيلي مناسب طبيعت فضاي مجازي نباشد.

در حوزه دادرسي فناوري اطلاعات چه تاثيري
داشته است؟
در حوزه حقوق شكلي فناوري اطلاعات دو تاثير جدي گذاشته است. يكي از اين تاثيرگذاري‌ها بر حوزه ادله اثبات دعوا است. اين نوع فناوري در حقيقت ادله اثبات دعوا را متحول كرده است و بنابراين دادرسي مدني و نيز دادرسي كيفري بايد بررسي شود كه تا چه اندازه قواعدشان مناسب اين فضاي مجازي است.

مصاديق تاثيرگذاري فناوري اطلاعات بر حوزه شكلي حقوق چيست؟
براي اين‌كه براي خوانندگان مثال‌ها ملموس تر باشد، تاثيرگذاري فناوري اطلاعات را بر حوزه آيين دادرسي كيفري بيان مي‌كنيم. وقتي كه قتلي رخ مي‌دهد و صحبت از كشف و ضبط آلات جرم مي‌شود، بازپرس در محل وقوع جرم حاضر مي‌شود و خوني را كه ريخته شده است در سه ظرف مي‌ريزد. در فضاي مجازي و جرايم اين حوزه ديگر اين اقدامات ميسر نيست. يعني خيلي از جرايمي كه رخ مي‌دهد، با ابزاري صورت مي‌گيرد كه اساسا نمي‌توان دريافت كه در كجا هستند و بنابراين قابل توقيف نيستند. بنابراين قواعد مربوط به كشف و ضبط ادله جرم به كلي ممكن است ونبایددچار چالش شود. همين‌طور در دادرسي مدني اين چالش‌ها ديده مي‌شود. البته به نظر من در اين حوزه با توجه به اين‌كه كشف و ارايه ادله به عهده طرفين است، مساله كمرنگ تر است. اما به هر حال در همين ادله اثبات دعوا در دادرسي مدني هم چالش‌هايي ايجاد شده است. از جمله مصداق بارز آن ايجاد و ظهور دليل و امضاهاي الكترونيك و ميزان اعتبار آنها است. اينها نشان مي‌دهد كه حوزه آيين دادرسي مدني نيز متاثر از تحولات موجود در فناوري اطلاعات بوده است.
اتفاق ديگري كه با ظهور فناوري اطلاعات رخ داده، اين است كه به قول يكي از استادان مشهور آيين دادرسي دوران آيين دادرسي كاغذي به سر آمده است و نظام‌هاي حقوقي بايد به سمتي بروند كه پرونده‌هاي فيزيكي و كاغذي را كنار بگذارند و از اين فناوري جديد استفاده كنند و به طور كلي دادرسي مدني به صورت الكترونيكي صورت بگيرد. خيلي از كشورهاي جهان نظير كشور مالزي و ايالات متحده آمريكا به اين مهم توجه داشته‌اند.
در كشور ما نيز ورود فناوري اطلاعات به حوزه قضايي شروع شده است. تاسيس دفاتر ارايه خدمات قضايي الكترونيكي كه اخيرا باز شد، بخشي از آن در همين راستا است و به هر حال مي‌بينيم كه در نظام دادرسي ما هم از فناوري اطلاعات استفاده مي‌كند و طبيعتا ما هر چه جلوتر رويم، اين استفاده از فناوري اطلاعات نيز بيشتر خواهد شد.

امروزه قراردادهاي الكترونيكي چه تفاوتي با قراردادهاي سابق سنتي دارد؟
قرارداد از لحاظ ماهوي يك نوع است و شرايط اساسي صحت در قراردادهاي سنتي با قراردادهاي الكترونيكي يكي است. تنها شكل قراردادهاست كه با الكترونيكي شدن تغيير كرده است. به اين ترتيب كه قرارداد الكترونيكي از تغيير فضاي سايبر و مجازي انجام مي‌شود. منتها اين تغيير در شكل قراردادها گاهي از اوقات مباحث جديدي را در حوزه ماهوي قراردادها مطرح مي‌كند.
از لحاظ قانوني قرارداد الكترونيكي همان اعتبار قرارداد سنتي را دارد. اما به هر حال اين شكل ظاهري متفاوت در قراردادهاي الكترونيكي چالش‌هايي را ايجاد مي‌كند. ممكن است بين طرفين قرارداد الكترونيكي اختلافاتي پيش آيد. برای مثال در اين‌كه مكان انعقاد قرارداد در كجا بوده، ممكن است ميان طرفين قرارداد اختلاف عقيده پيش آيد. محل انعقاد قرارداد به خصوص در قراردادهاي بين‌المللي، آثار حقوقي خاصي را به همراه خواهد داشت. يا اين‌كه در چه زماني منعقد و به اين ترتيب در چه زماني، ضمان معاوضي منتقل شده است. احراز اين موضوع در قراردادهاي سنتي نظير عقود مكاتبه‌اي خيلي مشكل نيست. اما در فضاي مجازي احراز اين موضوعات گفته‌شده بسيار سخت است. همچنين مسايل مربوط به حقوق مصرف‌كننده در زمينه قراردادهاي الكترونيكي بسيار جدي‌تر است. همچنين موضوعات مربوط به تشخيص هويت طرف مقابل در اين حوزه بسيار مهم است. خيلي از اوقات وقتي شما از فروشگاه‌هاي مجازي خريد مي‌كنيد، اصولا از هويت فروشنده اطلاعي نداريد و صرفا با يك پايگاه اطلاعاتي سايت مواجه هستيد. بنابراين اگر در اين وضعيت اختلاف حقوقي رخ دهد، مطمئنا موضوعات حقوقي جديدي پيش مي‌آيد. زماني كه شما كالايي را از يك فروشگاه يا نمايشگاه مجازي خريداري مي‌كنيد، كالايي با عكس و مشخصات براي شما توصيف مي‌شود. چه بسا اين كالا زماني كه براي شما ارسال مي‌شود، آن كيفيت لازم را نداشته باشد يا با تمام اوصافي كه در سايت براي آن كالا ذكر شده، مطابقت نداشته باشد. در قراردادهاي سنتي يك فروشگاه به طور فيزيكي وجود دارد و شما هويت فروشنده را تا حدي مي‌دانيد و وضع متفاوت است.

به طور كلي چه ضرورتي در استفاده از ادله الكترونيكي در كنار ادله سنتي وجود دارد؟
فناوري اطلاعات هر روز نقش جدي‌تري را در زندگي ما ايفا مي‌كند. حتي فناوري اطلاعات در حريم خصوصي افراد هم دخالت مي‌كند. به عنوان مثال در نهاد نكاح به عنوان خصوصي‌ترين حوزه‌هاي شخص افراد ورود پيدا كرده است. بنابراين چاره‌اي نداريم و اين ادله الكترونيكي و فناوري اطلاعات خود را به ما تحميل كرده‌اند. پديده‌هاي جديد خود را به نظام حقوقي تحميل مي‌كنند.
اين موضوع نيازهاي زندگي اجتماعي راتعيين مي‌كند. زماني كه يك فناوري بسيار راهگشاست و مورد استقبال افراد قرار مي‌گيرد وبخش مهمي از روابط مردم در آن فضا تنظيم و انجام مي‌شود،‌ نظام حقوقي نيز ناگزير از ورود به اين حوزه‌هاست بنابراين ما چاره‌اي نداريم كه ادله الكترونيكي را معتبر بدانيم و به آن ارزش حقوقي دهيم. حقوق يك دانش كاركردي است و رسالت آن اين است كه روابط انساني را به دليل جلوگيري از بروز هرج و مرج تسهيل و تنظيم كند. مهم اين است كه ما زيرساخت‌هايي را تعبيه كنيم كه تا حد امكان اين كاركردها قابل اجرا باشد. مي‌توانيم امنيت يك فناوري را طوري تامي%5 ام 6�دها �%=eFها �%=eFه�85ن��%=eF3D9%=9�%=eF3D9%=9�%=eF3 86�%اين كناوري E2��%9%=eF3 86�3D8�و1D8�جF��%=eF3D9%=�‌�D9� 6�ئD8�F�8C%9%=eF38D8� بED9�تو4D9� را D8�د E2��%9%=eF3 86�ن كار%را ت7ئD8�CD8�م% D8�ه�8�D8�F.
 


برچسب‌ها: D9�ار٨ح9, eF3Dفناوري ؼF�81, ر9D8�س5D9� تDD9�؈؂؈A
نوشته شده در تاريخ شنبه ۱۳۹۱/۱۱/۲۸ توسط محمدرضا متین فر
دولت مجوز گرانی خودرو را صادر کرد
 
گروه اقتصادی - با مصوبه جدید کارگروه کنترل بازار و تایید آن توسط رییس جمهور، در واقع مجوز رسمی گرانی خودرو برای دومین بار در سال‌جاری صادر شد.
با تصویب وزیران عضو کارگروه کنترل بازار و تایید رییس جمهور، نحوه تعیین قیمت خودروهای سبک داخلی تغییر کرد که براساس آن، خودروسازان مجوز فروش خودرو به قیمت تجاری (قیمت حدفاصل قیمت بازار آزاد و قیمت محاسباتی با لحاظ نرخ مبادله‌ای ارز) را گرفتند. در این مصوبه قید شده که خودروسازان موظفند 95 درصد وجوه حاصل از مابه‌التفاوت قیمت محاسباتی و تجاری خودروها را در هر دوره سه ماهه به حساب خزانه‌داری واریز کنند. بنابر این گزارش، چنانچه قیمت محاسباتی مگان با ارز مبادلاتی 70 میلیون تومان تعیین شد و قیمت بازار این خودرو 76 میلیون تومان بود، خودروساز می‌تواند براساس این مصوبه و با هماهنگی سازمان حمایت نسبت به عرضه این محصول به قیمت 72 میلیون تومان که قیمت بین نرخ محاسباتی و بازار آن است اقدام کند.همچنین فروش خودرو به قیمت تجاری توسط شرکت های خودروسازی منوط به اجرای تعهداتی چون افزایش تولید و عرضه خودرو شده است. پیش بینی شده است که با اجرایی شدن این مصوبه شاهد از بین رفتن رانت فعلی در بازار خودرو و به تعادل رسیدن قیمت‌ها باشیم.از سوی دیگر فعالان بازار خودرو، از مصوبه جدید دولت به عنوان افزایش قیمت خودروهای داخلی برای دومین بار یاد می‌کنند. قیمت خودروهای داخلی یک بار در مهرماه سال‌جاری توسط سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان بین 18 تا 20 درصد افزایش یافته بود. گفته می شود مبنای قیمت جدید خودروهای داخلی میانگین قیمت کارخانه و بازار خواهد بود. به عنوان مثال، اگر قیمت خودرویی در بازار 39 میلیون تومان و کارخانه 19 میلیون تومان است، قیمت جدید کارخانه‌ای این نوع خودرو بین 28 تا 30 میلیون تومان و شاید بیشتر تعیین خواهد شد. همین مسئله موجب شد تا در یک ماهه اخیر قیمت حاشیه بازار خودروهای داخلی با تغییرات هفتگی و حتی روزانه، به حداکثر خود برسد تا خودروسازان بتوانند بیشترین افزایش قیمت را داشته باشند.

افزایش قیمت خودرو نباید بیش از مابه‌التفاوت نرخ مبادله‌ای باشد
یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به افزایش قیمت خودرو در پی اعلام شیوه جدید قیمت‌گذاری بر اساس نرخ ارز مبادله‌ای، گفت: نباید به بهانه نوسانات بازار و تحریم، شاهد افزایش قیمت برخی از مواد اولیه خودرو باشیم که در داخل تولید می‌شوند.علی‌اکبر ناصری در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: در شیوه جدید قیمت‌گذاری خودرو بر اساس نرخ ارز مبادله‌ای باید دقت شود آن بخش از مواد و هزینه‌هایی که قیمت آنها به نرخ ارز بستگی دارد دقیقا به همان اندازه‌ای افزایش پیدا کند که مابه‌التفاوت نرخ ارز با نرخ ارز مبادله‌ای است. وی افزود: بسیاری از مواد اولیه تولید خودرو مثل مواد پلیمری، محصولات پتروشیمی،‌ فولاد، مس و آلومینیوم در داخل کشور تولید می‌شوند لذا باید بر قیمت این مواد نظارت جدی شود تا به بهانه تحریم و نوسانات ارز، شاهد افزایش قیمت بی‌حساب و افسارگسیخته آنها نباشیم.نماینده مردم بابل در مجلس یادآور شد: نباید اینگونه باشد که خودروسازان بگویند به دلیل اینکه هزینه تمام شده قطعات بالاست و هزینه تمام شده تولید هم بالا رفته به همان تناسب قیمت افزایش یابد، بلکه آن موادی که قیمت‌شان با ارز مبادله‌ای محاسبه می‌شود و از خارج وارد می‌شوند باید به همان میزان افزایش قیمت داشته باشند و در مواد ساخت داخل هم کنترل شود که افزایش قیمتی اتفاق نیفتد.
 


برچسب‌ها: دولت مجوز گرانی خودرو را صادر کرد
نوشته شده در تاريخ شنبه ۱۳۹۱/۱۱/۱۴ توسط محمدرضا متین فر
ترجمه کتاب‌های حوزه ارتباطات نامناسب هستند
 
رییس انجمن متخصصان روابط عمومی کشور در نشست خبری نخستین سمینار نقش زبان انگلیسی در ارتباطات گفت: روابط عمومی کلا علمی وارداتی تلقی می‌شود. کتاب‌هایی هم که در حوزه ارتباطات و روابط عمومی‌ها ترجمه شده، تعدادشان اندک است و اکثرشان ترجمه‌های روان و قابل فهمی ندارند.
نشست خبری نخستین سمینار نقش زبان انگلیسی در ارتباطات، با حضور محسن خاکی دبیر سمینار و مدیرعامل موسسه KVK و سید شهاب سیدمحسنی رئیس انجمن متخصصان روابط عمومی کشور در تالار وحدت برگزار شد. محسن خاکی دبیر سمینار نقش زبان انگلیسی در ارتباطات در این برنامه گفت: یکی از اهداف کلی این سمینار، تبیین لزوم استفاده از زبان انگلیسی به عنوان یکی از ابزارهای مهم ارتباطی و بهره‌گیری از فناوری‌های پیشرفته ارتباطی است.
ما در این سمینار به لزوم استفاده از زبان انگلیسی و بهره‌گیری از نظرات کارشناسان این موضوع در حوزه ارتباطات می‌پردازیم و امیدواریم به عنوان پیشرو و بنیان‌گذار این مبحث،‌ بتوانیم در این عرصه خدمت کنیم.
وی گفت: تمامی کارها برنامه‌ریزی و همچنین دعوت از استادان دانشگاه علامه طباطبایی، از ماه‌ها قبل آغاز شد. محورهای سمینار را موضوعات عمدتا علمی شامل می‌شود. به همین جهت استادان برجسته علم ارتباطات در داخل کشور از جمله استادان دانشگاه علامه در این سمینار حضور موثر خواهند داشت. یک موضوع مهم دیگر که در سمینار به آن خواهیم پرداخت، نقش زبان در توسعه و همچنین بومی‌سازی زبان انگلیسی است به طوری که منطبق با فرهنگ ایرانی باشد.
در ادامه رییس انجمن متخصصان روابط عمومی گفت: چشمگیر نبودن سواد رسانه ای و ارتباطی زبان انگلیسی مهم‌ترین دلیل برگزاری سمینار نقش زبان انگلیسی در ارتباطات است. سیدشهاب سیدمحسنی، با بیان این‌که آسیب‌شناسی‌هایی در ارتباط با زبان انگلیسی در حوزه‌ی ارتباطات شده است، اظهار کرد: با توجه به این‌که علم ارتباطات و روابط عمومی، یک علم وارداتی است و بیشتر منابع این رشته به زبان انگلیسی است، نیاز به برگزاری چنین سمیناری وجود دارد.
وی ادامه داد: برای افزایش گستره‌ی ارتباطی در کل دنیا، به زبان انگلیسی به‌عنوان یک ابزار نگاه می‌شود. متأسفانه ما در این زمینه بلوغ لازم را نداریم. سیدمحسنی با اشاره به این‌که این سمینار برای اولین‌بار برگزار می‌شود، تصریح کرد: بیشتر کارشناسان ما در زمینه‌ی روابط عمومی و ارتباطات به زبان انگلیسی تسلط ندارند و این یکی از مهم‌ترین دلایل برگزاری این سمینار است.


برچسب‌ها: ترجمه کتاب‌های حوزه ارتباطات نامناسب هستند
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه ۱۳۹۱/۱۱/۱۱ توسط محمدرضا متین فر
بازديد رايگان از تمامي موزه‌ها،12 بهمن
 
همزمان با آغاز دهه مبارك فجر، بازديد عموم مردم از تمامي موزه هاي كشور رايگان است.
به گزارش باشگاه خبرنگاران، مسعود علويان صدر معاون ميراث فرهنگي كشور گفت: 12 بهمن ماه همزمان با سالروز ورود امام خميني(ره) به ميهن عزيزمان و آغاز دهه مبارك فجر، بازديد از تمامي موزه هاي كشور براي مردم رايگان است. وي افزود: در طول ايام دهه فجر نيز بازديد از تمامي موزه ها براي دانش آموزان و دانشجويان رايگان است. علويان صدر تصريح كرد: 3 موزه نيز درايام مبارك دهه فجر افتتاح مي شود، كه مي توان به 2 موزه در استان گلستان و 1 موزه در خراسان جنوبي اشاره كرد.
برچسب‌ها: بازديد رايگان از تمامي موزه‌ها, 12 بهمن
نوشته شده در تاريخ دوشنبه ۱۳۹۱/۱۱/۰۹ توسط محمدرضا متین فر

محمدرضا برجوئی دوست

محمدرضا برجوئی دوست

نام و نام خانوادگی: محمدرضا برجوئی دوست

نام پدر: فیض الله

تاریخ تولد: ۱۳۳۷/۰۲/۲۸

تاریخ شهادت: ۱۳۶۷/۰۴/۳۱

محل تولد: مسجد سلیمان

محل شهادت: تحیلان غرب

زندگینامه:

سرگرد شهید محمد رضا برجویی دوست، فرزند فیض الله، در روز بیست و هشتم اسفند ماه ۱۳۳۷ در شهرستان مسجدسلیمان، از توابع استان خوزستان به دنیا آمد. پس از طی دوران طفولیت، در زادگاه خود به مدرسه رفت و با اخذ دیپلم متوسطه در سن ۱۹ سالگی به استخدام نیروی هوایی ارتش درآمد.

بعد از طی دوره های آموزشی و تخصصی خدمت رسمی خود را در نهاجا آغاز نمود و با آغاز جنگ تحمیلی، در مناطق عملیاتی غرب حضوری فعال داشت.

سرانجام در روز بیست و یکم تیر ماه ۱۳۶۷ در منطقه «گیلان غرب» در درگیری مستقیم با دشمن به شهادت رسید.


برچسب‌ها: شهید محمدرضا برجوئی دوست
نوشته شده در تاريخ پنجشنبه ۱۳۹۱/۱۱/۰۵ توسط محمدرضا متین فر
دو زورگیرخشن به دار مجازات آویخته شدند
عبرت برای زورگیران امنیت برای مردم
 
 
گروه حوادث- با اقدام قاطع و سریع دستگاه قضا در کمتر از 2 ماه پس از رسیدگی و سیر تشریفات قانونی پرونده زورگیران خشن که فیلم سرقت آنها در اینترنت منتشر شده بود، با اعدام دو نفر از آنان در ملاء عام بسته شد.
 
داستان این زورگیری زمانی اوج گرفت که فیلم زورگیری از فردی به نام «جواد» از سوی 4 جوان موتورسوار در اینترنت پخش شد. روز ۱۱ آذر، هنگامی که جواد قصد داشت از بانک به خانه‌اش برگردد ۴جوان با 2 موتوسیکلت و درحالی که 2 نفر از آنها قمه به دست داشتند، اموال او را که شامل کارت‌های عابربانک، پول نقد، مدارک و لباس‌هایش می‌شد را پس از زخمی کردن «جواد» به سرقت برند.
پس از ارایه شکایت از سوی مالباخته و با توجه به حساسیتی که پخش این فیلم دراینترنت ایجاد کرده بود، پرونده‌ خاصی دراین رابطه تشکیل و رسیدگی به آن از سوی تیم های ویژه عملیاتی برای شناسایی و دستگیری آغاز شد. به دلیل حساسیت این پرونده، آیت الله لاریجانی رییس قوه قضاییه نیز دستور رسیدگی خارج از نوبت به این پرونده را صادر کرد.
درجریان چهره نگاری و تحقیقات پلیس، پاتوق یکی از متهمان به نام «مهدی» معروف به «خرچنگ» درچایخانه‌ای واقع درخیابان ۱۷ شهریور شناسایی شد. «مهدی خرچنگ» در بازجویی‌های انجام شده پس از اعتراف به جرم خود، از همدستی 3 نفر از دوستانش به نام‌های «علیرضا»، «میلاد» و «مهرداد» در این زورگیری‌ها خبر داد. پس از دستگیری و اعترافات مهدی، محل اختفای علیرضا واقع در یوسف آباد شناسایی شد. علیرضا نیز پس از دستگیری و اعتراف به جرم خود، محل اختفای میلاد و مهرداد که هر 2 برادر بودند را فاش کرد.پس از دستگیری سریع 4 متهم، رسیدگی به پرونده آنها در دستورکار قرارگرفت.
نهم دی ماه، در دادگاهی به ریاست قاضی ابولقاسم صلواتی به اتهامات این افراد رسیدگی شد. روز دادگاه هر 4 متهم که میانگین سنی‌شان زیر ۲۵ سال بود، درحالی‌که به شدت گریه می‌کردند، از کارهای انجام داده ابراز پشیمانی کردند. متهم ردیف اول پرونده که متولد سال ۱۳۶۸ بود، فقر و نیاز شدید مالی را دلیل سرقت و زورگیری‌های خود عنوان کرد و گفت: 3 فقره سابقه کیفری دارم. جرمم را قبول دارم، اما مادرم مریض بود و برای عمل جراحی احتیاج به ۴ میلیون پول داشتم. خواستم کمک حال مادرم باشم، اما نشد. پدرم چند سال پیش فوت کرد و مادرم درخانه‌های مردم کارمی‌کرد، اما به خاطر مریضی‌اش دیگر نتوانست کار کند. ما تحت پوشش نهادهای حمایتی هستیم. برای تهیه پول درمان بیماری مادرم، دست به این کار زدم و الان به شدت از کاری که کرده‌ام پیشمانم.
متهم ردیف دوم پرونده نیز پس از تفهیم اتهام درجایگاه قرار گرفت و در دفاع ازخود گفت: من متولد سال ۱۳۷۱ هستم و برای اولین باراست که دستگیر می‌شوم. تا سوم راهنمایی درس خواندم و دراین ماجرا فریب دوستم را خوردم. احتیاجی به پول نداشتم و هرچی پول می‌خواستم مادرم به من می‌داد. پدرم زنده نیست. روزحادثه هم در چایخانه نشسته بودم که متهم ردیف چهارم از من خواست همراهشان بروم تا از شاکی با تهدید چاقو سرقت کنیم. ازکل این قضایا حدود ۱۰ تا ۱۵هزار تومان پول نصیب من شد، اما نمی‌دانستم که به‌خاطر آن اعدام خواهم شد. من را مجازات کنید چون مرتکب جرم شدم اما اعدامم نکنید. متهم ردیف سوم پس از تفهیم اتهام سرقت مسلحانه درجایگاه حاضر شد و عنوان کرد: «من متولد ۱۳۷۰ هستم و یک سابقه کیفری دارم. روز حادثه در چایخانه نشسته بودم که متهم ردیف اول به آن‌جا آمد، حالش بد بود و وقتی علتش را سوال کردم، گفت برای عمل مادرش نیاز به پول دارد. من هم آن زمان با مشکل مالی روبه‌رو بودم به همین خاطر تصمیم به سرقت گرفتیم.»
متهم ردیف چهارم هم در دفاع ازخودش گفت: «متولد سال ۶۸ هستم و هیچ سابقه کیفری ندارم. به من گفتند تو فقط ترک موتور بنشین و نمی‌خواهد از موتور پیاده شوی.» براساس حکم دادگاه که 13 دی ماه دادستانی تهران آن را اعلام کرد متهمان ردیف اول و دوم پرونده به اعدام محکوم شدند و 2 متهم ردیف سوم و چهارم نیزعلاوه بر محکومیت به 10 سال حبس، هرکدام به 5 سال تبعید و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شدند. دادگاه درپایان هر 4 متهم را به رد اموال مسروقه به شکات محکوم کرد.سرانجام روز گذشته 2 محکوم به اعدام پای چوبه دار قرارگرفتند و درملاءعام به دار مجازات آویخته شدند. محل اجرای حکم آنها ضلع شمال غرب پارک هنرمندان بود. حدود ساعت 5 صبح 2 جرثقیل برای اجرای حکم وارد محوطه شدند. 5 و 30 دقیقه جمعیت زیادی درمحل اجرای حکم جمع شده بودند.
درگوشه ای ازمحوطه اجرای حکم نیز خانواده 2 پسراعدامی ایستاده بودند که تا زمان اجرای حکم ساکت بودند و فقط گاهی پسرهای خود را صدا می‌کردند. امیر 23 ساله که ساکن خیابان خردمند، محل سرقت متهمان بود گفت: اجرای حکم این 2 سارق خشن نشان داد قوه قضاییه با مجرمان شوخی ندارد وآنها را به سزای عمل خود می رساند. زن میانسالی که قربانی زورگیری شده بود هم درادامه گفت: چند روزقبل درخیابان سپهبد قرنی داشتم راه می رفتم که 2 موتورسوار با تهدید چاقو کیفم را سرقت کردند. این ماجرا خیلی سریع رخ داد و من تا مدتی درشوک بودم. در این میان، حاضران از رییس قوه قضاییه می‌خواستند با همه زورگیران به شدت برخورد شود و به هیچ عنوان اجازه ندهند این مجرمان با اقدامات مجرمانه خود، امنیت شهروندان را به خطر بیاندازند.ساعت 5 و 48 دقیقه آمبولانس پزشکی قانونی به همراه پزشک در محل اجرای حکم حاضر شد. 2 دقیقه بعد هم متهمان با خودروی پلیس آگاهی همراه قاضی اجرای احکام دادسرای جنایی تهران وارد محوطه اجرای حکم شدند. درحالی که وحشت در چهره 2 پسر زورگیر موج می زد، سعی می کردند خود را خونسرد نشان دهند. محمدعلی که 20 سال سن داشت با دیدن طناب دار دیگر نتوانست خودش را کنترل کند. علیرضا گفت: قبول دارم اشتباه کردم، اما نمی دانستم حکمم اعدام است.محمدعلی هم گفت : من نیازی به پول سرقتی نداشتم و فریب دوست ناباب را خوردم. 2 پسراعدامی را بالای جرثقیل بردند و طناب دار را برگردن آنها انداختند. پس از قرائت قرآن، نماینده دادسرای جنایی تهران شروع به قرائت حکم کرد. درحالی که شمارش معکوس برای اجرای حکم آغاز شده بود، محمدعلی تقاضای آب کرد که ماموران بلافاصله برای او آب آوردند.عقربه های ساعت 6 و 15 دقیقه صبح را نشان می‌داد که با دستور قاضی اجرای احکام حکم اعدام اجرا شد و 2 پسر زورگیر با طناب سفید به دار مجازات آویخته شدند. پس از 17 دقیقه اجساد آنها پایین کشیده شد و با تائید مرگشان از سوی پزشک، به پزشکی قانونی منتقل شدند.بنا بر اظهارات کارشناسان اقدام قاطع و سریع دستگاه قضایی در رسیدگی به این پرونده علاوه بر عبرت آموزی سایر زورگیران، احساس امنیت را در مردم افزایش می دهد. 
 

برچسب‌ها: دو زورگیرخشن به دار مجازات آویخته شدند
نوشته شده در تاريخ دوشنبه ۱۳۹۱/۱۱/۰۲ توسط محمدرضا متین فر
تعدد نهادهای نظارتی چاره‌ساز یا مشکل‌ساز؟
 
 
عملکرد سالم نظام اداری در گرو نظارت دقیق، مستمر و قاطع است. در کشور ما دستگاه‌های نظارتی متعددی وجود دارد، اما با این وجود شاهد وقوع برخی تخلفات بزرگ و غیرقابل قبول هستیم؟ مشکل به چه چیزی برمی‌گردد؟ آیا سازمان‌ها و ابزارهای نظارتی کم هستند یا مشکل به اجرای نظارت برمی‌گردد که قاطع و دقیق نیست؟ برای بررسی موضوع به گفت‌وگو با کارشناسان می‌پردازیم.
 
یک کارشناس حقوق عمومی به ابزارهای مختلف نظارتی در کشور ما اشاره می‌کند و می‌گوید: در قانون اساسی و سایر قوانین کشور ما ، ابزارهایی برای نظارت مردم بر دولت، دولت بر دولت، دولت بر مردم و مردم بر مردم وجود دارد.


برچسب‌ها: تعدد نهادهای نظارتی چاره‌ساز یا مشکل‌ساز
ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ سه شنبه ۱۳۹۱/۱۰/۲۶ توسط محمدرضا متین فر
مهريه، تامين كننده آينده زنان است
 
 
نشست هيئت عمومي اصراري حقوقي ديوان عالي دیروز به رياست آيت الله محسني گركاني و با حضور قضات عالي رتبه ديوان برگزار شد .در ابتداي اين جلسه آيت الله محسني گركاني با قرائت آيه شريفه : «واتوا النساء صدقاتهن نحله»، بيان داشت : نحله به معني بخشش و عطيه آمده است. راغب در كتاب مفردات قرآن مي گويد : اين كلمه (نحله) از ريشه نحل به معني زنبور عسل است. زيرا بخشش و عطيه شباهتي به كار زنبوران عسل در دادن عسل دارد . در تفسير مجمع البيان نيز آمده است «واعطوا النساء مهرهن عطيه من الله للنساء: مهريه زنان را كه يك عطيه الهي است به طور كامل ادا كنيد .»
 
مهريه، پشتوانه اجتماعي براي زنان
ریيس ديوان عالي كشور در ادامه افزود : مهريه يك پشتوانه اجتماعي براي زنان است. به خاطر اينكه حقوق زن در اجتماع حفظ شود و ضعف جسمي زنان نسبت به مردان جبران شود به آن مهريه عطا مي شود. وی با طرح اين پرسش كه “ بعد از آنكه قرآن دستور مي دهد پس از ازدواج مهريه زنان را بدهيد به كلمه نحله چه نيازي است كه بعد از صدقاتهن آمده است “ افزود: سوال ديگري كه مطرح مي شود اين است كه مرد و زن از مسئله ازدواج به طور يكسان بهره مند مي شوند و پيوند زناشویي براساس منافع مشترك است همانطور كه در تفسير مجمع البيان نيز آمده است : و ذلك ان الله تعالي جعل الاستمتاع مشتركا بين الزوجين، همانا خداوند تبارك و تعالي بهره مندي و تمتع را در ازدواج بين زن و مرد به طور مساوي و مشترك قرار داده است. پس علت اينكه خداوند نحله را براي زنان معين فرموده است چيست ؟
دليل اين عطيه الهي اين است كه هنگام جدايي زن و مرد از يكديگر، زن خسارت بيشتري را متحمل مي شود
به خصوص اگر زن بخشي از عمر و سرمايه جواني و زيبايي خود را از دست داده باشد و شانس ازدواج مجـدد بـراي او كمتـر باشد به هميـن دليل حكمت نحلـه بودن مهريه روشن مي شود. وی در ادامه و با تبيين اين نكته كه قرآن كريم در آيه مورد بحث به حفظ حقوق زنان مسلمان اهميت ويژه اي با قراردادن مهريه قایل شده است، افزود :غربي ها با مسئله مهريه قهرند و قراردادن مهريه در آنان معمول نيست . غرب زده ها نيز به اين تفكر كه مهريه به شخصيت زن لطمه مي زند دامن مي زنند، درحاليكه حذف مهريه همانطور كه اشاره شد، به زيان زن تمام مي شود و در حقيقت مهريه تامين كننده آينده زنان است .
 

برچسب‌ها: مهريه, تامين كننده آينده زنان است
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه ۱۳۹۱/۱۰/۲۰ توسط محمدرضا متین فر
نوشته شده در تاريخ سه شنبه ۱۳۹۱/۱۰/۱۹ توسط محمدرضا متین فر
نگاهی جرم‌شناختی به جرایم بانوان در گفت‌و‌گو با کارشناسان حقوقی؛
زنان مجرمترند یا مردان؟
 
 
گروه حقوقی - بخشی از رسالت حقوق در مسیر تحقق عدالت، حمایت از اقشار و گروه‌های آسیب‌پذیر است. حمایت از حقوق زنان هم با همین انگیزه مورد توجه قرار گرفت. در سال‌های گذشته تغییرات مهمی در قوانین برای تامین بیشتر حقوق زنان صورت گرفته است که ادامه آن هم ضروری و مفید به نظر می‌رسد.
 
 اما در میان همه صحبت‌هایی که در مورد حمایت از زنان می‌شود، فتح بابی در خصوص بزهکاری زنان نیز ضرورت دارد. بررسی مرتکبان جرایم بر اساس جنسیت آنان و استفاده از این مطالعات برای پیشگیری از جرم بسیار مفید به نظر می‌رسد. در ادامه در گفت‌وگو با کارشناسان به بررسی این موضوع می‌پردازیم.
اهميت بزهکاري زنان
یک مدرس دانشگاه در بررسی اهمیت بزهکاری زنان توضیح می‌دهدکه مطالعه و بررسي بزهکاري زنان از چند جنبه حایز اهميت فوق‌العاده ای است. نخست اين که قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران چه در مقدمه و چه در اصل‌هاي مختلف خود، بارها و بارها به نقش و جايگاه زن چه به عنوان مادر و همسر و عضوي از خانواده و چه به عنوان ايفاگر نقش‌هاي اجتماعي در جامعه توجه ويژه نشان داده و زمينه‌ساز حضور آنان در جامعه شده است. بديهي است که اين حضور فعال، مي‌تواند موقعيت‌هاي ارتکاب جرم از سوي زنان را افزايش بدهد. اهميت ديگر از اين جهت است که نيمي از جامعه ما را زنان تشکيل مي‌دهند و در ساليان اخير هم حضور زنان در جامعه و به ويژه در عرصه‌هاي گوناگون علمي و آموزشي و سياسي پررنگ‌تر و فعال‌تر شده است.
حامد رحمانیان در گفت گو با « حمایت» ادامه می‌دهد: اهميت ديگر اين است که طي ساليان اخير در جامعه ما زمينه براي حضور زنان بيشتر از هر زمان ديگري فراهم شده است. چه در زمينه‌هاي علمي و دانشگاهي و چه در زمينه‌هاي سياسي و هنري و ... در این دوره ریاست جمهوری نيز براي نخستين‌بار زنان موفق شدند خود را به عنوان وزير به جامعه معرفي کنند. اين در حالي است که کماکان در بسياري از نقاط کشور ودر تعداد زيادي از خانواده‌ها، همان ديدگاه‌هاي سنتي حاکم در زمان‌هاي گذشته وجود دارد و اين امر مانع از آن مي‌شود که دختران اين خانواده‌ها، به موقعيت‌ها و مناصب جديد ايجاد شده در کشور دست يابند. اين امر سبب مي‌شود که گروهي از دختران و زنان جامعه به خاطر اين اعمال محدوديت‌ها سرخورده شوند و به سوي کارهاي مجرمانه سوق پيدا کنند.
این کارشناس حقوق جزا و جرم‌شناسی ادامه می‌دهد: جنبه ديگر اهميت بحث بزهکاري زنان اين است که آمارها نشان‌ از افزايش ميزان بزهکاري زنان در سال‌هاي اخير دارند. اين امر تا به آنجا پيش رفته که زنان حتي در جرایمي که پيش از اين مختص مردان بود هم مشارکت فعال دارند. جرایمي مثل تروريسم و جرایم خشونت‌آميز امروز شاهد حضور پررنگ زنان هستند.به هر حال بزهکاري زنان، يکي از مسایل بسيار مهم و تنش‌برانگيز جوامع امروزي است تا جايي که طي ساليان اخير چندين کنوانسيون و معاهده بين‌المللي نيز در اين خصوص منعقد شده و بنابراین جامعه جهاني نيز در اين خصوص به فعاليت افتاده است.
ويژگي‌هاي بزهکاري زنان
این مدرس دانشگاه در خصوص ویژگی‌های بزهکاری بانوان توضیح می‌دهد: با اين که ممکن است در نگاه اول چنين تصور شود که تفاوتي ميان ارتکاب جرم زنان با مردان وجود ندارد اما جرم‌شناسان در مطالعات خود، 4 ويژگي را براي بزهکاري زنان برشمرده‌اند.
رحمانیان خاطرنشان می‌کند: نخستين ويژگي‌ای که در خصوص بزهکاري زنان وجود دارد کم بودن حضور زنان در فعاليت‌هاي مجرمانه است. آمار جنایی بسياری از کشورهاي دنيا نشانگر اين هستند که ميزان ارتکاب جرم از سوي زنان کمتر از مردان است. مثلا بر اساس آمار جنایی رسمي کشور فرانسه، فقط يک هشتم يا يک دهم مجموع جرایم ارتکابي در اين کشور مربوط به زنان مي‌شود.
این کارشناس حقوقی ويژگي دوم بزهکاري زنان را مربوط به ماهيت جرایم ارتکابي آنان می‌داند و می‌گوید: تحقيقات نشان مي‌دهند که زنان در برخي از جرایم حضور بيشتر و فعال‌تري دارند. اين نوع جرم ها، جرم‌هايي است که قرباني آنها اطفال يا نوزادان هستند. جرم‌هايي مثل سقط جنين، نوزادکشي و نيز کودک‌آزاري، از جمله جرم هایي هستند که مرتکبان اصلي آن را زنان تشکيل مي‌دهند. دسته‌ ديگری ازجرم هایی که زنان در آنها حضور فعال دارند جرم های جنسي اند. حضور پررنگ زنان در اين جرم ها به اين دليل است که يک طرف جرم، لزوما بايد يک زن باشد. جرایمي مثل زنا، برقراري رابطه نامشروع و نيز روسپيگري از اين قبيل اند. دسته ديگر جرم های زنان، جرم‌هايي است که عليه اموال مردم رخ مي‌دهند و زنان بيشتر از مردان آنها را مرتکب می‌شوند. در ميان سرقت‌ها، زنان معمولا به سرقت از فروشگاه‌ها و نيز آتش زدن اموال دست مي‌زنند. قتل‌هايي نيز که زنان مرتکب مي‌شوند عمدتا از طريق مسموم کردن اتفاق مي‌افتند و نه از طريق توسل به خشونت و خونريزي.
رحمانیان ادامه می‌دهد: ويژگي سوم بزهکاري زنان، نحوه حضور و مشارکت آنان در ارتکاب جرم است. در بسياري از موارد، زنان مثل یک وسيله و ابزار ارتکاب جرم مورد استفاده قرار مي‌گيرند. تحقيقات نشان مي‌دهند که در برخي از جرایم مثل قاچاق مواد مخدر و نيز قاچاق کالا، زنان به عنوان رابط و باربر مورد استفاده قرار مي‌گيرند. اين امر بدين جهت است که از يکسو مأموران پليس نسبت به زنان با ديدی ترحم‌آميز نگاه مي‌کنند و اين امر سبب مي‌شود که کمتر به زنان مظنون بشوند. از سوي ديگر برخي ويژگي‌هاي فيزيکي و نيز پوشش زنان، اين امکان را به آنان مي‌دهد که به راحتي بتوانند اشياء را مخفي و با خطر کمتري از سد مأموران عبور کنند.
وی ويژگي چهارم را پایین بودن میزان تکرار جرم در زنان عنوان می‌کند و می‌گوید: فقط تعداد اندکي از زنان حبس کشيده بعد از آزادي از زندان مجددا مرتکب جرم مي‌شوند اين در حالي است که مردان اين گونه نيستند و در موارد متعدد، حتي بعد از تحمل مجازات باز هم به سراغ ارتکاب جرم مي‌روند.
دلیل تفاوت میان بزهکاری زنان و مردان
یک وکیل دادگستری در توضیح اين مطلب که چرا باید تفاوت‌ها ميان بزهکاري زنان و مردان وجود داشته باشد، می‌گوید: ديدگاه‌هاي مختلفي مطرح شده است.
يکي از اين ديدگاه‌ها نظرياتي است که تلاش مي‌کند تفاوت بزهکاري زنان و مردان را به تفاوت‌هاي بيولوژيک و زيست‌شناختي آنان ربط بدهد. برای مثال گفته‌اند که زن از نظر بيولوژيکی مي‌تواند داراي فرزند شود و عاطفه مادري باعث کاهش اميال خشونت‌آميز در درون زنان مي‌شود.
مهدی تیماجی ادامه می‌دهد: برخي ديگر از دانشمندان معتقدند که زنان به خاطر داشتن 4 واقعه ممتاز فيزيولوژيکی زنانه، حضورشان در جرایم نيز با مردان متفاوت است. اين 4 واقعه عبارتند از: بلوغ عادت ماهانه، دوره يائسگي و دوره بار داری. اينها وقايع فيزيولوژيکي ای هستند که در مقاطع مختلف سني و زماني براي يک زن اتفاق مي‌افتد. گفته شده است که در اين دوره‌ها بزهکاري زنان میزان رو به رشدي دارد چون تحريک‌پذيري، بي‌ثباتي و پرخاشگري زنان در اين دوره‌ها افزايش مي‌يابد و حتي قدرت تحريک‌کنندگي زنان نيز افزايش مي‌يابد و توانايي‌ها و استعدادهاي زنان دستخوش تغيير و تعديل مي‌شود. اين دوره‌هاي ممتاز زنانه هم در خلق و خو و روان شناسي زنان و هم در نيروي فيزيکي و جسماني آنان تغيير ايجاد مي‌کند.
این کارشناس حقوق جزا و جرم‌شناسی ادامه می‌دهد: يکي ديگر از دلایلي که براي کم بودن آمار جرایم زنان بيان شده، ضعف فيزيکي‌ آنان در مقايسه با مردان است. البته ايراد اين دليل اين است که ضعف فيزيکي زنان فقط مي‌تواند تفاوت جرایم بدني و خشونت‌آميز زنان و مردان را توجيه کند و نه جرایم فکري، مثل جعل و کلاهبرداري و ... .
يکي ديگر از توجيهات زيست‌شناختي، يافته‌هاي علم ژنتيک است. مدت زمان مديدي بود که برخي از دانشمندان معتقد بودند تفاوت در آرايش کروموزومي زنان و مردان، تأثير بسزايي در تفاوت ميزان بزهکاري آنان دارد. در واقع اين‌ها معتقد بودند که چون کروموزوم زن و مرد در جفت بيست و سوم با هم متفاوتند در نتيجه در نحوه ی ارتکاب جرم هم تفاوت‌هايي ميان آنان به وجود مي‌آيد. اما امروزه با توجه به يافته‌هاي علم ژنتيک، اين نظريه ها مردود و منسوخ شده‌اند.
رويکردهاي روان‌شناختي
وی به رویکردهای جامعه‌شناختی موجود برای تحلیل بزهکاری بانوان اشاره می‌کند و می‌گوید بعضي از دانشمندان تلاش کرده‌اند تا علت حضور کمتر زنان در جرایم را با توجه به خصوصيات رواني آنان توجيه کنند.
اين خصوصيات عبارتند از: هوش و استعداد کم فقدان خلاقيت و نوآوري، بالا بودن درجه اخلاقي زنان نسبت به مردان، محافظه‌کار بودن، منفعل بودن، مطيع و فرمانبردار بودن، ترس، کم انرژي بودن و آسيب‌پذيری. تیماجی ادامه می‌دهد: پس از مدتي اين نظريه‌ها هم منسوخ شد و تحقيقات نشان داد که بسياري از زنان داراي اين گونه ويژگي‌ها مثل هوش کم و فقدان خلاقيت نيستند بلکه در بسياري از موارد زنان در اين زمينه ها از مردان هم جلوتر هستند. بنابراین امروزه ديگر اين توجيهات روان‌شناختي نيز تا حد زيادي اعتبار خود را از دست داده‌اند.
این وکیل دادگستری نتیجه می‌گیرد: با توجه به ايرادها و اشکال‌هايي که در دو رويکرد قبلي وجود داشت دانشمندان تلاش کردند تا علت تفاوت بزهکاري زنان و مردان را نه در فيزيک و بدن زنان و نه در ويژگي‌هاي روحي رواني آنان بلکه در عوامل اجتماعي و جامعه ‌شناختي جست‌و‌جو کنند.مثلا گفته شده که نقش‌هاي اجتماعي که زنان در جامعه دارند به آنان اين امکان را مي‌دهد که مرتکب جرایمي بشوند که به سختي کشف مي‌شوند. به عبارت ديگر چنين نيست که زنان واقعا کمتر از مردان مرتکب جرم مي‌شوند بلکه پایین بودن آمار جرایم زنان به اين علت است که جرایم ارتکابي آنان کمتر توسط پليس کشف مي‌شود و اين هم به خاطر نقش‌ها و موقعيت‌هايي است که زنان با آنها سر و کار دارند. مثلا زنان به علت سر و کار داشتن با کارهاي خانه و نيز بچه‌داري، جرایمي مرتکب مي‌شوند که در خانه ارتکاب می يابند و پنهان اند و حتي قرباني جرم هم نمي‌تواند اعلام کند که اين زن، عليه من مرتکب جرم شده است. مثلا اکثر زنان مرتکب جرم کودک‌آزاري مي‌شوند اما اين جرم هم در خانه ودر تنهايي اتفاق مي‌افتد و هم اينکه کودک نمي‌تواند مادر را به عنوان مجرم به ديگران معرفي کند؛ بنا بر این آمار جرایم زنان همچنان پایین مي‌ماند.
تیماجی اضافه می‌کند: دليل ديگري که براي پایین بودن آمار جرایم زنان ذکر شده اين است که معمولا مأموران پليس و دستگاه‌هاي قضایی با اغماض و گذشت بيشتري با زنان بزهکار برخورد مي‌کنند و اين امر سبب مي‌شود که آمار جرایم زنان کمتر از مردان باشد در حالي که واقعا ميزان ارتکاب جرم آنان کمتر از مردان نيست.
وی معتقد است که به طور کلي زنان بيشتر از مردان در محيط‌هاي بسته زندگي مي‌کنند (مثل منزل) و جامعه نيز به زنان، نقش‌هاي دختر، همسر و مادر را مي‌دهد که اين نقش‌ها در اين محيط‌هاي بسته ايفا مي‌شوند. زنان از نظر اجتماعي نسبت به مردان نامریی‌ترند. چون يا خانه‌دارند يا اگر هم شاغل باشند بلافاصله بعد از اتمام کار بايد به خانه برگردند. زنان بر خلاف مردان از همان دوران کودکي در جهت کار خانگي و امور خانواده و خانه‌داري خوب، همسرداري خوب مطيع بودن و خوش اخلاق بودن تربيت مي‌شوند بنا بر این در دوران بزرگ سالي هم نقش‌هايي ايفا مي‌کنند که در آن دوران به آنان القاء شده است. با توجه به آنچه کارشناسان در گفت‌وگو با«حمایت» بیان داشتند باید گفت، زنان کمتر از مردمان مرتکب جرم می‌شوند و دلیل آن را در موضوع هایی مثل این می‌توان جست‌وجو کرد که زنان کمتر در جامعه حضور می یابند و فرصت‌هاي نامشروع کمتري در اختيار دارند بنابراين کمتر دچار اصطکاک منافع با ديگران می شوند و اگر هم دچار اصطکاک بشوند کمتر دست به اعمال خشونت مي‌زنند زیرا با کودکان و خانواده ارتباط دارند همين نقل و انتقال عاطفه باعث تلطيف روحيات آنان مي‌شود. بنابراین زنان بيشتر تمايل به احترام گزاردن دارند.
 

برچسب‌ها: زنان مجرمترند یا مردان
نوشته شده در تاريخ سه شنبه ۱۳۹۱/۱۰/۱۹ توسط محمدرضا متین فر
40 عادت افراد موفق

1) فرصت هایی را می بینند و پیدا می کنند که دیگران آنها را نمی بینند.


2) از مشکلات درس می گیرند، در حالی که دیگران فقط مشکلات را می بینند.


3) روی راه حل ها تمرکز می کنند.


برچسب‌ها: 40 عادت افراد موفق
ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ شنبه ۱۳۹۱/۱۰/۱۶ توسط محمدرضا متین فر
وداع باشکوه تهرانی‌ها با استاد اخلاق
 
 
گروه خبر- مردم تهران در صبحگاه روز اربعین شهادت سالار شهیدان، در گردهمایی‌ای با شکوه و به‌یادمادنی برای آخرین بار با استاد برجسته اخلاق پایتخت وداع کردند. پیکر آیت‌الله مجتبی تهرانی در میان اشک و آه هزاران تن از شاگردان و ارادتمندان آن عالم ربانی، پس از اقامه نماز میت به امامت رهبر معظم انقلاب در مدرسه عالی شهید مطهری، واقع در میدان بهارستان تهران، به سوی حرم مطهر حضرت عبدالعظیم حسنی (ع)، واقع در شهری ری، تشییع و در کنار جدش حاج آقا کلهر در رواق بالاسر حرم به خاک سپرده شد.
 
آیت‌الله مجتبی تهرانی چهارشنبه گذشته در 77 سالگی و پس از تحمل دوره‌ای از بیماری در گذشت. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری، در پی ارتحال این استاد حوزه علمیه تهران، حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای پیام تسلیتی به این شرح صادر کردند:
بسم الله الرحمن الرحیم
با تأسف و تأثر فراوان، خبر درگذشت عالم عامل رّبانی، مرحوم آیت‌‌الله آقای حاج آقا مجتبی تهرانی رحمت‌الله علیه را دریافت کردم. این حادثه ناگوار، ضایعه‌ای برای حوزه‌ علمیه و روحانیت و جامعه‌ مذهبی تهران و به ویژه ارادتمندان و شاگردان ایشان و جوانانی است که از مجالس پر فیض و درس‌های سازنده‌ی این معلم اخلاق بهره می‌بردند.اینجانب تسلیت صمیمانه‌ خود را به آن بیت شریف و بازماندگان، به‌ویژه اخوی بزرگوار و نیز به همسر مکرم و آقازادگان ارجمند و دیگر بازماندگان این بیت شریف تقدیم داشته، علو درجات آن فقید سعید را از خداوند متعال مسئلت می‌نمایم.
سید علی خامنه‌ای
13/ دی ماه/ 1391
رهبر معظم انقلاب همچنین صبح پنج‌شنبه در مراسم تشییع پیکر آیت‌الله مجتبی تهرانی حضور یافتند. در این مراسم که با حضور پرشور مردم قدرشناس، روسای قوای سه‌گانه و مسئولان لشکری و کشوری و در فضایی آکنده از شور و احساس برگزار شد، رهبر انقلاب اسلامی بر پیکر آن عالم جلیل‌القدر نماز میت را اقامه کردند.همچنین مراسم ترحیم و بزرگداشت این عالم ربانی از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح دیروز در حسینیه امام خمینی (ره) و با حضور ایشان برگزار شد.در این مراسم که اعضای خانواده و بستگان و مسئولان دفتر آیت‌الله تهرانی، رؤسای قوای سه‌گانه، علما و روحانیون، مسئولان کشوری و لشکری و اقشار مختلف مردم حضور داشتند، قاریان و مداحان آیاتی از کلام الله مجید را تلاوت و در رثای حضرت سید‌الشهدا علیه‌السلام و سوگ رحلت این عالم ربانی به مرثیه‌سرایی پرداختند.در ادامه این مراسم حجت الاسلام صدیقی، امام جمعه موقت تهران، در سخنانی با اشاره به زندگی و ابعاد شخصیتی آیت‌الله حاج آقا مجتبی تهرانی گفت: سیره و منش این عالم ربانی دعوت به سوی خداوند و مکتب اهل بیت علیهم‌السلام بود و ذره‌ای جاه‌طلبی و خودبینی که عامل تمامی فتنه‌های اجتماعی است، در او وجود نداشت.وی با توجه به سوابق شاگردی آیت‌الله تهرانی در محضر امام خمینی (ره) و همچنین همراهی ایشان با نهضت در قبل و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، افزود: مرحوم آیت‌الله حاج آقا مجتبی تهرانی از علمای ربانی و معلمان اخلاقی بود که آغوش مجالس او به روی تمام مشتاقان معارف اسلامی باز بود و با تربیت شاگردان مهذب و در خط انقلاب و ولایت رسالت دینی خود را ایفا کرد.مراجع تقلید، رییس مجلس خبرگان، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، روسای قوا، شورای عالی انقلاب فرهنگی، شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، حوزه علمیه تهران، کمیسیون فرهنگی مجلس، دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب و رییس سازمان تبلیغات اسلامی در پیام‌های جداگانه‌ای ارتحال آیت‌‌الله مجتبی تهرانی را تسلیت گفتند.
 

برچسب‌ها: وداع باشکوه تهرانی‌ها با استاد اخلاق
نوشته شده در تاريخ شنبه ۱۳۹۱/۱۰/۱۶ توسط محمدرضا متین فر
باید و نباید های قانونی سبك زندگي ايراني - اسلامي
 
 
یکی از موضوعاتی که در کشور ما کمتر به آن پرداخته می‌شود، سبک زندگی اسلامی – ایرانی است. ارتباط سبک زندگی با هنجارهای جامعه، به خصوص آن‌دسته از هنجارهایی که به صورت باید و نباید در قانون با قید ضمانت‌اجرا مورد تاکید قرار گرفته است، اهمیت زیادی دارد.
 
 در ادامه در گفت‌وگو با دکتر رضا زهروی، عضو هیات علمی دانشگاه علوم قضایی به بررسی این موضوع می‌پردازیم که در پی می آید:


برچسب‌ها: باید و نباید های قانونی سبك زندگي ايراني, اسلامي
ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ دوشنبه ۱۳۹۱/۱۰/۱۱ توسط محمدرضا متین فر
موازین حقوقی تلقیح مصنوعی
 
 
گروه حقوقی - تلقيح مصنوعي از دستاوردهاي بشري است كه اميدهاي بسياري را در دل خانواده‌هاي بدون فرزند زنده كرده است. اما اين موضوع به دليل نو بودن بايد با موازين فقهي و حقوقي ارزيابي شود. در اواخر دهه هفتاد شمسي كه اين موضوع در حقوق ايران مطرح شد، فقها و حقوقدانان تلاش‌هايي را در اين خصوص انجام داده‌اند كه منجر به تصويب مصوباتي هم شده است.
 
 در ادامه در گفت‌وگو با كارشناسان به بررسي اين موضوع از نگاه قوانين و مقررات مي‌پردازيم.


برچسب‌ها: موازین حقوقی تلقیح مصنوعی
ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ دوشنبه ۱۳۹۱/۱۰/۱۱ توسط محمدرضا متین فر
روزنامه خراسان نوشت فروش سیم کارت های انگلیسی در ایران !
فکرش را بکنيد سيم کارتي خريداري مي کنيد که پيش شماره آن ۰۰۴۴ است. با اين سيم کارت خيلي کارها مي شود کرد. اگر به فکر کارهاي خيلي خلاف نباشي، مي تواني با اين سيم کارت به دوستان قديمي زنگ بزني و بگويي مثلا در آکسفورد درس مي خواني، يا کمبريج يا ... شايد هم بگويي مثلا براي تعطيلات ژانويه به لندن سفر کرده اي و ... هرچند اگر بخواهي مي تواني کارهاي ديگري هم بکني... بگذريم. همه اين تصورات من از آن جايي شروع شد که يک پيامک دريافت کردم: "فروش سيم کارت بين المللي دايمي انگليس- بدون رومينگ با پيش کد ۰۰۴۴-آماده تحويل-۹۹ هزار تومان- دفتر فروشگاه مشهد ...، دفتر تهران ...، سايت ..." وسوسه مي شوم که ببينم آيا واقعا به همين راحتي مي شود از مشهد يک سيم کارت با شماره انگلستان خريد؟

ابتدا به سايت معرفي شده سري مي زنم. سايتي با دامنه ae که نشان مي دهد احتمالا بايد از کشور امارات متحده عربي پشتيباني شود. در اين سايت فقط اطلاعاتي درباره سيم کارت هاي بين المللي ارائه شده است.
تماس با شماره دفتر مشهد

براي اطلاعات بيشتر با شماره دفتر مشهد تماس مي گيرم تا تلفني موضوع را پي گيري کنم. خانمي که در آن سوي خط پاسخ ام را مي دهد مي گويد: "اين سيم کارت ها بين المللي است و در ۲۱۰ کشور جهان قابليت استفاده دارد. سيستم ماهواره اي اين سيم کارت ها در هر کشور و در هر منطقه اي قوي ترين شبکه تلفن همراه را يافته و از طريق آن، ارتباط بين المللي شما را برقرار مي کند. دفاتر پشتيباني اين سيم کارت ها در فرودگاه هاي مشهد، امام(ره) تهران، کيش و شيراز ايجاد شده و شما مي توانيد براي رفع هر گونه مشکل با ما تماس بگيريد."

اقدام براي خريد

با دريافت اين اطلاعات تصميم به خريد يک سيم کارت مي گيرم. سيم کارتي که به گفته آن فرد مربوط به کشور انگلستان است. شماره هاي موجود فعلي را برايم پيامک مي کند و مي گويد: "به دليل مشکلات سياسي موجود ميان ايران و انگلستان در بازه هاي زماني مختلف شماره هاي معدودي در اختيار ما قرار مي گيرد و شما بايد يکي از شماره هاي ارسالي را انتخاب کنيد." يک شماره را انتخاب مي کنم و در تماس مجدد شيوه پرداخت مبلغ را پرس و جو مي کنم. پاسخ اين است که: "شماره کارت هاي عضو شتاب خانم ... به عنوان نماينده مالي شرکت مخابرات براي شما پيامک مي شود." اين پيامک هم دريافت مي شود و حالا مي توانم با پرداخت اينترنتي، سيم کارت مورد نظرم را از طريق پست دريافت کنم. اما ...

تاييد مشخصات خانم ...

قبل از پرداخت مبلغ ۹۹ هزار توماني دوباره با شماره تلفن دفتر مشهد تماس مي گيرم و مي پرسم چگونه هويت خانم ... براي من تاييد شود. فرد پاسخگو آدرس سايتي را به من اعلام مي کند که در آن مشخصات خانم ... با شماره کارت هاي پيامک شده درج شده است. سايتي که داراي دامنه tc مربوط به کشوري با نام "فورکوسياکوس" است. وقتي درباره اين سايت سوال مي کنم مي گويد: اين سايت مربوط به شرکت مخابرات خراسان رضوي است و خانم ... يکي از افراد مسئول مالي مرتبط با ماست. در اين سايت هيچ نشاني از شرکت مخابرات خراسان رضوي درج نشده است اما فرد پاسخگو با معرفي يکي از لينک هايي که در اين سايت درج شده است ادعا مي کند اين سايت متعلق به شرکت مخابرات استان است. اما حقيقت چيز ديگري است. در اين سايت علاوه بر لينک ارجاع به سايت شرکت مخابرات خراسان رضوي، لينک هاي ديگري مانند "شرکت ايرانسل"، "لينک پرداخت اينترنتي قبوض"، "پايگاه اطلاع رساني دولت"،"درگاه ملي ايران" و "استانداري خراسان رضوي" و... نيز درج شده است. لينک هايي که با اين حجم در هيچ سايت ديگري در کنار يکديگر قرار نمي گيرد.

با اين حال ديدن اين همه لينک از سايت هاي معتبر دولتي شايد باعث ايجاد اعتماد کاذب به اين سايت شود. البته نبايد از کاستي مهم ديگري که اين سايت دارد چشم پوشي کرد و آن اين که هدر(اطلاعات بالاي صفحه اصلي) اين سايت که در واقع معرف اصلي و نشان دهنده مرجع مالکيت و مديريت آن است فاقد هر گونه نام و نشاني است.

اين بار تلاش مي کنم با مراجعه به سايت

whois.net که مشخصات مالکان سايت هاي اينترنتي را نشان مي دهد مشخصات صاحب سايتي را که در پيامک درج شده بود بررسي کنم. مشخص مي شود مالک آن فردي است ايراني به نام ...، اگر چه شماره تماس درج شده در اين سامانه اطلاعاتي نشان مي دهد که تلفن تماسي از کشور امارات را ثبت کرده است.

پي گيري از مخابرات، شرکت همراه اول

در تماس با روابط عمومي شرکت مخابرات استان، ثاقب، مدير روابط عمومي شرکت مخابرات همکاري درخصوص فروش سيم کارت هاي انگليسي و حضور خانم ... به عنوان يکي از مسئولان مالي را تکذيب مي کند. کارشناس روابط عمومي شرکت ارتباطات سيار نيز از وجود چنين مراکزي ابراز بي اطلاعي مي کند و مي گويد: شرکت همراه اول در حوزه بين المللي قراردادهايي با شرکت هاي خارجي دارد اما اين خدمات روي سيم کارت شرکت همراه اول ارائه مي شود. عسگري ادامه مي دهد: مجوز فروش سيم کارت فقط از طرف سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي صادر مي شود.

بي نتيجه ماندن تماس با سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي

روز گذشته هرچند حدود ۲ ساعت تلاش کرديم تا پاسخ مسئولان سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي را درباره فروش سيم کارت هاي انگليسي در فرودگاه مشهد دريافت کنيم اما اين تلاش بي نتيجه ماند. البته ناگفته نماند يکي از کارشناسان اين سازمان که نخواست نامش فاش شود در گفت و گو با خبرنگار ما گفت: تا جايي که من اطلاع دارم فقط براي فروش سيم کارت هاي همراه اول، ايرانسل، تاليا و رايتل مجوز صادر شده است.

هر گونه فروش غير رسمي را غيرقانوني مي دانيم

اما سرهنگ عرفاني، رئيس پليس فتاي خراسان رضوي در گفت وگو با خبرنگار ما با اشاره به اين که هر گونه فروش غيررسمي کالا و خدمات مختلف در فضاي مجازي و از طريق پرداخت هاي اينترنتي را غيرقانوني مي دانيم گفت: کارشناسان پليس فتاي استان موضوع مربوط به فروش اين سيم کارت ها را در مشهد پي گيري و بررسي خواهند کرد


برچسب‌ها: فروش سیم کارت های انگلیسی در ایران
نوشته شده در تاريخ دوشنبه ۱۳۹۱/۱۰/۰۴ توسط محمدرضا متین فر
نوشته شده در تاريخ شنبه ۱۳۹۱/۱۰/۰۲ توسط محمدرضا متین فر
نوشته شده در تاريخ سه شنبه ۱۳۹۱/۰۹/۲۸ توسط محمدرضا متین فر
 

دانلود فیلم زورگیری در تهران

 

دانلود کلیپ لحظه دستگیری زورگیری تهران

ماموران آگاهی پلیس تهران بزرگ پس از اقدامات اطلاعاتی موفق به دستگیری چهار زورگیری شدند که چندی پیش فیلم آنها از طریق رسانه ها هنگام سرقت پخش شده بود.

 


برچسب‌ها: دانلود فیلم زورگیری در تهران
نوشته شده در تاريخ دوشنبه ۱۳۹۱/۰۹/۲۷ توسط محمدرضا متین فر
آسیب شناسی حقوقی مزاحمت های خیابانی
 
 
گروه قضایی- احمدرضا اسعدی نژاد: مزاحمت های خیابانی برای بانوان، یکی از معضلات جامعه ماست. این معضل، تنها اجتماعی و فرهنگی نیست. بلکه ابعاد روانشناسی، جامعه شناسی، حقوقی کیفری و جرم شناسانه نیز دارد.
 
 "حمایت" در گفت و گو با کارشناسان حقوقی، ابعاد حقوقی و کیفری این معضل را مورد بررسی قرار داده که در ادامه می خوانید:


برچسب‌ها: آسیب شناسی حقوقی مزاحمت های خیابانی
ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ دوشنبه ۱۳۹۱/۰۹/۲۷ توسط محمدرضا متین فر
نوشته شده در تاريخ دوشنبه ۱۳۹۱/۰۹/۲۰ توسط محمدرضا متین فر
هیات عمومی دیوان عدالت اداری اعلام کرد

هیات عمومی دیوان عدالت اداری مصوبه شورای اسلامی شهر بندرعباس مبنی بر اخذ عوارض تغییر کاربری از انبارها به تجاری را غیرقانونی دانست و آن را ابطال کرد.

متن رای شماره 247 هیات عمومی دیوان عدالت اداری در این زمینه به شرح زیر است: « مطابق بند 3 ماده یک قانون تغییر نام وزارت آبادانی و مسکن به وزارت مسکن و شهرسازی مصوب سال 1353 طرح تفصیلی عبارت است از طرحی است که بر اساس معیارها و ضوابط کلی طرح جامع شهر، نحوه استفاده از زمین‌های شهری در سطح محلات مختلف شهر و موقعیت و مساحت دقیق زمین برای هر یک از آنها تعیین می‌شود و بر اساس ماده 5 قانون تاسیس شورای عالی شهرسازی و معماری ایران مصوب سال 1351 بررسی و تصویب طرح‌های تفصیلی شهری و تغییر آنها در هر استان به کمیسیونی خاص محوله شده است و از سویی وظایف شورای اسلامی شهرها در ماده 71 قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران مصوب 1375/3/1 با اصلاحات بعدی تعیین شده است و در این ماده قانونی امر تغییر کاربری اراضی در صلاحیت شورای اسلامی شهر پیش‌بینی نشده است. با توجه به مراتب، شورای اسلامی شهر که صلاحیتی برای تغییر کاربری اراضی ندارد به طریق اولی نمی‌تواند در این خصوص مبادرت به وضع قاعده و اخذ عوارض و بهای خدمات کند و قسمتی از اراضی مردم را در قبال پیشنهاد تغییر کاربری به مراجع ذی‌صلاح دریافت کند. علی‌ هذا مصوبه شماره 71ـ 1382/11/5 شورای اسلامی شهر بندرعباس در قسمت ردیف 448 تحت عنوان تغییر کاربری (با ضرورت تشخیص) به جهات یاد شده مغایر قانون و خارج از حدود و اختیارات شورای اسلامی شهر بندرعباس تشخیص می‌شود و مستند به بند یک ماده 19 و مواد 20 و 42 قانون دیوان عدالت اداری حکم به ابطال آن از تاریخ تصویب صادر و اعلام می‌شود. ضمنا رسیدگی به ابطال توافقنامه در صلاحیت هیات عمومی دیوان عدالت اداری نیست».

scoda.ir


 


برچسب‌ها: اخذ عوارض تغییر کاربری اراضی توسط شورای اسلامی شهر
نوشته شده در تاريخ شنبه ۱۳۹۱/۰۹/۱۸ توسط محمدرضا متین فر

دولت قانونمند و دولت ناقض قانون اساسی ؟؟


محمد رضا زمانی درمزاری ( فرهنگ ) - وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی - 
 
مقدمه و طرح مطلب :

برچسب‌ها: دولت قانونمند و دولت ناقض قانون اساسی
ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ پنجشنبه ۱۳۹۱/۰۹/۱۶ توسط محمدرضا متین فر
پیشگیری از بلایای طبیعی با تدابیر قانونی یا آموزش همگانی؟
 
 
در چند ماه اخیر زلزله و سیل در شمال و شمال غرب کشور جان تعداد زیادی از هموطنان ما را گرفته است تا بار دیگر یادآوری کند که ایران کشوری است که در معرض بلایای طبیعی قرار دارد.

برچسب‌ها: پیشگیری از بلایای طبیعی با تدابیر قانونی یا آموزش
ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه ۱۳۹۱/۰۹/۰۸ توسط محمدرضا متین فر
در گفت‌وگو با يك حقوقدان مطرح شد؛
بررسي طرح استعفاي نامزدهای ریاست جمهوری
 
 
گروه حقوقی - موضوع اصلاح قانون انتخابات در برهه زماني كه گروه‌هاي سياسي در حال آغاز كردن تلاش‌هاي انتخاباتي خود هستند از اهميت ويژه‌اي برخوردار شده است. يكي از موضوعاتي كه اين روزها بهارستان را درگير خود كرده است، موضوع الزام نامزدهاي انتخاباتي به استعفا از مشاغل دولتي خود، 6 ماه قبل از برگزاري انتخابات است.
 
 طراحان اين طرح اعتقاد دارند كه چنين كاري مانع از سوءاستفاده از منابع و امكانات دولتي سازمان متبوع نامزد مورد نظر براي مصارف تبليغاتي خواهد بود. اما در مقابل برخي از كارشناسان، منتقد چنين طرحي هستند. در ادامه در گفت‌وگو با يك حقوقدان به بررسي اين طرح و جوانب مختلف آن مي‌پردازيم.

ضرورت رعايت بي‌طرفي در تحليل‌ها
یک حقوقدان در ارزيابي طرح استعفاي نامزدهاي رياست‌جمهوري 6 ماه قبل از برگزاري انتخابات مي‌گويد: بيان اين نکته مهم و اساسی اهميت دارد که نقد و بررسی هر موضوعی می‌بایستی در فضایی غیرجانبدارانه و مستقل از هر گروه خاصی صورت پذیرد تا بتوان به نتیجه مطلوبی دست یافت.
سعید مرادی اظهار می‌دارد: بدیهی است حتی کسانی که دارای موضعی کاملا بی‌طرف هستند نیز گاهی اوقات دراثر وجود ذهنیت‌ها و باورهای منفی که در ذهن آن ها نسبت به هر موضوع خاصی وجود دارد، دچار انحراف شده و در نهایت نظر استخراج شده از سوی آنان یا با حقیقت فاصله بسیار زیادی پیدا مي‌كند یا غیر واقعی و در نهایت غیر کاربردی خواهد بود.


برچسب‌ها: بررسي طرح استعفاي نامزدهای ریاست جمهوری
ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه ۱۳۹۱/۰۸/۲۴ توسط محمدرضا متین فر
رویکرد قانونی به سیاست‌های جمعیتی
 
 
از نیمه‌های دهه هشتاد شمسی، تلاش‌هایی برای اصلاح سیاست‌های جمعیتی کشور آغاز شد و با شروع دهه نود شمسی و تاکید و توجه رهبر معظم انقلاب به این موضوع، تجدیدنظر در سیاست‌های جمعیتی از اهمیت بیشتری برخوردار شد.
 
 حال با توجه به تغییر در این سیاست‌ها، قوانین و مقرراتی در حال تصویب است که زمینه را برای افزایش جمعیت در طول سالیان متمادی آماده می‌کند. اما هم چنانکه کارشناسان معتقدند، این سیاست‌ها باید با آگاهی و توجه ویژه اجرا شوند تا ظرفیت‌های لازم برای جمعیت جدید در کشور فراهم شود. در مورد چگونگی تغییر در این سیاست‌ها و موضوعاتی که در اجرای سیاست‌های جدید باید مورد توجه و دقت قرار گیرد به گفت‌وگو با کارشناسان پرداخته‌ایم.


برچسب‌ها: رویکرد قانونی به سیاست‌های جمعیتی
ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه ۱۳۹۱/۰۸/۲۴ توسط محمدرضا متین فر
نوشته شده در تاريخ دوشنبه ۱۳۹۱/۰۸/۲۲ توسط محمدرضا متین فر

پیامد های حقوقی اصلاح جنسیت در نظام حقوقی ایران و رویه ی دیوان اروپایی حقوق بشر

نویسنده : حمید رضایی چرخلو
مقدمه

اصلاح جنسیت و یا تغییر جنسیت ترجمۀ عبارت فرانسوی ترانسکسوالیسم[1] است که با توجه به معنای ترانس بهتر است به اصلاح جنسیت ترجمه شود نه تغییر جنسیت. [2] البته در مقالۀ حاضر هر دو عبارت به یک معنا و در اثنای مقاله به کار گرفته خواهد شد.

ابتدا لازم است برای شناخت افرادی که اصطلاحاً ترانسکسوال[3] نامیده می شوند به ملاک هائی که توسط پزشکان و روانشناسان برای تعیین جنس آدمی ارائه شده اشاره شود، تا بدین وسیله به تعریفی در رابطه با این افراد دست یابیم.
ــ جنس ژنتیکی[4] که با وجود دو کروموزوم مشابهx دریاخته های زایا برای زن و دوکروموزوم ناهمگون x و Y برای مرد معلوم می شود.


برچسب‌ها: پیامد های حقوقی اصلاح جنسیت در نظام حقوقی ایران و
ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ دوشنبه ۱۳۹۱/۰۸/۲۲ توسط محمدرضا متین فر
وزرات اطلاعات بررسي كرد
پايگاه اطلاع‌رساني وزارت اطلاعات به تحليل دلايل و موانع حمله نظامي رژيم صهيونيستي به ايران پرداخته است.
به گزارش حوزه دولت باشگاه خبرنگاران پايگاه اطلاع‌رساني وزارت اطلاعات دلايل و موانع حمله نظامي رژيم صهيونيستي به ايران ‏را مورد تحليل و تجزيه قرار داد.

متن اين تحليل به اين شرح است:

مقدمه :

رژيم صهيونيستي در يكي دو دهه اخير، همواره نسبت به جمهوري اسلامي ايران، مواضع تندي را اتخاذ كرده است، در اين مدت گاه اين مواضع تا حدي ملايم شده و لحن گفتار آرام شده و گاهي بسيار تند بوده است. در سال‏هاي اخير، بعد از آشكار شدن فعاليت‏هاي صلح آميز هسته‏ اي جمهوري اسلامي ايران ، اين رژيم لحن گفتار و مواضع خود نسبت به ايران را، به تندترين حالت خود رسانده است تا جايي كه تحليل‏گران معتقدند امكان توسل به زور از طرف صهيونيست‏ها وجود دارد. حال با توجه به اين چنين تحليل و پيش‏بيني مهمي ، بايد به اين سوال پاسخ داد كه موانع انجام اين اقدام چه خواهد بود و البته عوامل مهم تقويت امكان توسل به زور چيست؟

برچسب‌ها: چه دلايلي مانع از حمله نظامي رژيم صهيونيستي به اير
ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ سه شنبه ۱۳۹۱/۰۸/۱۶ توسط محمدرضا متین فر
ازدواج جنجالي دختر 19 ساله با مرد 63 ساله در شهريار
ازدواج زن 19 ساله با يك مرد ايراني 63 ساله مقيم فرانسه جنجال به پا كرد و با شكايت خانواده عروس، هر دو نفر روانه دادسراي شهريار شدند.

به گزارش جام‌جم، چند روز پيش يك پرونده آدم ربايي در دستوركار، كارآگاهان اداره پليس آگاهي شهرستان شهريار قرار گرفت.

ماموران در تحقيق از خانواده شاكي متوجه شدند، دختر 19 ساله‌شان كه پيش از اين يك ازدواج ناموفق داشته است، تصميم به ازدواج با يك مرد 63 ساله ايراني مقيم فرانسه گرفته است و به دنبال مخالفت اعضاي خانواده، مرد خواستگار دخترشان را ربوده است.

در ادامه تحقيقات از خانواده شاكي معلوم شد مرد خواستگار، خواهري دارد كه در شهريار زندگي مي‌كند و اين احتمال وجود دارد كه دختر ربوده شده در خانه خواهر اين مرد باشد.

با اطلاعات بدست آمده از خانواده شاكي، ماموران خانه خواهر متهم فراري را شناسايي كردند و با هماهنگي قضايي به آنجا رفته و خواستگار 63 ساله را همراه زن جوان در اين محل يافتند و هر دو نفر به پليس آگاهي منتقل و بازجويي شدند.

ابتدا زن نوزده ساله به پليس گفت: پدر واقعي‌ام وقتي كوچك بودم، از مادرم جدا شد و به فرانسه رفت. مادرم نيز پس از مدتي ازدواج كرد و من و خواهرم پا به خانه ناپدري گذاشتيم. از همان موقع نمي‌توانستم او را به جاي پدرم قبول كنم.

چند سال پيش خواهرم نزد پدرمان رفت اما شرايط من براي رفتن مهيا نشد واختلاف‌هاي من با مادر و ناپدري‌ام شروع شد. مادرم با رفتن من از ايران مخالفت مي‌كرد. چند سال پيش ازدواج كردم اما مدتي بعد به دليل بدرفتاري‌هاي شوهرم از وي جدا شدم و دوباره به خانه مادر و ناپدري بازگشتم.

زن جوان به نحوه آشنايي‌اش با مرد شصت‌وسه ساله اشاره كرد و گفت: اين مرد كه از همسرش جداشده و با فرزندانش زندگي مي‌كرد، در فرانسه با پدرم آشنا شده و با فهميدن اين‌كه من هم يك ازدواج ناموفق داشته‌ام، تصميم به ازدواج با من گرفته بود.

از اين ازدواج راضي هستيم

بنابراين، چندي پيش به ملاقات من و خانواده‌ام در ايران آمد. در پي اين رفت و آمدها به هم علاقه‌مند شده و تصميم به ازدواج با هم گرفتيم اما مادرم با اين وصلت مخالف بود. سرانجام بي آن‌كه به خانواده‌ام حرفي بزنم مدارك و وسايلم را برداشتم و به شهريار خانه خواهر مرد خواستگار آمدم.

وي اضافه كرد: چند روز بعد من و مرد مورد علاقه‌ام همراه چند نفر از اقوام آنها به يك دفترخانه در تهران رفتيم و به طور قانوني و با ميل خودم، با مهريه چهار عدد سكه بهار آزادي به عقد وي درآمدم.

در پي اظهارات زن جوان، داماد 63 ساله نيز به پليس گفت: قصد جدايي از همسرش را ندارد و مي‌داند در كنار هم خوشبخت مي‌شوند و آدم‌ربايي در كار نبوده است.

اين زوج براي ادامه تحقيقات روز پنجشنبه 27 مهر امسال به دادسراي عمومي و انقلاب شهرستان شهريار در غرب استان تهران منتقل شدند و گفته‌هاي پيشين خود را تكرار كردند و خواستند تا خانواده عروس به اين وصلت رضايت دهند تا آنها به زندگي مشتركشان با خيال راحت ادامه دهند. تحقيق در اين زمينه ادامه دارد

برچسب‌ها: ازدواج جنجالي دختر 19 ساله با مرد 63 ساله در شهريا
نوشته شده در تاريخ جمعه ۱۳۹۱/۰۸/۱۲ توسط محمدرضا متین فر
تکلیف اراضی بدون سند ابلاغ شد
رییس قوه قضاییه مواد 17 و 19 آیین‌نامه اجرایی قانون تعیین تکلیف وضعیت ثبتی اراضی و ساختمانهای فاقد سند رسمی مصوب 25 تیرماه امسال را اصلاح و موارد اصلاحی را در بخشنامه‌ای به واحدهای قضایی سراسر کشور ابلاغ کرد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، متن کامل این بخشنامه به شرح زیر است:

لاریجانی

«در اجرای مواد 15 و 17 قانون تعیین تکلیف وضعیت ثبتی اراضی و ساختمانهای فاقد سند رسمی مصوب 20/ 9/ 90 مجلس شورای اسلامی، مواد 17 و 19 آیین‌نامه اجرایی قانون مذکور به شرح زیر اصلاح می‌شود:

 


برچسب‌ها: تکلیف اراضی بدون سند ابلاغ شد
ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ جمعه ۱۳۹۱/۰۸/۱۲ توسط محمدرضا متین فر
 

ملاخظاتی در باره پرونده فساد بزرگ بانكي

دكتر سيد محمود كاشاني وكيل پايه يك دادگستري

در مهرماه سال گذشته مقامات قضايي كشور از وجود يك پرونده فساد بزرگ در شبكه بانكي كشور پرده برداشتند وبا صدور كيفرخواست براي گروهي از متهمان اين پرونده و ارجاع آن به دادگاه انقلاب ، هر از چندي اخباري از سوي مقامات بلند پايه قضايي در باره اين پرونده در رسانه ها منتشر شده است. كوتاه شده موضوع اين پرونده اين است كه شخصي توانسته است يكي از شركت هاي بزرگ مصادره شده را از سازمان خصوصي سازي خريداري و با تملك اين شركت بزرگ ، ارقام سنگيني اعتبارات اسنادي ريالي از يكي از شعبه‌هاي بانك صادرات ايران در اهواز به نفع اين شركت گشايش كند. دست انداركاران اين شركت سپس آنگونه كه ادعّا شده است توانسته اند با پرداخت رشوه ، اين اعتبارات اسنادي ريالي را در بانك ملي ايران تنزيل و اين ارقام سنگين را نقداً دريافت كنند و در فعاليت هاي اقتصادي خود و تاسيس يك بانك، مورد بهره برداري قرار دهند. اين پرونده پس از صدور كيفرخواست براي ۳۸تن از متهمان، به دادگاه انقلاب ارجاع شده و اين دادگا ه با حضور وكلاي متهمان پس از تشكيل جلسات طولاني رسيدگي ، سرانجام براي چهارتن از آنان حكم اعدام و براي چندتن حبس ابد و براي ديگران حبس هاي طولاني مدت صادر كرده است. از اين پرونده به نام فساد بزرگ سه هزار ميليارد توماني در رسانه ها ياد مي شود ولي اطلاعات بيشتري از سوي مقامات قضايي ، روزنامه ها و يا صدا و سيما درباره آن به مردم داده نشده است. در روند رسيدگي به اين پرونده ، پاره اي از موازين قانوني و آئين دادرسي كيفري ناديده گرفته شده و واقعيت ها و بسترهاي وقوع اين تخلفات بانكي مسكوت گذارده شده اند و گزارش هاي بسيار ناچيزي در روزنامه ها انتشار يافته است .


برچسب‌ها: ملاخظاتی در باره پرونده فساد بزرگ بانكي
ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ سه شنبه ۱۳۹۱/۰۸/۰۹ توسط محمدرضا متین فر

گروه حقوقي- نفقه حق زن و تكليف شوهر است. مرد بايد از عهده اين تكليف خود بر‌آيد، در غير اين صورت بايد ابزاري وجود داشته باشد كه وي را به انجام آن وادار كند. به ابزاري كه براي وادار كردن مرد براي انجام تكليف خود به وجود آمده است، ضمانت‌اجرا مي‌گويند.

يش از اين در گزارشي، مفهوم نفقه و موضوعاتي كه در دايره اين مفهوم قرار مي‌گيرد، بررسي شد. در اين گزارش در گفت‌وگو با كارشناسان به بررسي ضمانت‌اجراهايي مي‌پردازيم كه براي الزام زوج به پرداخت نفقه در قوانين و مقررات ما وجود دارد.
یک مدرس دانشگاه در گفت‌وگو با "حمايت" به بررسي ضمانت‌اجراهاي پرداخت نفقه مي‌پردازد و مي‌گويد: قانونگذار برای اجرای نفقه دو راهکار حقوقی و جزایی پیش بینی کرده است.
دکتر زهرا داور خاطر نشان مي‌كند: از نظر حقوقی، اگر مرد نفقه ندهد و کار به دادگاه بکشد، زن می‌تواند دادخواست ترک انفاق شوهر کند، دادگاه شوهر را احضار می‌کند و دلایل پرداخت نکردن نفقه را جویا می‌شود و درنهایت مرد را به پرداخت نفقه ملزم می‌کند. بعد از آن در صورت عدم اجرای حکم مذکور، به ناچار، دادگاه حکم طلاق زن را صادر می کند.

دلايل خودداري مرد از پرداخت نفقه
اين كارشناس حقوقي درباره اینکه چرا مرد در مواردی از دادن نفقه به زن خودداری می‌کند، ابراز می‌دارد: در 2 صورت این اتفاق روی می‌دهد: اول مربوط به رابطه موضوع تمکین و عدم تمکین است؛ یعنی اگر زن تمکین نکند و ریاست مرد را به رسمیت نشناسد، مرد می‌تواند تقاضای طلاق کند.
داور متذكر مي‌شود: بايد قبل از آنكه بحث جلوتر رود، اين موضوع را متذكر شد كه اين موضوعات جزو حریم خصوصی افراد به حساب می‌آید و کاملا مشهود است که انسان‌ها، بی‌دلیل نسبت به هم خشمگین نمی‌شوند و بی دلیل نسبت به هم نافرمانی نمی‌کنند.
اين كارشناس حقوقي در بيان دومين دليلي كه زمينه طرح دعواي نفقه را فراهم مي‌كند، به ناتواني مالي مرد اشاره مي‌كند و مي‌گويد دومين دليل اين است که مرد نه این که نخواهد نفقه پرداخت کند، بلکه نمی‌تواند آن را پرداخت کند. ممکن است مرد فقیر، از کارافتاده یا بیکار باشد و امکان پرداخت نفقه را نداشته باشد.وی پس از بيان 2 دليلي كه منتهي به طرح دعواي مطالبه نفقه مي‌شود، تاكيد مي‌كند: در هر 2 صورت، ضمانت اجرا صدور حکم طلاق است تا زن بتواند زندگی خود را تامین کند.

طلاق، يكي از نتايج احتمالي ترك نفقه
این مدرس دانشگاه به اين موضوع اشاره مي‌كند كه نپرداختن نفقه ممكن است منجر به طلاق شود. وی خاطرنشان مي‌كند: طبق ماده 1129 قانون مدنی، ترک انفاق اگر از طرف شوهر باشد، خواسته یا ناخواسته حکمش، حکم طلاق است، البته باید بگویم که من با این نظر به طورکامل، مخالفم چون به نظر من عجز از پرداخت و ناتوانی، امری متفاوت است، به نظر من در این موارد دولت مسئول است. مطابق قانون اساسی، دولت باید برای حمایت از کانون خانواده، تدابیری بیندیشد و چنین خانواده‌هایی را تامین مالی کند.

ضمانت اجرای کیفری عدم نپرداختن نفقه
این استاد دانشگاه ضمانت اجراي نپرداختن مهريه را از نظر جزایی این گونه مورد بررسي قرار مي‌دهد: قانونگذار برای جلوگيري از سوء استفاده و استحكام حق نفقه چنین گفته است که، اگر مردی آگاهانه نفقه ندهد و قصد آزار و اذیت داشته باشد، زن می‌تواند از وی شکایت کند و در صورت اثبات، دادگاه مرد را تا 5 ماه زندان می‌کند.
داور خاطرنشان مي‌كند: بعد دیگر این است که، با زندان رفتن مرد، نفقه پرداخت نمی‌شود و در ضمن باید دید مردی که به زندان رفته چه دیدگاهی نسبت به همسرش پیدا می‌کند، به طور حتم، این زندگی متلاشی می‌شود و این بر خلاف تحکیم بنیاد خانواده است.
وی ادامه مي‌دهد: از دیدگاه دیگر، باید به این مبحث توجه کرد، که چه وقتی چنین اهرمی مورد استفاده قرار می‌گیرد، بحث انفاق معمولا به مشکلات خانوادگی برمی‌گردد و ریشه در رفتارهای زن و مرد و همچنین فرهنگ حاکم بر این رفتارها دارد. در قرآن، ما آیه‌های زیبایی در این مورد داریم: (با زنانتان با نیکی و خوبی رفتار کنید) و همچنین می‌فرماید: (اگر نمی‌توانید آنها را حمایت کنید، پس به نیکی رهایشان کنید.) این بحث فرهنگ‌سازی است و دولت باید برای تحکیم خانواده، چاره‌ای بیاندیشد و اقدامات فرهنگی انجام دهد. طبق بند 10 قانون اساسی روابط انسانی، باید براساس معنویات صورت پذیرد نه براساس مبانی مادی.

مستمر بودن تكليف پرداخت نفقه
اين مدرس دانشگاه در ادامه به اين موضوع اشاره مي‌كند كه پرداخت نفقه جنبه مستمر دارد.
دكتر زهرا داور در ادامه خاطرنشان مي‌كند: همان‌طور که پیشتر هم گفتم، نفقه عبارت است از: خوراک، پوشاک، وسایل‌خانه و از این قبیل. اینها نیازهای روزمره هر انسانی است، نمی‌توان گفت که زن یک ماه نفقه بگیرد و ماه‌های بعد آن را دریافت نکند، اگر چنین است، پس زن در زمان‌های آتی چه کاری باید انجام دهد.
داور يادآور مي‌شود: در تمامي مراحل زندگی زناشویی، پرداخت نفقه ادامه دارد و زن هم می‌تواند برای نفقه زمان گذشته ادعا داشته باشد و هم نسبت به نفقه‌ای که در آینده باید دریافت کند. زیرا مرد به دلیل ریاست خانواده و آن امکانی که برای محدود و محروم کردن زن دارد به طور طبیعی، باید تامین‌کننده نیازهای روزمره و انسانی او باشد. در اولین بند سند ازدواج مطرح می‌شود در صورتی که مرد به مدت 6 ماه نفقه‌ای به زن پرداخت نکند (هر چند که به نظر من 6 ماه هم خیلی زیاد است)، در نظام قضایی می‌تواند از حق طلاق خود استفاده کند، اما واقعیت این است که در صورت درخواست 3 تا 4 ماه هم، در نظام قضایی ما، پی‌گیری این مبحث طول می‌کشد و باید این موضوع را در نظر گرفت که زن در این یکسال چه باید بکند، آیا می‌توان به یک زن گفت که چیزی نخورد، نپوشد، تا دادگاه به پرونده وی رسیدگی کند، در واقع اینها مشکلاتی است که در نظام قضایی ما وجود دارد، به نظر من رفتار انسان‌ها باید بر مبنای انسانیت باشد واز مهریه و نفقه، نباید به عنوان یک اهرم فشار استفاده کرد.

اسقاط حق نفقه
این کارشناس حقوقی در ادامه می‌گوید: زمانی پرداخت نفقه ساقط می‌شود که زن بدون مانع مشروع، از تمکین خودداری کند.
داور خاطرنشان مي‌كند: مسلما زن هم در برابر مرد وظایفی دارد و نمی‌توان کفه ترازو را به یک طرف سنگین کرد زمانی که زن ریاست شوهر را نمی‌پذیرد و نظام خانواده را به هم می‌ریزد، آیا باز هم باید گفت که نفقه به وی تعلق پذیرد، در مقابل این نافرمانی‌ها و خطاها، به طورطبیعی، قانونگذار واکنش‌هایی را در نظر گرفته است .
وی اشاره می‌کند: براساس ماده 1108 قانون مدنی در عقد دایم نفقه به عهده شوهر است و در عقد موقت بر اساس ماده 1113 قانون مدنی نفقه به عهده مرد نیست، بلکه در صورتی که از شرایط ضمن عقد باشد، پرداخت آن الزامی است.

محاسبه نققه با ارجاع امر به كارشناسي
يك وكيل دادگستري نیز در گفت‌وگو با «حمايت» در مورد چگونگي محاسبه نفقه در محاكم توضيح مي‌‌دهد: محاکم قضایی با ارجاع امر به کارشناسی از طریق کارشناسان رسمی دادگستری یا خبرگان محلی در شهرهای کوچک، میزان نفقه را تعیین می‌کنند. لیکن تا آنجایی که بنده بررسی کرده‌ام و سابقه دارم، ارقام تعیین شده به وسیله‌ کارشناس با هزینه‌های واقعی و میزان نفقه واقعی مطابقت ندارد و شاید آنان مصلحتی مبالغی را برآورد و تعیین مي‌كنند.
حامد توسلی جایگاه نفقه در نظام حقوقی قضایی را اینگونه تحلیل می‌کند که هرچند زن می‌تواند متناسب با شئونات خانوادگی دارای شغل باشد و برای خود شغلی انتخاب كند. ولي اولا مجبور به انتخاب شغل نيست، درثانی، چنانچه شغلی هم انتخاب کند، درآمد حاصل از آن شغل به شخص خودش تعلق دارد و چنانچه تمایلی به هزینه کردن آن برای زندگی مشترک نداشته باشد، تکلیفی متوجه او نیست، بلکه مرد مکلف به تامین مایحتاج زندگی بوده است، بنابراین مکلف به پرداخت نفقه زن و فرزندان خود است.
این حقوقدان در ادامه، درباره نفقه بعد از طلاق و بعد از مرگ بيان مي‌كند كه اين امر محدود به نفقه ایام عده است که در طلاق مدت آن 3 طهر است، و در اصطلاح متعارف به 3 ماه و 10روز تعبیر می‌شود. ولی، نفقه وفات در هر حال 4 ماه و 10 روز است و این امر نسبت به تمام زن‌هایی که همسرشان را براثر فوت ازدست می‌دهند، تعلق خواهد‌داشت و هیچ فرقی بین زن یائسه و باکره نیست درصورتی که در امرطلاق مواردی فاقد عده باشد، در نتيجه نفقه‌ای نیز در آن موارد در کار نخواهد بود.
چنان‌كه كارشناسان در گفت‌وگو با «حمايت» تاكيدکردند، در قانون مدني، قوانين خاص و قانون مجازات اسلامي راهكارهايي براي وادار كردن شوهر به انجام تكليف پرداخت نفقه وجود دارد؛ به اين راهكارها، ضمانت‌اجراي پرداخت نفقه مي‌گوييم. مهم ترين ضمانت‌اجراهاي پرداخت نفقه در قانون مجازات اسلامي پيش‌بيني شده است.
ماده 642 قانون مجازات اسلامي در اين خصوص مقرر مي‌كند: هركس با داشتن استطاعت مالي، نفقه زن خود رادر صورت تمكين ندهد، يا از تاديه نفقه ساير اشخاص واجب النفقه امتناع كند، دادگاه او را از 3 ماه و 1 روز تا 5 ماه حبس محكوم مي‌كند. در اين ماده قانوني، چند شرط براي اجراي حكم زندان وجود دارد. اين شرايط به شرح زير هستند:
داشتن استطاعت مالي
خودداري از پرداختن نفقه، در فرض تمكين زن.
در صورتي كه هر يك از شرايط بالا مفقود شود، جرم ترك انفاق محقق نخواهد شد. ضمانت‌اجراي ديگري كه براي نپرداختن نفقه وجود دارد، امكان درخواست طلاق زوجه است. البته دادگاه بدوا با چنين درخواستي موافقت نخواهد كرد. در درجه اول، دادگاه مرد را به پرداخت نفقه الزام مي‌كند در صورتي كه الزام زوج به انجام اين تكليف قانوني، امكانپذير نباشد، به زوجه اين امكان داده مي‌شود كه تقاضاي طلاق كند. بايد توجه داشت كه در قوانين ما، طلاق هميشه به دست مرد است و در چنين شرايطي در صورتي كه مرد حاضر به طلاق دادن زن خود نشود، دادگاه از طرف مرد اقدام به طلاق دادن زن خواهد كرد.
بدين‌ترتيب مشاهده مي‌شود كه اگر مرد تكليف خود را در پرداختن نفقه انجام ندهد، با استفاده از دو دسته از ضمانت‌اجراهاي حقوقي و كيفري، مي‌توان وي را به انجام اين تكليف وادار كرد. اما در پايان باز هم بايد بر اين نكته تاكيد و اصرار كرد كه آنچه كانون خانواده را گرم نگه مي‌دارد، رعايت اخلاق در خانواده است. قانون و دادگاه، آخرين راهكار است و مربوط به زماني مي‌شود كه امور از دست زوجين خارج شده است. بنابراين توصيه مي‌شود كه زوجين با رعايت جوانب اخلاق، جلوي هرگونه دعواي حقوقي در كانون خانواده را بگيرند.


برچسب‌ها: http, www, hemayat, net, news, hoghughi4, htm
نوشته شده در تاريخ یکشنبه ۱۳۹۱/۰۷/۰۹ توسط محمدرضا متین فر
بررسی یکی از مشکلات زندگی شهری در گفت‌وگوي «حمايت» با کارشناسان حقوقي

راهکارهای قانوني مهار ترافیک

گروه حقوقي- ماه مهر با هیجان خاص آغاز سال تحصیلی از راه رسید و البته مهمان ناخوانده دیگری را هم به رسم هر سال با خود آورد. ترافیک، معضل و مشکل شهرنشینی در اوضاع کنونی محسوب می‌شود که با شروع سال تحصیلی این مشکل چندین برابر می‌شود. امسال هم به رسم هر سال با آغاز سال تحصیلی، ترافیک به شکل قابل توجهی افزایش پیدا کرد.


برچسب‌ها: بررسی یکی از مشکلات زندگی شهری در گفت‌وگوي «حمايت»
ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ یکشنبه ۱۳۹۱/۰۷/۰۹ توسط محمدرضا متین فر
نوشته شده در تاريخ شنبه ۱۳۹۱/۰۷/۰۸ توسط محمدرضا متین فر
خطبه بدون نقطه از حضرت علی بن ابيطالب (ع)

درج در ادامه مطلب ...


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه ۱۳۹۱/۰۶/۰۸ توسط محمدرضا متین فر
سند خودرو بعد از تعویض پلاک قانونی است
عصر خودرو : رئیس کانون سردفتران و دفتریاران اعلام کرد: دفترخانه ها بر اساس قانون موظفند سند نقل و انتقال خودرو را بعد از تعویض پلاک و صدور برگ سبز تنظیم کنند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی «عصرخودرو» به نقل از مهر محمدرضا دشتی اردکانی ، در پاسخ به اینکه دیده شده است برخی دفترخانه ها قبل از تعویض پلاک خودرو اقدام به تنظیم سند می کنند گفت: این اقدام بر اساس ماده 29 قانون راهنمایی و رانندگی خلاف قانون است و با متخلفان برخورد می شود.

وی همچنین در پاسخ به اینکه دیده شده است برخی دفترخانه ها پول نقد را از مشتری گرفته و کارت خود را برای تسویه حساب وارد دستگاه می کنند گفت: معمولا اگر مشتری کارت نداشته باشد دفترخانه از کارت خود استفاده می کند ولی شهروندان باید برای هرگونه پرداخت به دفترخانه از کارت الکترونیکی استفاده کنند.

ارائه خدمات در دفتر پیشخوان قضایی فعلا رایگان است

رئیس کانون سردفتران در خصوص آخرین وضعیت دفاتر پیشخوان قضایی در تهران گفت: 40 دفترخانه در حال ارائه خدمات پیشخوان قضایی هستند. قرار است در مدت 3 ماه قوه قضائیه نقاط ضعف و قوت کار را برطرف کرده تا بتوانیم این را در سطح کشور گسترش دهیم. هر چند در این مدت خدمات در دفترخانه ها رایگان است ولی پس از مشخص شدن تعرفه ها بابت خدمات ارائه شده از شهروندان هزینه دریافت می شود.

نقل و انتقال خانه های مسکن مهر در دفترخانه ها ممنوع است

دشتی اردکانی در پاسخ به اینکه آیا تائید می کنید در برخی دفترخانه ها نقل و انتقال خانه های مسکن مهر انجام می شود گفت: به هیچ عنوان این صحیح نیست و ممنوع است. خانه های مسکن مهر قابل خرید و فروش نیستند و اگر دفتر خانه ای انجام دهد این نقل و انتقال قانونی نبوده و دفتردار باید پاسخگو باشد.

12 پرونده دفترخانه های متخلف به دادگاه رفت

رئیس کانون سردفتران و دفتریاران در مورد برخورد با دفترخانه های متخلف گفت: بر اساس گزارشات مردمی و بازرسان در سال گذشته با 12 دفترخانه برخورد شد و پرونده این افراد در دادگاه بدوی است. بیشترین تخلف این افراد اشتباه در محاسبات بوده است.

افزایش ثبت امضای الکترونیکی در کشور

دشتی اردکانی با اعلام افزایش استفاده از امضای الکترونیکی در دفتر خانه ها گفت: به دلیل فراخوان سازمان مالیات با افزایش درخواست امضای الکترونیکی همراه بودیم ولی مردم و شهروندان باید بدانند که استفاده از امضای الکترونیکی در سالهای آینده الزامی خواهد شد. هم اکنون با پرداخت 25 هزار تومان می توانید در 2500 دفتر خانه از 7200 دفترخانه کشور امضای الکترونیکی خود را ثبت کنید.

نوشته شده در تاريخ سه شنبه ۱۳۹۱/۰۶/۰۷ توسط محمدرضا متین فر
نوشته شده در تاريخ شنبه ۱۳۹۱/۰۵/۲۸ توسط محمدرضا متین فر
نوشته شده در تاريخ سه شنبه ۱۳۹۱/۰۵/۲۴ توسط محمدرضا متین فر
پيامك دريافتي

قالب پيامك ارسالي شما

اطلاع رساني حوزة قوانين و مقررات

 

سه عنوان از آخرين قوانين و مقررات مصوب مراجع وضع قانون يا مقرره به همراه تاريخ تصويب و سريال آنها

3

سه عنوان از آخرين قوانين مندرج در سامانه

1*3

تعداد دلخواه تا سقف 10 عنوان از آخرين قوانين مصوب

تعداد *1*3

سه عنوان از آخرين مقررات مندرج در سامانه

2*3

تعداد دلخواه تا سقف 10 عنوان از آخرين مقررات مصوب

تعداد *2*3

تعداد دلخواه تا سقف 10 عنوان از آخرين مصوبات مربوط به كد مرجع وضع قوانين و مقررات انتخابي (مطابق با جدول ضميمه1)

تعداد *كدمرجع*3

عناوين قوانين شامل كلمه(هاي) جستجو با شماره سريال

كلمه جستجو *1 *3

عناوين مقرره شامل كلمه(هاي) جستجو با شماره سريال

كلمه جستجو *2 *3

عناوين قوانين و مقررات شامل كلمه(هاي) جستجو مربوط به كد مرجع انتخابي

كلمه جستجو * كدمرجع *3

متن ماده مربوط به سريال قانون يا مقرره (سريال از مراحل قبل بدست مي‌آيد)

شماره ماده * سريال قانون *3

جستجو در متن قانون يا مقرره مربوط به سريال قانون و ارسال ماده موردنظر

كلمه جستجو * سريال قانون *3
متن ماده مربوط به قانون يا مقرره معادل كلمه كليدي (مطابق با جدول ضميمه2) شماره ماده*كلمه كليدي يا اختصاري*3
جستجو در متن قانون يا مقرره مربوط به كلمه كليدي (مطابق با جدول ضميمه2)و ارسال ماده‌اي كه شامل كلمات جستجو گردد. جستجو *كلمه كليدي *3

اطلاع رساني حوزة نشر

 

پنج عنوان از آخرين كتب منتشره

2

پنج عنوان از آخرين كتب در دست تهيه

1*2

تعداد دلخواه تا سقف 10 عنوان از آخرين كتب منتشره

تعداد *2*2

تعداد دلخواه تا سقف 10 عنوان از آخرين كتب در دست تهيه

تعداد *1*2

جستجو در عناوين كتب منتشره

كلمه جستجو *2


بقیه در ادامه مطلب ...


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ جمعه ۱۳۹۱/۰۲/۲۹ توسط محمدرضا متین فر

موسیقی ماندگار فیلم‌های برتر سینما + دانلود

اهمیت موسیقی در سینما آن‌قدر زیاد است که حتی پیش از ورود صدا به سینما مورد توجه فیلمسازان بوده، بطوری‌که معمولا در سالن‌های نمایش‌‌دهنده‌ فیلم‌های صامت، ارگ‌هایی به نام ˝وُلیتزر˝ که شبیه به ارگ‌های کلیسا بودند، در کنار پرده‌، موسیقی می‌نواختند و به این صورت تنوعی به فرآیند فیلم دیدن برای تماشاگر سینمای صامت می‌دادند.
۱۳۹۱ يکشنبه ۱۶ مهر ساعت 09:25

به گزارش سرویس بین‌الملل هنرآنلاین، استفاده از موسیقی در سینما صورت‌های متنوع و متعددی دارد اما در بیشتر موارد فیلمسازان از موسیقی در مقام تشدید کننده‌ تصویر و اتمسفر زمینه استفاده می‌کنند. بعضی از فیلمسازان هم روی موسیقی صرفا توصیفی اصرار دارند که در آن موسیقی همچون گونه‌ای معادل لفظ به لفظ تصویر به کار می‌رود.

بعضی فیلمسازان معتقدند موسیقی نباید خیلی خوب باشد تا مبادا از ارزش تصاویرشان بکاهد که البته این نظر، نظر سینماگران بزرگ درباره‌ موسیقی متن فیلم نیست. از دید کارگردانان صاحب‌نام، موسیقی نه تنها می‌تواند نقش مؤثری در ارایه‌ بهتر جهان‌بینی آنها از طریق یک فیلم داشته باشد، حتی گاه می‌تواند مثل منبع جداگانه و مستقلی از معنا استفاده شود و به همین دلیل هیچ ابایی ندارند که در آثارشان از موسیقی متن آهنگسازان بزرگ استفاده کنند.

5 فیلم ماندگار، 5 موسیقی فراموش نشدنی

در تاریخ سینما فیلم‌های بسیاری هستند که موسیقی هر کدام از آنها به نوبه خود دارای ارزش بالایی است و به راحتی نمی‌توان آنها را نادیده گرفت.

در همین راستا و با توجه به این اصلی که معتقد است؛ "اگر فیلمی به ‌یادماندنی ‌شود، بدون شک موسیقی آن نیز به همان اندازه در حافظه باقی خواهد ماند و شاید به‌عکس"، 5 موسیقی فیلم برتر تاریخ سینما را در ادامه برایتان معرفی می‌کنیم. (شما می‌توانید موسیقی این فیلم‌ها را از لینک آن دانلود کنید.)

جری گلد اسمیت - پاپیون

"پاپیون" فیلمی است محصول آمریکا که در سال ۱۹۷۳میلادی بر اساس رمانی واقعی از "هنری چاریر" با بازی "استیو مک کوئین" و "داستین هافمن" ساخته شد و در رشته بهترین موسیقی متن نامزد جایزه اسکار شد.

 

"هنری چاریر" یا "پاپیون" (استیو مک کوئین) فردی است که به اتهام قتل یک واسطه در دادگاهی در فرانسه محاکمه شده و برای گذراندن دوران محکومیت باید به گویان فرانسه برود ولی خود او منکر هرگونه دخالت در قتل است و مدعی است که برای او پاپوش درست کرده‌اند.

در طول مسیر وی با "لوئیس دگا" (داستین هافمن) آشنا می‌شود. دگا به دلیل جعل کردن اوراق قرضه ملی فرانسه برای دوران محکومیت راهی گویان است. دگا به طریقی مقدار زیادی پول را با خود حمل می‌کند و اکثر زندانیان همراه آنان این موضوع را می‌دانند. دگا ناچار می‌شود پیشنهاد پاپیون مبنی بر مراقبت از وی را بپذیرد و در مقابل هزینه فرار او را متقبل شود. این، سرآغاز آشنایی این دو است. در نهایت پس از سال‌ها تلاش و سه بار فرار نافرجام پاپیون موفق به فرار می‌شود ولی دگا با او نمی‌رود.

فیلم "پاپیون" یا "پروانه" سومین همکاری "جری گلداسمیت" با کارگردان این فیلم یعنی "فرانکلین جی شافنر" است که آهنگسازی و ساخت موسیقی متن آن را برعهده داشت.

موسیقی فیلم نامزد دریافت جایزه اسکار برای بهترین موسیقی متن فیلم در سال۱۹۷۴میلادی شد و جزء یکی از برترین موسیقی‌ها در دنیای سینما به شمار می‌آید. موسیقی بسیار زیبایی که تجلی‌بخش معنای واقعی آزادی و رهایی در وجود هر انسانی است.

"جری گلداسمیت" در ۲۰ فوریه سال ۱۹۲۹میلادی در لس‌آنجلس به دنیا آمد، در سن 6 سالگی شروع به نواختن پیانو کرد. "جری" را همیشه با آهنگسازان بزرگ از جمله "جان ویلیامز"، "هنری مانچینی"، "هانس زیمر" و "انیو موریکونه" مقایسه کرده‌اند که البته کارهایشان هم بی‌شباهت به هم نیستند. "جری گلداسمیت" در روز ۲۱ ژوئیه سال ۲۰۰۴ میلادی در گذشت.

آهنگ فیلم "پاپیون" را از اینجا دانلود کنید 

جان بری- جیمز باند

جیمز باند که بیشتر به ۰۰۷ ممعروف است، نام شخصیتی داستانی است که توسط "یان فلمینگ" در سال ۱۹۵۳میلادی خلق گردیده و در ۱۲رمان و ۲ داستان کوتاه حضور داشته است. این شخصیت همچنین در صنعت سینما طولانی‌ترین و پولسازترین شخصیت به زبان انگلیسی بوده است که تاکنون از روی آن فیلم ساخته‌اند. اولین فیلم ساخته شده از این شخصیت، فیلم دکتر نو در سال۱۹۶۲میلادی می‌باشد.

پس از مرگ فلمینگ در سال ۱۹۶۴میلادی، رمان‌های جیمز باند توسط اشخاص دیگری مانند "کینگسلی آمیس"، "جان گاردنر"، "ریموند بنسون" و "سباستین فالکز" نوشته شد. علاوه بر این "کریستوفر وود" دو فیلمنامه نوشت.

فیلم‌های "جیمز باند" در طی چند دهه گذشته دست‌آوردهای بی‌نظیری در عالم موسیقی داشته‌اند. "جان باری" موسیقی متن دوازده فیلم از ماجراهای "جیمزباند" را ساخته و به اسطوره‌ای بدل شده که در تکامل موسیقی فیلم نقش تاثیرگذاری بازی کرده است. 

"جان باری"، آهنگساز بریتانیایی در "یورک" به دنیا آمده بود، کارش را هنگام خدمت سربازی با نوازندگی ترومپت در ارتش بریتانیا آغاز کرد و شهرتش را با راه اندازی گروه "جان بری سون" در اواخر دهه ۱۹۵۰ میلادی به دست آورد، گروهی که خود خواننده و نوازنده ترومپت آن بود و ترانه‌هایی در ژانر راک اند رول و پاپ اجرا می‌کرد.

"جان باری" بر اساس تم معروف موسیقی جیمز باند که "مانتی نورمن" آن را برای فیلم دکتر نو ساخته بود، برای یازده فیلم دیگر این مجموعه از جمله گلدفینگر و تو فقط دوبار زندگی می‌کنی موسیقی ساخت. او در طول پنج دهه فعالیت در زمینه موسیقی فیلم پنج اسکار برای بهترین موسیقی متن از جمله برای فیلم‌های "شیر در زمستان" و "با گرگ‌ها می‌رقصد" و یک جایزه بفتا به دست آورد.

"جان باری" در سال ۱۹۹۹میلادی برای فعالیتش در زمینه‌های مختلف موسیقی به نشانی سلطنتی دست یافت و سن ۷۷ ساالگی به علت سکته قلبی در نیویورک درگذشت.

آهنگ فیلم "جیمز باند" را از اینجا دانلود کنید 

‌ نینو روتا - پدرخوانده

"پدرخوانده" (The Godfather) مشهورترین فیلم تاریخ سینما، به کارگردانی "فرانسیس فورد کاپولا" محصول سال ۱۹۷۲میلادی کمپانی پارامونت است که بر اساس رمانی به همین نام از "ماریو پوزو" که در سال ۱۹۶۹میلادی نوشته شده، ساخته شده‌ است. فیلمنامه این اثر حاصل همکاری مشترک "فرانسیس فورد کاپولا" و "ماریو پوزو" است.

ماجرای فیلم بین سال‌های ۱۹۴۵ تا ۱۹۵۵ اتفاق می‌افتد و داستان فیلم درباره خانواده مافیایی کورلئونه می‌باشد. در فیلم ستارگانی همچون "مارلون براندو"، "آل پاچینو"، "رابرت دووال"، "دایان کیتن" و "جیمز کان" نقش آفرینی می‌کنند.

"نینو روتا" زاده ۳ دسامبر۱۹۱۱میلادی، آهنگساز ایتالیایی که بیشتر به ‌خاطر آثارش در زمینهٔ موسیقی متن فیلم و به ‌خصوص همکاری‌هایش با "فدریکو فلینی" شناخته شده‌ است.

"نینو روتا" آفریننده تم معروف "پدر خوانده" ساخته "فرانسیس فورد کاپولا" و موسیقی دو فیلم از "فرانکو زفیرلی" که برمبنای آثار شکسپیر ساخته شدند، نیز هست.

این آهنگساز در عرصه موسیقی فیلم بسیار پرکار بود و از دهه 1930 تا سال 1979 بطور متوسط در هر سال موسیقی سه فیلم را نوشت. او به ویژه در دهه 1940 و1950 بسیار فعال بود و حتی سالی 10 موسیقی فیلم نیز نوشته است. رکورد او ساخت موسیقی 13 فیلم در سال 1954 میلادی است.

او طی سال‌های فعالیت‌اش برای بیش از ۱۵۰ فیلم آهنگ ساخت. "روتا" علاوه بر آهنگ‌سازی فیلم، ده اپرا، پنج باله و تعدادی آثار دیگر برای ارکستر و کُر نوشته‌است.

"روتا" برای موسیقی قسمت دوم "پدرخوانده" جایزه اسکار گرفت و برای موسیقی "پدرخوانده" نامزد اسکار بود. این آهنگساز برجسته در ۱۰ آوریل ۱۹۷۹میلادی درگذشت.

آهنگ فیلم "پدر خوانده" را از اینجا دانلود کنید

انیو موریكونه - خوب، بد، زشت

"خوب، بد، زشت" یکی از مشهورترین فیلم‌های وسترن اسپاگتی است که توسط "سرجیو لئونه" در سال ۱۹۶۶میلادی در ایتالیا ساخته شد. زبانی که بازیگران این فیلم به وسیله آن تکلم می‌کنند مخلوطی از ایتالیایی و انگلیسی است. این فیلم سومین و آخرین فیلم از سه گانه دلاری (Dollars trilogy) "سرجیو لئونه" ‌است.خوب (کلینت ایستوود) و زشت (الی والاک) با هم کار می‌کنند و با شگرد خاصی به گول زدن کلانترهای مناطق مختلف و پول درآوردن از این راه می‌پردازند. بد (لی وان کلیف) آدمکشی حرفه‌ای است که به خاطر پول حاضر به انجام هر کاری است. این سه نفر در راه پیدا کردن گنجینه‌ای ۲۰۰هزار دلاری در مقابل هم قرار می‌گیرند.

ایده‌های فیلمنامه، فیلمبرداری و موسیقی مورد استفاده در فیلم "خوب، بد، زشت" بارها در فیلم‌ها یا آلبوم‌های موسیقی مختلف مورد استفاده قرار گرفته‌اند. به عنوان مثال ایده ترکیب قاتل خونسرد، مرد طماع و پلیس خوب در چندین فیلم از جمله فیلم "جایی برای پیرمردها نیست" ساخته برادران کوئن مورد استفاده قرار گرفته ‌است. از موسیقی متن فیلم نیز در فیلم‌های بسیاری از جمله "بیل را بکش" ساخته کوئنتین تارانتینو استفاده شده ‌است.

فیلم "خوب، بد، زشت" از آندسته فیلم‌هایی است که تمام المان‌های لازم برای ماندگار شدن را در خود اینکه یک فیلم تاریخی و ماندگار باشد را در درون خود به بهترین شکل ممکن دارداز آن دست فیلم‌هایی است که عوامل بسیاری در درون خود برای انکه یک فیلم برای عوامل زیادی دست به دست هم می‌دهند تا یک فیلم سینمایی را به یک شاهکار تاریخی تبدیل کنند. در اذهان بماند و حتی گذشت سال‌ها نیز وجود دارد که به طور معمول و در وهله اول بازیگری، کارگردانی، فیلمبرداری و... برای ماندگار شدن یک فیلم سینمایی عوامل زیادی در میان فیلم‌های ماندگار تاریخ سینما، حتی اگر کسانی باشند که به هر دلیل هنوز فیلم "خوب، بد، زشت" را ندیده باشند، پیدا کردن کسی که موسیقی متن فیلم وسترن "خوب، بد، زشت" اثر ماندگار "انیو موریكونه" را نشنیده باشد، کار بسیار سختی است.

"انیو موریكونه"، آهنگساز و موسیقیدان برجسته ایتالیایی، در روز دهم ماه نوامبر سال 1928میلادی در شهر رم به دنیا آمد. به طور حتم "انیو موریكونه" یكی از مشهورترین و پركارترین سازندگان موسیقی فیلم در رادیو، تلویزیون و سینما است. شاید نتوان به درستی عنوان كرد ولی بیش از 400 موسیقی فیلم در دهه‌های گذشته در كارنامه حرفه‌ای او ضبط شده كه از همه سبك‌ها در آن دیده می‌شود، اما عمده شهرت او به خاطر فیلم‌هایی با سبك وسترن اسپاگتی است.

در تمامی موفقیت‌های گوناگون حرف‌های "انیو موریكونه" دو ویژگی برجسته دیده می‌شود اول این‌كه او سازنده بیش از 400 موسیقی فیلم با بهترین كارگردان‌ها و نویسندگان است دوم این‌كه او هرگز برنده جایزه اسكار نشده است.

آهنگ فیلم "خوب، بد، زشت" را از اینجا دانلود کنید 

لالو شیفرین - ماموریت غیر ممکن

"ماموریت غیرممکن" فیلمی جاسوسی محصول سال ۱۹۹۶میلادی به کارگردانی "برایان دی پالما" است. موسیقی متن ماموریت غیرممکن را "لالو شیفرین" آرژانتینی ساخته و "تام کروز"، "جان ویت" و "امانوئل بئار" در این فیلم بازی کردند.

"اتان هانت" (تام کروز) مامور شاخه غیر رسمی سازمان سیا است تیم آنها به رهبری "جیم فلپس" (جان ویت) به پراگ فرستاده می‌شود تا از نشت اطلاعات کمیته المپیک جلوگیری کند اما عملیات ناکام می‌ماند برای همین "اتان هانت" (تام کروز) باید به دنبال عامل نفوذی بگردد که عملیات را لو داده و....

"لالو شیفرین" یکی از آهنگسازان و رهبران موفق موسیقی فیلم هالیوود بیش از پنجاه سال است در این حرفه فعالیت می‌کند. ساخت موسیقی برای بیش از 100 فیلم سینمایی، مجموعه تلویزیونی و بازی‌های کامپیوتری از جمله سری "ساعت شلوغی"، "گناه اصلی"، "ماموریت غیرممکن"، "سیاره میمون‌ها"، "اژدها وارد می‌شود"و... حاصل تلاش‌های خستگی‌ناپذیر این هنرمند در عرصه موسیقی فیلم است.

"لالو شیفرین" در سال 1932میلادی در بوینوس‌آیرسِ آرژانتین به دنیا آمد. پدرش او را با موسیقی به‌ویژه ویولن آشنا كرد و تا مدت‌ها ساز اصلی او ویولن بود. پس از كسب موفقیت‌های اولیه در موسیقی، بورس تحصیلی از دانشگاه موسیقی پاریس را دریافت كرد و پس از مدت كوتاهی تحصیل در آن‌جا پیانو را به عنوان ساز اصلی خود انتخاب كرد و هنوز مدت زیادی از حضورش در دانشگاه نگذشته بود كه خط‌‌ مشی موسیقایی خود را پیدا كرد كه چیزی نبود جز موسیقی جاز!

او خیلی زود تبدیل به یك پیانیست مطرح در جاز شد و توانست خود را در یك دوئت در جشنواره‌ بین‌المللی جاز در سال1955میلادی معرفی کند. در این هنگام بود كه توانست "دیزی گیلسپی" دیگر پیانیست مطرح جاز را ملاقات کند و پس از مدتی به حدی در موسیقی پیشرفت كرد كه با گیلسپی شروع به همكاری كرد. كار اصلی "شیفرین" ساخت موسیقی به ‌ویژه برای فیلم بود.

او در سال 1958میلادی به آمریكا مهاجرت كرد و تقریباً بیش‌تر قطعات گیلسپی را او می‌ساخت و یا تنظیم می‌كرد، در سال 1959میلادی وارد تلویزیون لس‌آنجلس شد و در سال1960میلادی به عنوان بهترین آهنگساز فیلم‌ها و مجموعه‌های تلویزیونی انتخاب شد. از زیباترین كارهای او كه در نوع خود جزو بهترین تم‌های موسیقی گیلسپی نیز هستند، موسیقی متن فیلم‌های "مأموریت غیرممکن" و "ساعت شلوغی" است.

آهنگ فیلم "ماموریت غیرممکن" را از اینجا دانلود کنید  


برچسب‌ها: موسیقی ماندگار فیلم‌های برتر سینما, دانلود
نوشته شده در تاريخ یکشنبه ۱۳۹۱/۰۱/۲۷ توسط محمدرضا متین فر
سم الله الرحمن الرحيم
 When the sun is covered, (1) And when the stars darken, (2) And when the mountains are made to pass away, (3) And when the camels are left untended, (4) And when the wild animals are made to go forth, (5) And when the seas are set on fire, (6) And when souls are united, (7) And when the female infant buried alive is asked (8) For what sin she was killed, (9) And when the books are spread, (10) And when the heaven has its covering removed, (11) And when the hell is kindled up, (12) And when the garden is brought nigh, (13) Every soul shall (then) know what it has prepared. (14) But nay! I swear by the stars, (15) That run their course (and) hide themselves, (16) And the night when it departs, (17) And the morning when it brightens, (18) Most surely it is the Word of an honored messenger, (19) The processor of strength, having an honorable place with the Lord of the Dominion, (20) One (to be) obeyed, and faithful in trust. (21) And your companion is not gone mad. (22) And of a truth he saw himself on the clear horizon. (23) Nor of the unseen is he a tenacious concealer. (24) Nor is it the word of the cursed Shaitan, (25) Whither then will you go? (26) It is naught but a reminder for the nations, (27) For him among you who pleases to go straight. (28) And you do not please except that Allah please, the Lord of the worlds. (29


برچسب‌ها: قرآن به زبان انگلیسی
نوشته شده در تاريخ جمعه ۱۳۹۰/۱۰/۲۳ توسط محمدرضا متین فر
پیام تسليت حماسي رهبر معظم انقلاب براي مصطفاي شهيد و دانشمند؛
بزدلان سيا و موساد جرأت اعتراف به جنايت خود را ندارند/ از مجازات مرتکبان و عاملان پشت صحنه چشم‌پوشی نمي‌كنيم

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی ضمن تسلیت شهادت دانشمند جوان، شهید احمدی‌روشن در حادثه تروریستی در تهران، این ترور بزدلانه را نشانه‌ی به بن‌بست رسیدنِ استکبار جهانی به سردستگی آمریکا و صهیونیزم، در مقابله با ملت مصمّم و مؤمن و پیشرونده‌ی ایران اسلامی دانستند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی در پیامی ضمن تسلیت شهادت دانشمند جوان، شهید احمدی‌روشن در حادثه تروریستی در تهران، این ترور بزدلانه را نشانه‌ی به بن‌بست رسیدنِ استکبار جهانی به سردستگی آمریکا و صهیونیزم، در مقابله با ملت مصمّم و مؤمن و پیشرونده‌ی ایران اسلامی دانستند.
 
متن پیام به این شرح است:
 
بسم الله الرحمن الرحیم
 
شهادت دانشمند نخبه‌ی جوان، شهیدمصطفی احمدی روشن، اندوه دیگری بر دل دوستداران دانش و متعهدان به پیشرفت جمهوری اسلامی نهاد. ما همگی شریک غم پدر و مادر و همسر و فرزند این جوان مظلوم و برجسته و سرافرازیم.
 
این ترور بزدلانه که عاملان و طراحانش هرگز جرأت نخواهند کرد به جنایت کثیف و پلید خود اعتراف کنند و مسئولیت آن را بپذیرند مانند دیگر جنایات شبکه‌ی تروریزم بین‌الملل دولتی، با طراحی یا همراهی سرویس‌های سیا و موساد عمل شده و نشانه‌ی به بن‌‌بست رسیدنِ استکبار جهانی به سردستگی آمریکا و صهیونیزم، در مقابله با ملت مصمّم و مؤمن و پیشرونده‌ی ایران اسلامی است.
 
آنها در این رفتار شنیع و قساوت‌آمیز نیز شکست خواهند خورد و به اغراض پلید و شریرانه‌ی خود دست نخواهند یافت. رشد شتابنده‌ی علمی و فتح قله‌های دانش که با همت و عزم جوانان مؤمن و غیور و توانايی چون مصطفای شهید رونق یافته، امروز قائم به هیچ فردی نیست، این یک جنبش تاریخی و برخاسته از یک عزم خلل‌ناپذیر ملی است.
 
ما به کوری چشم سران اردوگاه استکبار و نظام سلطه، این راه را با قوت و اراده‌ی راسخ دنبال خواهیم کرد و پیشرفت رشک‌آور ملت بزرگ خود را به رخ دشمنان عنود و حسود خواهیم کشید، و البته از مجازات مرتکبان این جنایت و عاملان پشت صحنه‌ی آن هم هرگز چشم‌پوشی نخواهیم کرد.
 
اینجانب شهادت این عزیز را به والدین و همسر و فرزندش و به جامعه‌ی علمی و دانشگاهی کشور و به عموم دوستداران و متعهدان نهضت علمی فراگیر، تبریک و تسلیت می‌گویم و برای آنان صبر و سکینه‌ی الهی و برای شهید عزیزمان علو درجات اخروی را از خداوند متعال مسألت مي‌کنم و یاد شهیدان علیمحمدی و شهریاری و رضائی‌نژاد را گرامی می‌دارم.
 
سیدعلی خامنه‌ای
22/دیماه/1390


برچسب‌ها: ترور دانشمندان هسته ای
نوشته شده در تاريخ جمعه ۱۳۹۰/۱۰/۲۳ توسط محمدرضا متین فر
امیر میرزایی حکمتی به اعدام محکوم شد

امیر میرزایی حکمتی فرزند علی متولد 1983 میلادی اهل ایران، مقیم آمریکا ایالت میشیگان است که چندی پیش به اتهام همکاری با دولت متخاصم آمریکا و سرویس جاسوسی CIA علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بازداشت شده بود.
امیر میرزایی حکمتی که چندی پیش به اتهام همکاری با دولت متخاصم آمریکا و عضویت در CIA بازداشت شده بود، به اعدام محکوم شد.
204717_773.jpg

به گزارش فارس، شعبه 15 دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی، امیر میرزایی حکمتی را به در رابطه با همکاری با دولت متخاصم و عضویت در سازمان جاسوسی آمریکا (CIA) و همچنین تلاش برای متهم سازی ایران در تروریسم، محارب و مفسد فی الارض شناخته و برای وی حکم اعدام صادر کرد.

امیر میرزایی حکمتی فرزند علی متولد 1983 میلادی اهل ایران، مقیم آمریکا ایالت میشیگان است که چندی پیش به اتهام همکاری با دولت متخاصم آمریکا و سرویس جاسوسی CIA علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بازداشت شده بود.

بر اساس این گزارش، در دادگاه رسیدگی به اتهامات وی، کیفرخواست متهم توسط آقای قطبی نماینده دادستان قرائت شد؛ این کیفرخواست بر اساس گزارشات مدیرکل حقوقی و قضایی معاونت ضدجاسوسی وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران و اقاریر خود متهم تنظیم شده بود. در این کیفرخواست بر همکاری حکمتی با دولت متخاصم آمریکا و سرویس جاسوسی CIA علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران تأکید شده بود.

در این دادگاه پس از قرائت کیفرخواست، متهم خود را معرفی و سپس در برابر سؤالات قاضی صلواتی از خود دفاع کرد و ضمن اقرار به انگیزه خود برای نفوذ در سیستم‌های اطلاعاتی جمهوری اسلامی ایران برای کمک به سازمان جاسوسی سیا، اظهار داشت: من در این مأموریت فریب سازمان جاسوسی آمریکا را خوردم و هرچند با مأموریت نفوذ در سیستم‌های اطلاعاتی جمهوری اسلامی ایران و تبدیل شدن به منبع خبری برای CIA وارد ایران شده بودم اما شخصا قصد ضربه زدن به ایران را نداشتم. چرا که قصدم این بود که در ایران زندگی کنم و به آمریکا برنگردم.

نوشته شده در تاريخ سه شنبه ۱۳۹۰/۱۰/۲۰ توسط محمدرضا متین فر
نوشته شده در تاريخ سه شنبه ۱۳۹۰/۰۹/۲۹ توسط محمدرضا متین فر
شش ويژگي كه RQ 170 را حساس‌ترين پرنده سيا كرد/ مجری سی‌ان‌ان: خواهشاً هواپیمای ما را پس می‌دهید؟

شاید اگر یکی از مقامات ایرانی از واژه "ترس" برای وضعیت دولت امريكایی در واکنش به کنترل الکترونیک پهباد فوق پیشرفته توسط نيروهاي مسلح كشورمان سخن می‌گفت، اندکی اغراق آمیز به نظر می‌رسید اما اکنون این تلویزیون دولتی امريكا VOA است که صراحتاً از "ترس مقامات سیا از توانایی فنی ایران برای بازیابی اطلاعات سری این هواپیما" سخن می‌گوید؛ ترسی که آن‎چنان پررنگ و برجسته است که حتی مجری شبکه CNN را هم به حالتی التماس‎گونه در برابر یک مسئول ایرانی وا می‌دارد.


بقیه در ادامه مطلب ...


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ یکشنبه ۱۳۹۰/۰۹/۲۰ توسط محمدرضا متین فر
برخي از مواد قانون خدمت وظيفه بعد از دو سال بررسي، اصلاح شد، از اين پس با طلاق صوري والدين نمي‌توان كارت پايان خدمت گرفت و البته موضوع فروش خدمت سربازي نيز بررسي شد و راي نياورد. قوانين مربوط به خدمت سربازي آنقدر جامعيت دارد كه هر تغيير كوچكي در آن توجه همه اقشار جامعه را به خود جلب مي‌كند. در همين راستا و براي بهبود شرايط خدمت مقدس سربازي، دو سالي مي‌شود كه كميسيون امنيت مجلس شوراي اسلامي و در نهايت مجلس در تلاشاند تا بهترين خدمات را براي سربازان به وجود آورده و قانون مذكور را اصلاح كنند.

بقیه در ادامه مطلب ...


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه ۱۳۹۰/۰۹/۰۹ توسط محمدرضا متین فر

رييس سازمان بازرسي كل كشور - درجمع قضات و كارمندان دادگستري كل استان البرز :
متهم حق ندارد براي دستگاه قضايي نسخه بپيچد
 
رهبر انقلاب اسلامی تاکید كردند: هركس كه فكر تجاوز به جمهوری اسلامی ایران، در مخیله‌اش خطور كند، باید خود را آماده دریافت سیلی‌های محكم و مشت‌های پولادین ارتش، سپاه و بسیج و در یك كلام، ملت بزرگ ایران كند.
   رييس سازمان بازرسي كل كشور گفت: دستگاه های متخلف حق ندارند بگويند قوه قضاييه چرا از ما شروع كرد و به تخلف دستگاه های ديگر رسيدگي نمي‌كند. كسي كه مجرم است حق ندارد بگويد چرا به مجرم ديگر نرسيديد، اما جامعه حق دارد كه از ما استنطاق كند كه چرا جاي ديگر حكم نداديد و منفعلانه عمل كرديد.
 


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ شنبه ۱۳۹۰/۰۸/۲۱ توسط محمدرضا متین فر
سلسله گزارش های زندان
می خواهم دخترم خوشبخت شود
 
آشنایی من با آن پسر در راه مدرسه صورت گرفت، درس را کنار گذاشتم و از سوم راهنمایی بالاتر نرفتم. پدرم دو بچه تازه به دنیا آمده اش را خیلی دوست داشت.
 جانش را برایشان تقدیم می کرد ولی من و خواهرها و برادران تنی ام را خیلی کتک می زد. البته من بیشتر کتک می خوردم. هر وقت دهانم را باز می کردم تا حرفی بزنم، دست رویم بلند می کرد. بالاخره با همان پسری که فکر می کردم مرد رویاهایم است، ازدواج کردم، او در یک شرکت خصوصی، کار می کرد. مدت کوتاهی بعد از ازدواج، چهره واقعی اش را دیدم. او معتاد شده بود.
اینها حرفهای زنی به نام دل آرام است. او تقریباً هیچ جای سالمی روی دستها، گردن و بازوهایش ندارد. خودزنی های عمیق، آثار ناراحتی های عصبی و نیز نرسیدن مواد است. خود را دل آرام معرفی می کند. آن قدر سابقه دارد که حسابش از دستش بیرون رفته و می گوید: تو حساب کن 5تا!
می گویم: ولی به نظرم بیشتر است! او می گوید: چند سال بیشتر، دیگه بالاتر نیست... 13سابقه دارم... حدوداً... یادم نیست...
 چند سال داری؟
29سال.
از خانواده ات بگو، چرا به اینجا رسیدی؟
دل آرام آهی می کشد و
می گوید: من جان می دهم برای یک داستان پر سوز و گداز، همیشه هم مصاحبه های شما را می خوانم، خیلی وقتها فکر می کنم فقط من بدبخت ترین آدم روی زمین نیستم، آدمهای زیادی همدرد من هستند...
11 ساله بودم که مادرم طلاق گرفت. پدرم مرد بداخلاقی است. مادرم را کتک می زد. حالا پدرم. خیلی پیر شده، وقتی دوباره زن گرفت، حدود 70سال داشت و زنش 45ساله بود. من سه برادر و هفت خواهر دارم که یک خواهر و دو برادرم ناتنی هستند و در ازدواج دوم پدرم به دنیا آمده اند. من فکر می کنم همان قدر که خودم در بدبختی هایم مقصر بودم، خانواده ام هم مقصر بوده اند.
ازدواج کرده ای؟
بله، در 16سالگی ازدواج کردم و دو سال بعد طلاق گرفتم. دخترم دو ماهه بود.
چرا طلاق گرفتی؟ ازدواجت اجباری بو د؟
من و شوهرم دو سال با هم آشنا بودیم. بعد از طلاق مادرم، اوضاع خانه، ازدواج دوباره پدرم و آشنایی من با آن پسر در راه مدرسه مشکلاتم را دو چندان کرد، درس را کنار گذاشتم و از سوم راهنمایی بالاتر نرفتم. پدرم دو بچه تازه به دنیا آمده اش را خیلی دوست داشت. جانش را برایشان تقدیم می کرد ولی من و خواهرها و برادران
تنی ام را خیلی کتک می زد. البته من بیشتر کتک
می خوردم. هر وقت دهانم را باز می کردم تا حرفی بزنم، دست رویم بلند می کرد. من بچه سوم هستم.
بالاخره با همان پسری که فکر می کردم مرد رویاهایم است، ازدواج کردم، او در یک شرکت خصوصی، کار
می کرد. مدت کوتاهی بعد از ازدواج، چهره واقعی اش را دیدم. او معتاد شده بود. علاوه بر مصرف کراک، مشروب می خورد و با زنان دیگر رابطه داشت. مثل پدرم مرا کتک می زد.
شش ماهه باردار بودم که کتک سختی از شوهرم خوردم و زنده ماندن بچه ام فقط یک معجزه بود. دو ماه بعد از به دنیا آمدنش طلاق گرفتم. دادگاه، حضانت بچه را به خودم داد، چون شوهرم معتاد بود و توانایی مالی هم برای بزرگ کردن دخترم نداشت. خودم دخترم هستی را بزرگ کردم.
با این همه سابقه، وقتی هم برای هستی داشتی؟
سعی می کردم برایش امکانات مالی خوبی فراهم کنم!
با موادفروشی؟!!
چاره دیگری نداشتم. بعد از طلاق، تنها زندگی
می کردم.
منزلت کجا بود؟
نظام آباد تهران، حوالی خانه پدرم.
خانواده ات هم اهل خلاف هستند؟
نه، نخاله آنان من هستم.
از خلافهایت اطلاع دارند؟
دیگر برایم مهم نیست! آنان هیچ وقت مرا دوست نداشتند. من هم دیگر ارتباطی با
خانواده ام ندارم.
چرا؟
چون مرا تنها گذاشتند. البته خودم بی تقصیر نیستم... به نصایح پدرم که می گفت این کارها را نکن، گوش
نمی کردم و وقتی خودم جایی را اجاره کردم تا با دخترم زندگی کنم، هیچ کدام مانع نشدند. انگار خوشحال هم بودند که از شرّ من خلاص می شوند... همیشه از خانواده ام متنفر هستم و بود و نبودشان برایم فرقی نمی کند.
اولین بار در چند سالگی به زندان رفتی؟
اولین بار کمی بعد از طلاق و جداشدنم از خانواده ام بود. به همراه یکی از دوستانم، پسری را که مزاحممان بود، کتک زدیم. حالش را گرفتیم و به خاطر همان حال گرفتن، چهار ماه رفتم زندان و آب خنک خوردم! دوستم از خودم کوچکتر بود و خیلی ترسو، من همه تقصیرها را گردن گرفتم. البته آن پسر ادعا کرده بود ما قصد سرقت ماشینش را داشتیم!
بقیه سوابقت برای چه بود؟
رابطه، مواد، اعتیاد، شرارت...
این بار برای چه آمدی؟
موادفروشی.
چه مقدار مواد همراه داشتی؟
5گرم شیشه.
چه مدت است که زندانی هستی؟
چهار روز پیش آمدم.
چه شد که خودت هم معتاد شدی؟
با یک نامرد در خیابان آشنا شدم. گفتم شوهرم مرده و تنها زندگی می کنم! او هم مرا به
خانه اش برد. گفت اگر بسته های موادمخدر را به مشتریهایش برسانم پول خوبی به من خواهد داد.
چرا با آن که از همسرت به خاطر اعتیاد جدا شده بودی، به سراغ موادمخدر و فروش آن رفتی؟!
اولش که معتاد شدنم یک اشتباه بزرگ بود و بعد کاری بلد نبودم. برای خرج زندگی خودم و دخترم، مجبور به مواد فروشی شدم.
هزاران کار شرافتمندانه حلال وجود دارد! چرا موادفروشی؟
دل آرام فقط سر تکان می دهد. جوابی ندارد!
خودت چگونه معتاد شدی؟
گاهی سرم خیلی درد می کرد. همان نامرد گفت تو هم بیا از این شیشه بکش، از هر قرصی بهتر است! از همان اولین پک احساس خوبی داشتم و به تدریج معتاد شدم و دیدم آن احساس خوب، فقط برای معتاد کردن بود.
دخترت هستی کجاست؟
پیش دوستم رکسانا.
به او اطمینان داری؟
بله، ده سال است که او را می شناسم. از تمام اسرار زندگی همدیگر خبر داریم.
متأهل است؟
بله ولی شوهرش را زیاد
ندیده ام. من بیشتر وقتهایی به خانه رکسانا می رفتم که شوهرش در خانه نبود. دلم نمی خواست نگاه سنگین دیگران را به خاطر خلافها و ولگردیهایم احساس کنم . رکسانا زندگی خوبی دارد.
نمی خواهم به خاطر رفت و آمد با یک زن خلافکار، با شوهرش اختلاف پیدا کند. اگر آزاد شوم، هستی را با خود می برم.
هستی چند سال دارد؟
دوازده سال.
به آینده او توجهی داری؟
باز دل آرام فقط سری تکان می دهد...
برداشت آخر:
این زن، بچه طلاق است. او همیشه شاهد اختلافات پدر و مادر بوده، پدر برای همسرش شخصیتی قائل نبود. کتکش
می زد. به همین خاطر وقتی ازدواج کرد و همسرش او را کتک می زد به یاد زورگویی های پدرش
می افتاد. از آنجا که او توسط پدر کتک می خورد فکر
می کرد کتک خوردن از شوهرش عادی است و به همین دلیل احساس حقارت می کرد . فکر
نمی کرد زن بتواند بعد از طلاق روی پای خود بایستد و کار شرافتمندانه کند. با این تصور، به سراغ خلاف رفت و به نصایح پدری که او را به عنوان پدر قبول نداشت، توجهی نکر د!
اکنون با سوابق متعدد، زندگی با مردان فاسد و نشستن پای منقل اعتیاد، دخترش را قربانی کرده و او نمی تواند آینده خوبی داشته باشد. با وجود مادری مانند دل آرام، شاید او را هم در میان بزهکاران فردا ببینیم
 

ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه ۱۳۹۰/۰۸/۱۸ توسط محمدرضا متین فر

تشرف آيت الله خامنه اي محضر مبارك حضرت مهدي

پایگاه صالحات - سخنان آیت الله احدی :

Image_00001


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ یکشنبه ۱۳۹۰/۰۵/۳۰ توسط محمدرضا متین فر
متن شکایت پیمان حاج محمود عطار از قاضی مرتضوی
بنام خدا
جناب آقای دکترعلیرضا آوایی
ریاست محترم کل دادگستری استان تهران و رییس هیات نظارت بررعایت حقوق شهروندی
مشتکی عنهم:آقایان صادقیان ، رضاجعفری ، سعیدمرتضوی،اصغرجهانگیرو میانجی، قضات و کارکنان دادسرای عمومی و انقلاب تهران و حفاظت اطلاعات قوه قضاییه.
موضوع شکایت: 1- خروج ازبی طرفی دررسیدگی،2- صدور حکم جلب ، بدون سابقه احضار.3- بازداشت غیرقانونی.4- عدم تناسب قرارتامینی با نوع اتهام و شرایط و شخصیت متهم و...5-تحت نظرقراردادن متهم بیش از 24 ساعت.6- عدم انجام تحقیق ازمتهم ظرف 24 ساعت.7- تخلف ازموازین رسیدگی.8- تعقیب غیرقانونی و بدون دلیل متهم.9- تفهیم اتهام به متهم بدون ارائه دلایل انتساب بزه.10- ارجاع پرونده تحقیقات به غیرازضابطین قانونی دادگستری.11- اعزام متهم به بازداشتگاه غیرقانونی.12- نگهداری متهم در سلول انفرادی.13- عدم صلاحیت ذاتی دررسیدگی به اتهامات.
سلام علیکم

بقیه در ادامه ....


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ جمعه ۱۳۹۰/۰۵/۰۷ توسط محمدرضا متین فر

راز قتل یک دختر دانشجودر زیر پل مدیریت

 

دسته بندی ها :حوادث
 

جنایتی که پس از ۳ سال هنوز رازگشایی نشده است قتل یک دختر دانشجو در نزدیکی پل مدیریت تهران از جمله پرونده‌های جنایی است که به صورت راکد و بلاتکلیف باقی مانده و پس از گذشت ۳ سال از وقوع جنایت قاتل هنوز دستگیر نشده است.


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ جمعه ۱۳۹۰/۰۴/۱۷ توسط محمدرضا متین فر